Ziołolecznictwo ma coraz większe grono zwolenników. Medycyna naturalna jest stosowana nie tylko przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń, ale również w ramach profilaktyki. Picie ziół na wzmocnienie odporności czy poprawę samopoczucia już chyba nikogo nie dziwi. Wiele mówi się i pisze także o ziołach peruwiańskich – czy faktycznie pomagają w zwalczaniu chorób?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zioła z Peru

Peru to kraj leżący w Ameryce Południowej. Miejsce urzekające malowniczymi widokami oraz różnorodnością roślinną. To znakomity kierunek na wakacyjną podróż i – jak się okazuje – zapoznanie się z medycyną naturalną. W rejonach Andów oraz amazońskiej dżungli rośnie tysiące roślin o leczniczych właściwościach. Leczenie ziołami stosują peruwiańscy Indianie, ale nie tylko. Osobą, która rozpowszechniła wiedzę o cudownych właściwościach ziół z Peru, był misjonarz Ojciec Edmund Szeliga. To właśnie dzięki niemu m.in.w Europie rozpoczęto badania nad składem ziół oraz ich możliwym wykorzystaniem w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i chorób. Czy zioła peruwiańskie działają?

Lista peruwiańskich ziół jest długa, a ich nazwy potrafią niekiedy zaskoczyć. Do najpopularniejszych ziół z Peru należą m.in. koci pazur (Vilcacora), Maca, Graviola, Sangre de drago czy Manayupa. Miłośnicy ziołolecznictwa chętnie sięgają również po Tahuari, Cuti Cuti czy Hercampuri. Na co pomagają zioła z Peru i jakie składniki w sobie kryją? Okazuje się, że zioła peruwiańskie są stosowane na wszelkiego rodzaju schorzenia, to cenne źródło m.in. witamin, minerałów, białka oraz przeciwutleniaczy. Za ich lecznicze właściwości odpowiadają jednak przede wszystkim alkaloidy. Co warto podkreślić, skład i ilość danego składnika w roślinie jednego gatunku może być różny.

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i nasiona
Herbaty ziołowe
Zioła w tabletkach

Koci pazur czy korzeń maca – które zioło wybrać?

Największą popularnością cieszy się koci pazur, nazywany Vilcacora. W jej składzie znajduje się spora ilość wspomnianych alkaloidów oraz przeciwutleniaczy. Zioło to jest stosowane w medycynie naturalnej przy leczeniu reumatyzmu, nadciśnienia czy różnego rodzaju infekcji wirusowych i bakteryjnych. Koci pazur jest także polecany na wzmocnienie organizmu. Vilcacora jest wymieniana również jako lek na nowotwór. WHO wpisała koci pazur na listę produktów wspomagających leczenie onkologiczne.

Maca to z kolei zioło bogate w białko, witaminę C, A oraz witaminy z grupy B, a także m.in. wapń czy żelazo. Jest ono polecane w zwalczaniu dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem czy menopauzą. Korzeń Maca stosuje się także w leczeniu osteoporozy. Maca to zioło polecane na poprawę koncentracji, jak i… potencji. To również produkt, który doda nam energii i chęci do działania.

Graviola to zioło peruwiańskie, które stosuje się w zwalczaniu problemów układu pokarmowego (m.in. biegunki, wrzodów czy złego funkcjonowania wątroby), jak i w kuracji onkologicznej. Graviola to źródło fosforu, magnezu, kwasu foliowego czy witaminy C oraz A. Sporo uwagi poświęca się także roślinie występującej pod nazwą Manayupa. To zioło polecane do leczenia schorzeń przede wszystkim układu moczowego oraz pokarmowego. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz pomaga w zwalczaniu nerwowości.

Czy warto stosować zioła peruwiańskie?

Właściwości ziół z Peru są znane od tysięcy lat, a ich stosowanie zachwalają nie tylko Indianie, ale również miłośnicy ziołolecznictwa z całego świata. Warto jednak pamiętać, że wciąż nie mamy wystarczających dowodów na to, aby były one skuteczne w leczeniu nowotworów czy innych schorzeń. Aktualnie opieramy się głównie na wynikach badań laboratoryjnych, wciąż brakuje badań przeprowadzonych na ludziach. Stąd też zioła peruwiańskie można kupić jako suplementy diety, a nie leki. Są one dostępne w formie np. tabletek, proszku czy korzeni. Podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na certyfikat ziół – wiele osób wykorzystuje ich popularność i sprzedaje podróbki w internecie.

Stosowanie ziół peruwiańskich, jak każdych innych, wymaga ostrożności. Zbyt duża dawka może wywołać działanie niepożądane. Nie poleca się stosowanie ziół u kobiet w ciąży, karmiących, czy dzieci. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny zasięgnąć porady lekarza. Sama dawka ziół oraz ich komponowanie również powinno być oparte na zaleceniu lekarza, dietetyka czy osoby zajmującej się ziołolecznictwem.