Trądzik na twarzy dawniej kojarzony był z problemem nastolatków. Jednak obecnie wiemy, że z takimi niedoskonałościami zmagają się osoby w różnym przedziale wiekowym. Aby uporać się z kłopotliwymi zmianami skórnymi, warto zwrócić uwagę między innymi na swoje nawyki żywieniowe. Podpowiadamy, co jeść, a czego unikać w diecie antytrądzikowej.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Trądzik na twarzy a dieta – czy jedzenie wpływa na cerę?

Trądzik jest bardzo często spotykaną chorobą skóry. Na jego powstawanie wpływa szereg czynników takich jak zaburzenia hormonalne, skłonności genetyczne, styl życia, a także sposób pielęgnacji cery.

A czy dieta ma wpływ na trądzik? Okazuje się, że tak. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na stan całego organizmu również na zmiany skórne twarzy. Z badań wynika, że duże ilości produktów przetworzonych negatywnie wpływają na stan cery. Dieta na trądzik młodzieńczy powinna dostarczać cennych wartości odżywczych wspomagających regenerację skóry i dostarczających organizmowi witamin. Co powinno się znaleźć na talerzu osoby walczącej z trądzikiem?

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Toniki
Produkty do pielęgnacji twarzy i szyi
Kremy nawilżające

Jaka jest najlepsza dieta na trądzik?

Poszukując informacji na temat diety antytrądzikowej, możesz natknąć się na wiele popularnych sposobów odżywiania, które wpływają na stan skóry. Trzeba zaznaczyć, że to, co sprawdzi się u jednej osoby, niekoniecznie będzie dobre dla drugiej. Menu zawsze powinno być odpowiednio zbilansowane. Spożywanie większych ilości warzyw, na przykład w diecie wegańskiej, pomoże zwalczyć zarówno trądzik różowaty, jak i pospolity, ale musi opierać się na właściwych proporcjach białka, węglowodanów i tłuszczów. Nadmiar białka może nasilać niekorzystne zmiany skórne i pogłębiać problem występowania trądziku.

Układając jadłospis, skup się przede wszystkim na składnikach nieprzetworzonych, niepowodujących stanów zapalnych w organizmie oraz produktach, które korzystnie wpływają na regulację gospodarki hormonalnej. Co jeść, a czego nie jeść?

Dieta na trądzik – co jeść?

  • Kolorowe warzywa i owoce – ich barwa jest powiązana z konkretnymi składnikami odżywczymi, a co za tym idzie, z poprawą stanu cery. Przede wszystkim w swoim menu uwzględnij obfitujące w witaminę A i witaminę E brzoskwinie, pomarańcze, melony, marchew, pomidory, brokuły, paprykę oraz sałatę.
  • Produkty bogate w witaminy z grupy B – może to być pełnoziarniste pieczywo, makarony, grube kasze, jaja, drób, nasiona roślin strączkowych, szpinak i kapusta.
  • Produkty bogate w cynk – to pierwiastek przyspieszający regenerację skóry. Pozwala na uniknięcie zatykania się porów i tworzenia się zaskórników. Gdzie go znajdziesz? Dobrym źródłem cynku są owoce morza, ryby, wątróbka, jaja, pestki dyni, fasola, orzechy nerkowca, nasiona słonecznika i ryż.
  • Źródła witaminy C – działa ona wspomagająco podczas walki z nadprodukcją sebum, zaskórnikami, grudkami, krostami czy guzkami. Duże ilości witaminy C zawiera papryka czerwona, natka pietruszki, porzeczka, dzika róża oraz cytrusy.
  • Źródła błonnika pokarmowego – wpływają na regenerację skóry, poprawę metabolizmu i oczyszczenie organizmu z toksyn. Sięgaj po pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki dyni i nasiona słonecznika.

Dieta na trądzik różowaty – czego unikać?

Jakie produkty wykluczyć z diety podczas walki z trądzikiem?

  • Ostre przyprawy – imbir, kurkuma, papryczka chili, chrzan, pieprz kajeński. Takie składniki wywołują nadmierne pocenie się, które negatywnie wpływa na stan skóry.
  • Sól – badania kliniczno-kontrolne wskazują, że nadmiar soli w pożywieniu przyczynia się do zwiększenia występowania niekorzystnych zmian trądzikowych. Zrezygnuj z żywności typu fast food, chipsów i słonych przekąsek.
  • Nadmiar cukru – słodycze i słodzone gazowane napoje zwiększają produkcję insuliny oraz wydzielanie sebum, co niekorzystnie odbija się na stanie Twojej cery.

Przykładowa dieta na trądzik – jadłospis

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta na trądzik? Przepisy, które znajdziesz poniżej, są łatwe, szybkie i skuteczne w walce ze zmianami skórnymi. Oto kilka propozycji.

Śniadanie

Kanapki z wędzonym łososiem i sałatką z czerwonej papryki, sałaty i kaparów

Składniki:

  • bułka pełnoziarnista,
  • 1 płat łososia wędzonego na zimno,
  • garść pokrojonej sałaty,
  • 1 łyżka kaparów ze słoika,
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek,
  • ½ czerwonej papryki.

Przygotowanie:

Bułkę przekrój na połowę. Połóż na niej płat łososia wędzonego na zimno. Osobno przygotuj sałatkę z warzyw i oliwy.

Drugie śniadanie

Owsianka z brzoskwiniami

Składniki:

  • 4 łyżki płatków owsianych,
  • 1 brzoskwinia,
  • 150 ml wody lub mleka roślinnego,
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżka nasion słonecznika.

Przygotowanie:

Wsyp do garnka płatki owsiane. Zalej mlekiem lub wodą. Wrzuć pokrojoną brzoskwinię i gotuj przez kilka minut. Przełóż owsiankę do miski. Dodaj jogurt naturalny i posyp nasionami słonecznika.

Obiad

Risotto z ciecierzycą, pomidorami i bazylią

Składniki:

  • 120 g ryżu brązowego,
  • 1 łyżka masła czosnkowego,
  • 1 puszka ciecierzycy,
  • 3 pomidory,
  • 800 ml bulionu warzywnego,
  • garść liści bazylii.

Przygotowanie:

Sparz pomidory w wodzie i obierz ze skórki. Na patelni rozgrzej masło i wrzuć suchy ryż. Smaż przez 3 minuty.
Następnie wlej 2 łyżki bulionu z włoszczyzny, poczekaj, aż się wchłonie i dodaj kolejne. Zużyj w ten sposób ½ bulionu.
Dodaj pomidory i poczekaj, aż całość odparuje. Znów stopniowo dodawaj po dwie łyżki bulionu. Na koniec dodaj odcedzoną ciecierzycę i posiekaną bazylię.

Kolacja

Wykwintna wątróbka z żurawiną

Składniki:

Przygotowanie:

Oczyść wątróbkę i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę pokrój w krążki. Podsmaż cebulkę na oleju kokosowym. Następnie dodaj pokrojoną wątróbkę. Po 3 minutach dodaj suszoną żurawinę. Gotowe!

Chcesz zwalczyć uciążliwy trądzik? Zwróć uwagę na swój sposób odżywiania. Postaw na produkty naturalne, bogate w cynk, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B i unikaj przetworzonej żywności. Zastosuj się do powyższych wskazówek, a z czasem Twoja cera znacznie się poprawi – choć pamiętaj, że dieta to tylko jeden z elementów walki z trądzikiem. Niezastąpiona może okazać się konsultacja z dermatologiem i zastosowanie skutecznych leków.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Monika Kędzierska