Początkowe symptomy ciąży można błędnie zinterpretować jako przeziębienie lub problemy układu trawiennego. Istnieje jednak kilka przesłanek, których wystąpienie może świadczyć o tym, że będziesz mamą. Przeczytaj tekst i przekonaj się, jakie mogą być Twoje pierwsze objawy ciąży.

Kiedy mogę odczuwać pierwsze objawy ciąży?

Początkowe oznaki ciąży pojawią się w różnych okresach. Niektóre z nas pierwsze symptomy będą odczuwały już w tydzień, dwa po zapłodnieniu. Najczęściej jednak pierwsze objawy ciąży są dostrzegane po 4 – 6 tygodniach. Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego trudno pokusić się tutaj o sztywne ramy czasowe. Niektóre z kobiet nie odczuwają żadnych objawów ciąży w czasie trwania pierwszego miesiąca od zapłodnienia, a panie z nieregularnymi miesiączkami mogą zorientować się, że są w stanie błogosławionym dopiero po kilkunastu tygodniach.

Irytacja i zmęczenie

Wczesny etap ciąży to okres, w którym przyszłe mamy mają tendencję do łatwego denerwowania się, huśtawki emocji oraz ataków złości i płaczu. Te zaburzenia nastroju są rezultatem działania progesteronu. Na ten hormon możemy także zrzucić winę za zmęczenie, uczucie senności i osowiałość, które również mogą towarzyszyć pierwszemu etapowi ciąży.

Sherlock Nos

Wzmożone wyczulenie na otaczające zapachy to kolejny z początkowych atrybutów ciąży. Wrażliwy węch sprawia, że dobrze znane zapachy przestają Ci odpowiadać, a wręcz drażnią nos. Nadwrażliwość na zapachy może być nieznośna, szczególnie jeśli mowa o zapachu kawy, wyrobów tytoniowych, detergentów czy niektórych perfum.

Apetyt w górę, apetyt w dół

Wzrost łaknienia jest często deklarowany przez przyszłe mamy. To okoliczności typowe szczególnie dla pierwszych okresów ciąży. Wzmożony apetyt jest tłumaczony zmianami hormonalnymi. Część kobiet może odczuwać również awersję do lubianych potraw, a deklarować chęć na przysmaki, które do tej pory nie figurowały w jej menu. Niektóre panie mogą z kolei zareagować na ciążę spadkiem apetytu i niechęcią do jedzenia.

Omdlenia i zawroty głowy

Przyczyną zawrotów głowy są zmiany w krążeniu krwi. Składniki odżywcze we krwi matki muszą również dostarczyć pożywienia dziecku, co sprawia, że ciśnienie krwi matki spada, przez co mniej krwi dociera do mózgu kobiety. To może powodować bóle głowy i omdlenia. Inną ich przyczyną może być także nieprawidłowa, niezróżnicowana dieta uboga w sole mineralne, witaminy, minerały i kwas foliowy.

Wrażliwe piersi

Symptomy zmieniającego się ciała ciężarnej nie omijają także jej biustu. Zmiany hormonalne sprawiają, że piersi zyskują na objętości, ich żyły stają się bardziej wyraźne, a sutki przyjmują ciemniejszą barwę. Jednym z pierwszych objawów ciąży jest także większa wrażliwość biustu oraz nieprzyjemne uczucie dyskomfortu towarzyszące właściwie każdemu dotykowi tej okolicy ciała.

pierwsze objawy ciąży

 Częste wizyty w toalecie

O zajściu w ciąże może także świadczyć fakt, że będziesz odczuwała również częstszą potrzebę oddawania moczu. Dzieje się tak, gdyż ciężarna macica naciska na pęcherz moczowy, który staje się przez to bardziej czuły.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Nudności i brak miesiączki

Typowymi objawami ciąży są również nudności. Występują głównie rano i wieczorem będąc szczególnie dokuczliwymi dla pań, które noszą swoje pierwsze dziecko. Ich sprawcą jest wysokie stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Niektórzy za nudności i wymioty obarczają też determinanty psychiczne.

Brak miesiączki to kolejny z flagowych objawów ciąży. Spóźnione krwawienie nie zawsze jednak oznacza skuteczne zapłodnienie. W niektórych przypadkach miesiączka może być spóźniona z powodów niezwiązanych z ciążą. Zła dieta, stres, czy np. podróż mogą powodować opóźnioną menstruację. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach u kobiet ciężarnych może pojawić się krwawienie implantacyjne.

Jeśli zdiagnozowałaś któryś z wyżej wymienionych symptomów i masz prawo przypuszczać, że jesteś w ciąży, powinnaś się upewnić, czy Twoje ciało stało się miejscem powstawania nowego życia. By to zrobić, możesz wykorzystać test ciążowy, który szybko przeprowadzisz w domowym zaciszu lub skonsultować się ze swoim ginekologiem. Wizyta u lekarza jest w tego typu sytuacjach najlepszym i najbezpieczniejszym dla Twojego (i dziecka) zdrowia rozwiązaniem.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl