Noni to tropikalny owoc z południowo-wschodniej Azji, który przebojem wdarł się na rynek europejski w XXI wieku. W Polsce również zyskuje sobie popularność dzięki szerokim właściwościom prozdrowotnym. Jakie właściwości ma ten (super)owoc, zwany inaczej morwą indyjską?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Noni (Morinda citrifolia) – skład

W Europie noni pojawiło się w 2003 roku. Wcześniej było stosowane w tradycyjnych medycynach krajów azjatyckich, takich jak Chiny czy Indie, ale także w Polinezji. Obecnie morwę indyjską zalicza się do nieoficjalnej grupy superowoców, do której należą m.in. jagody acai, rokitnik, mango czy żurawina. W składzie morwy indyjskiej znajduje się wiele wartościowych dla człowieka substancji. Z witamin znajdziemy przede wszystkim witaminę C oraz niacynę (witamina B3). Ponadto, w owocach znajdziemy znaczące ilości żelaza oraz potasu. Jednak działanie antynowotworowe morwa zawdzięcza skoncentrowanej dawce związku, który określa się jako damnacanthal. Hamuje on procesy chemiczne prowadzące do przemiany komórki w komórkę rakową. Nie wykazano jednak, na które nowotwory przetwory z noni, (np. soki) działają najskuteczniej. Przeprowadzone badania wskazały, iż preparaty z morwy mogą pozytywnie wpływać na samopoczucie osób chorych. Wspomniany wcześniej potas to doskonały środek na lepszy nastrój, ponieważ jego niedobór powoduje zmęczenie i drażliwość.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Na co morwa indyjska może pomóc?

W tradycyjnej medycynie Chin i Polinezji wyciągi z Morindy były stosowane na różnego rodzaju bóle. Dziś wiemy, że noni wykazuje pozytywne działanie również w przypadku m.in. stanów zapalnych czy zakażeń bakteriami, np. w jamie ustnej oraz infekcje układu pokarmowego, biegunki i tym podobne. Uważa się, iż dzieje się tak ze względu na zawartość w owocu irydoidów, które jednocześnie mają właściwości antyoksydacyjne. Wśród ważnych substancji znajdujących się w morwie wymienia się również prokseroninę, ale jej faktycznego udziału w przetworach nie udało się do tej pory jednoznacznie udowodnić. Noni nie jest panaceum, jednak jego działanie pobudzające i wzmacniające odporność sprawia, iż warto sięgnąć po jego przetwory. Wśród wielu badań stwierdzono, iż Morinda może również korzystnie wpływać na redukcję poziomu “złego” cholesterolu LDL. Łączy się to z zawartością witaminy C, wspomagającej układ krążenia.

Przeciwwskazania do stosowania noni

Badania nad tropikalnym owocem pozwoliły ustalić, w jakim stopniu Morinda może być zażywana i kto powinien ją unikać. Przede wszystkim z sokami noni nie powinny eksperymentować kobiety w ciąży, gdyż niektóre z ich właściwości mogą niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży. Innym ważnym przeciwwskazaniem są wszelkie choroby wątroby. Osoba mająca problemy z tym organem nie powinna zażywać preparatów z noni, ponieważ mogą one spowodować ostre zapalenie wątroby. Dawkowanie, nawet w wypadku osoby zdrowej, nie powinno przekraczać około 40 ml dziennie. W związku z tym, iż skład morwy indyjskiej wyróżnia wysoki poziom potasu, to osoby zażywające leki zatrzymujące potas w organizmie również nie powinny stosować noni bez konsultacji lekarskiej.