Kiedy czytamy lub słyszymy o negatywnym wpływie światła niebieskiego na zdrowie człowieka zastanawiamy się czy to nie wyimaginowany wróg, stworzony w celu marketingowej zachęty do zakupu nowych okularów, leków na sen czy choćby ostatnio – nowego kremu do twarzy? Naukowcy od wielu lat badają wpływ promieniowania niebieskiego na funkcjonowanie organizmu. Czym zatem jest światło niebieskie i dlaczego wokół niego tyle pytań?

Światło niebieskie – plaga XIX wieku?

Proces starzenia aż w 80% spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi – promieniowaniem UV, światłem niebieskim, zanieczyszczeniami, stresem, zmęczeniem czy paleniem papierosów – określanymi jako eksposom.

Upływu czasu nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić. Pamiętaj, ze codziennie pracujesz na to jak będziesz wyglądać w przyszłości. Światło niebieskie HEV jest częścią promieniowania słonecznego, a także składową widm wielu źródeł sztucznych (np. ekrany monitorów, urządzenia cyfrowe i wyświetlacze, energooszczędne oświetlenie), z którymi coraz częściej mamy do czynienia począwszy od samych narodzin.

Według aktualnej wiedzy, światło niebieskie, w szczególności to naturalne, ma pozytywny wpływ na koncentrację i sprawność umysłową oraz na samopoczucie osób cierpiących na depresję sezonową *.

Niestety znacznie więcej doniesień naukowych stwierdza negatywny wpływ światła niebieskiego na żywe organizmy. Przede wszystkim promieniowanie niebieskie ma destrukcyjne działanie na siatkówkę oka, zaburza rytm biologiczny oraz gospodarkę hormonalną**.

Światło niebieskie – wpływ na skórę

Ostatnie badania w zakresie biologii skóry donoszą, że HEV dociera do skóry, tkanki podskórnej oraz naczyń krwionośnych, przyczyniając się do powstawania wolnych rodników i czyni w skórze tak samo duże lub nawet większe szkody niż promienie UVA i UVB. Światło niebieskie penetruje skórę głębiej niż promienie UV. Skutkiem tych procesów jest nadmierne powstawanie wolnych rodników, przebarwień skóry, utrata jej elastyczności i przyspieszenie procesów fotostarzenia. Należy więc pamiętać, że twarz, która jest eksponowana na promieniowanie niebieskie niemal przez kilkanaście godzin na dobę jest szczególnie narażona na jego negatywne oddziaływanie.

Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie przyspiesza proces starzenia się skóry (powoduje stres oksydacyjny), prowadzi do uszkodzenia DNA mitochondrialnego, spowalnia procesy naprawcze w skórze i zaostrza stany zapalne. Na jego działanie jesteśmy narażeni regularnie – przed ekranami urządzeń elektronicznych spędzamy średnio 6 godzin dziennie. Coraz częściej mówi się o nowym zjawisku, nazywanym DIGITAL AGING, czyli starzeniu spowodowanym wielkomiejskim stylem życia i stałym korzystaniem z komputera i urządzeń mobilnych.

Jak kompleksowo radzić sobie z oznakami starzenia?

W odpowiedzi na potrzeby skóry narażonej na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, warto sięgnąć po produkty, które kompleksowo niweluje oznaki starzenia: chroni przed eksposomem i jednocześnie koryguje oznaki starzenia.

Jakie składniki pomagają w walce z oznakami starzenia?

Są to między innymi:

  • BLB [Blue Light Barrier] – to połączenie smoczej krwi pozyskiwanej z intensywnie czerwonej żywicy amazońskiego drzewa Croton lechleri oraz perłowych drobinek z miki i tytanu. Smocza krew jest regeneratorem komórek skóry oraz stymulatorem kolagenu, elastyny i fibroblastów. Zapobiega oznakom starzenia powstającym w wyniku stresu oksydacyjnego, wygładza i wypełnia zmarszczki, poprawia koloryt skóry oraz ją regeneruje.
  • FILMEXEL – to naturalny biopolimer zapewniający „efekt drugiej skóry”. Ma działanie ochronne i zapobiegające przyleganiu zanieczyszczeń.
  • Retinol (0,05%), kwas hialuronowy – składniki powszechnie stosowane w medycynie estetycznej dla efektu wypełnienia zmarszczek, wygładzenia i ujędrnienia.
  • Witaminy C i E – silne antyoksydanty: niwelują przebarwienia i zapobiegają utracie blasku.
  • Woda termalna 10% – o potwierdzonych właściwościach nawilżających, wzmacniających barierę skórną i kojących

Kompletna pielęgnacja skóry w każdym wieku i bez względu na jej rodzaj

Ochrona skóry to nie wszystko, niezbędna jest również kompleksowa pielęgnacja przed niebieskim światłem. Mogą w tym pomóc preparaty wypełniające.

Multi-wypełniacze zmarszczek zawierają wieloskładnikową unikalną formułę, która działają natychmiastowo na widoczne oznaki starzenia się skóry:

* Efekt wypełnienia i wygładzenia: usieciowany kwas hialuronowy (kurze łapki, bruzdy, kontur ust).

* Efekt optycznego wygładzenia i rozświetlenia: pudry soft focus w połączeniu ze składnikami zwężającymi pory rozświetlają, ujednolicają koloryt skóry i redukują nierówną powierzchnię skóry.

Połączenie patentu BLB* z ekskluzywnymi składnikami aktywnymi (retinol, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne i witaminy) oraz unikalnymi właściwościami Wody Termalnej Uriage daje efekt wyraźnie wygładzonych zmarszczek, zapewnia ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem i światłem niebieskim.

*Chronic Artificial Blue-Enriched White Light Is an Effective Countermeasure to Delayed Circadian Phase and Neurobehavioral Decrements, R. P. Najjar, L. Wolf, J. Taillard, L. J. Schlangen, A. Salam, C. Cajochen and C. Gronfier, patrz PLoS.ONE. 9 (7):e102827, 2014

** http://news.utoledo.edu/index.php/08_08_2018/ut-chemists-discover-how-blue-light-speeds-blindness

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl