Spacer na łonie natury to chyba jedna z najprzyjemniejszych form relaksu. Zbieranie polnych kwiatów do bukietu czy nawet do przygotowania potraw sprawia radość i małym, i dorosłym. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny są jadalne. Co więcej, na łące, w parku czy przy chodniku na osiedlu mogą rosnąć trujące rośliny.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czarny bez – trujący czy nie?

Piękne kwiaty i krzewy cieszą oko, jednak mogą okazać się toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Czasami trująca jest cała roślina, czasami jedynie jej korzeń czy na przykład kwiaty. Niektóre z toksycznych roślin wydzielają nieprzyjemny zapach, który skutecznie nas od nich odstrasza, inne z kolei nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Co ciekawe, wiele roślin trujących ma również działanie… lecznicze. Okazuje się bowiem, że odpowiednia ich dawka nie jest szkodliwa dla człowieka lub obróbka termiczna skutecznie pozbawia je toksycznych substancji. Tak jest w przypadku np. czarnego bzu. Zjedzenie surowych owoców może zakończyć się dla nas zatruciem pokarmowym, jednak już przygotowany z nich sok jest smacznym i zdrowym napojem.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Najbardziej trujące rośliny

Polskie łąki, lasy czy parki zdobi różnorodna flora. Jeśli dana roślina przykuwa uwagę pięknymi kwiatami czy miłym zapachem, nie trudno zakwalifikować ją jako nieszkodliwą. Dobrym przykładem jest tojad mocny o kwiatach w intensywnie fioletowym kolorze. Roślina ta występuje przede wszystkim w rejonach górskich, jednak jest trująca. Zawiera akonityny, które wnikają do organizmu nawet przez skórę. Tojad mocny może spowodować pocenie się, stany lękowe, ale także paraliż serca czy mięśni oddechowych i śmierć. Śmiertelnym zagrożeniem jest również pokrzyk wilcza jagoda, czyli roślina z małymi, ciemnymi owocami, które przypominają jagody. Zjedzenie już 10 sztuk powoduje halucynacje, a nawet śmierć. W przypadku dzieci dawka ta jest mniejsza i wynosi zaledwie 4 owoce. Odurzenie i osłabienie organizmu powoduje ciemiężyca biała. To roślina z białymi kwiatami i szerokimi liśćmi.

Barszcz Sosnowskiego

Wiele mówi się i pisze o barszczu Sosnowskiego, nazywanego także zemstą Stalina. To roślina wysoka (nawet 3-5 m), o grubych łodygach i białych kwiatach. Spotkanie z nią powoduje poważne oparzenia skóry. Początkowe zaczerwienienie przemienia się w bolące i ropne pęcherze, co w wielu przypadkach wymaga hospitalizacji chorego. Skóra zmienia swój wygląd na wiele lat, może być ciemniejsza, a oparzenia pozostawiają po sobie blizny. Dotknięcie barszczu Sosnowskiego, a następnie potarcie oka może spowodować chwilową lub nawet trwałą ślepotę. Warto uważać na tę roślinę podczas spacerów. Jest dość popularna i szybko się rozprzestrzenia, łatwo ją pomylić np. z barszczem zwyczajnym.

Lista roślin trujących

Lista roślin trujących w Polsce jest całkiem długa. Jeśli masz wątpliwości co do danego krzewu lub kwiatów, sprawdź informacje o nich w internecie lub po prostu pomiń je przy zbieraniu kwiatów do bukietów. Znane trujące rośliny to m.in. konwalia majowa, jaskier (większość z jego odmian), cis pospolity (wyjątek stanowi kolorowa osnówka nasiona, która nie jest toksyczna), jałowiec pospolity, piwonia lekarska, zawilec gajowy, wawrzynek wilczełyko, mak polny, lilia biała, jemioła pospolita, szczaw polny, łubin gorzki, krwawnik pospolity czy jodła pospolita i dziurawiec zwyczajny.

Jeśli zauważysz po spacerze, że masz oparzenia na ciele, delikatnie przemyj skórę, aby zmyć z niej toksyczne substancje. Stosuj kremy i preparaty pomagające przy leczeniu oparzeń. Obserwuj skórę i w razie powiększania się zmian lub pojawienia się pęcherzy, skonsultuj się z lekarzem. Z kolei objawy takie jak, m.in. nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, osłabienie i problemy z oddychaniem wymagają pilnej interwencji lekarskiej!