Wybór wakacyjnego wypoczynku to dla rodziców spore wyzwanie. Oferta wyjazdów jest bardzo bogata. Jak wśród niej wybrać tę formę wypoczynku, na której Twoje dziecko będzie czuło się dobrze i bezpiecznie? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed wysłaniem dziecka na kolonie lub obóz.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nim wyślesz dziecko na wakacje, porozmawiaj z nim

Przygody, nowe znajomości, oderwanie się od miejskiej codzienności, kontakt z przyrodą, nauka poprzez zabawę… Korzyści z wakacyjnych wyjazdów dla dzieciaków są bardzo liczne, a wypoczynek poza domem i zerwanie z codziennymi schematami może być ważnym krokiem w rozwoju młodego człowieka. Oferta różnego typu wyjazdów jest imponująca. Rodzice mogą wybierać między obozami krajowymi, zagranicznymi, tematycznymi, obozami treningowymi, wyjazdami połączonymi z edukacją. Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać się o jego wakacyjne preferencje. Opinia dziecka może być bardzo plastyczna i podatna na sugestie koleżanek i kolegów, kuszącą reklamę czy właśnie wskazanie rodziców. Ważne jest, by w decyzję o wyjeździe zaangażować dziecko i nie obarczać go naszymi ambicjami czy zachciankami. Może to być dla niego jedna z pierwszych lekcji w trudnej sztuce podejmowania samodzielnych decyzji.

Sprawdź organizatora wypoczynku

Pierwszym krokiem do zaplanowania wakacji jest sprawdzenie organizatora wypoczynku. Wyjazdy wakacyjne są organizowane przez różne instytucje, zarówno te typowo turystyczne (np. biura podróży), jak i te na co dzień zajmujące się innymi sprawami (parafie, organizacje pozarządowe itd.). Każda z nich może zrobić to dobrze. Ważniejszy niż profil działalności organizatora jest jego doświadczenie. Warto sprawdzić, ile i jakie wyjazdy tworzył w przeszłości. Wszyscy organizatorzy letnich kolonii i obozów są zobowiązani do zgłoszenia wyjazdu do właściwego kuratorium oświaty. Zaakceptowane przez kuratorium zgłoszenie trafia do rejestru dostępnego na stronie MEN. Na trzy tygodnie przed wyjazdem, na który wysyłasz dziecko powinien znaleźć się w tej bazie. Pozytywna weryfikacja wniosku przez kuratorium i zamieszczenie wypoczynku w bazie powinna być traktowana jako fundament bezpieczeństwa, który nie może być zaniedbany pod żadnym pozorem.

Oliwki i balsamy do ciała dla dzieci

Oliwki i balsamy do ciała dla dzieci

Balsamy i mleczka
Balsami i oliwki dla dzieci
Balsami i oliwki dla każdej skóry

Poznaj miejsce zakwaterowania

Wypoczynek zgłasza się do kuratorium m.in. po to, by organizator mógł być skontrolowany już w trakcie trwania wyjazdu. Jedną z instytucji, która może “odwiedzić” kolonistów jest straż pożarna lub lokalna stacja sanitarno-epidemiologiczna. Sanepid sprawdza warunki sanitarne, w jakich wypoczywają koloniści. Liczy się przede wszystkim zaplecze gastronomiczne – miejsce przygotowywania posiłków, ilość oraz stan łazienek i toalet, a także przystosowanie obiektów do zasad ppoż. Kontrola może także zwrócić uwagę na rozstawienie łóżek i utrzymanie porządku w pomieszczeniach, w których nocują dzieci. Spora część obiektów bazy turystycznej nie ma problemów ze spełnieniem wymogów Sanepidu. Pamiętajmy jednak, że miejscem pobytowym dla wielu wyjazdów są obiekty o przeznaczeniu nieturystycznym (np. szkoły), które wymagają odpowiedniego przystosowania.

Dopytaj o kadrę

Warunki bytowe, pogoda i program wypoczynku są oczywiście ważne, ale najważniejszym składnikiem udanego wyjazdu są ludzie, szczególnie ci, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z dzieckiem. To oni swoim zaangażowaniem lub zaniechaniami mogą sprawić, że dziecko zapamięta ten wyjazd na długo. Nie każdy z wychowawców kolonijnych będzie miał predyspozycje do pracy z dzieciakami. Każdy natomiast powinien mieć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Sądowego i ukończony kurs wychowawcy wypoczynku. Przed wyjazdem warto zapytać o “jakość” kadry. O tej – choć nie zawsze jest to zasadą – może świadczyć doświadczenie opiekunów w pracy z dziećmi i młodzieżą. Innego podejścia możesz spodziewać się po pedagogach z wieloletnim stażem, innego po studentach, którzy chcą podreperować swój budżet dorabiając jako wychowawcy kolonijni. Nie bez znaczenia jest także ilość dorosłych przypadających na jednego kolonistę. Organizator powinien wypełnić minimum określone w rozporządzeniu MEN. Niektórzy organizatorzy wypełniają je z nawiązką zabierając dodatkowych wychowawców, instruktorów lub wolontariuszy. Na wakacjach z dziećmi przyda się każda dodatkowa para oczu. Przed spakowaniem plecaka należy też dopytać o to, jak jest rozwiązana kwestia opieki medycznej podczas wyjazdu.

Bezpieczny transport

Kluczowym elementem wakacyjnej układanki jest transport kolonistów. Jeśli dzieci wybierają się na kolonie autokarem lub busem, organizator powinien zapewnić policyjną kontrolę stanu technicznego pojazdu przed wyruszeniem w trasę. Nawet jeśli organizator nie przewidział tego punktu, rodzice i opiekunowie mają prawo domagać się sprawdzenia środka transportu przed rozpoczęciem jazdy.

Dobrze spakowany bagaż

Na koniec jeszcze rzecz, która w całości spoczywa na barkach rodziców. To od Ciebie zależy, co znajdzie się w bagażu Twojej pociechy. W torbie podróżnej obligatoryjnie powinny się znaleźć: ubrania na różne warunki atmosferyczne, co najmniej dwie pary butów, klapki pod prysznic, sprzęt umożliwiający dziecku różne aktywności (wycieczka w góry, wyjście na basen, wyjście do parku linowego itp.), krem z filtrem UV, letnie nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne oraz preparat przeciw insektom. Warto spakować także mniejszy plecak, z którego dziecko mogłoby korzystać podczas wycieczek. Nie zapominaj także o lekach stale przyjmowanych przez dziecko i rozpisaniu sposobu dawkowania osobom dorosłym (nawet jeśli wcześniej zrobiłaś to już w karcie uczestnika – w tej kwestii ostrożności nigdy nie za wiele). Praktyka rodzicielska podpowiada, że dziecku warto dać listę rzeczy, które zabiera na kolonie lub obóz.