Jesień i zima to okres wzmożonej aktywności wirusów i bakterii, na których działanie szczególnie są narażone dziecięce gardła. Sprawdź naturalne sposoby leczenia, które możesz wykorzystać, gdy Twoje dziecko boli gardło.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Objawy bólu gardła u dziecka

Symptomy problemów z gardłem u dzieci mogą być bardzo różne. Ich natężenie zależy od przyczyny bólu oraz wieku dziecka. Etap rozwoju małego pacjenta ma też duży wpływ na to, kiedy jako mama zareagujesz na infekcję. Starsze dzieci mogą wprost powiedzieć o swoim kłopocie. Co jednak zrobić w przypadku, gdy patogeny zaatakują gardło dziecka, które jeszcze nie potrafi mówić? Rodzice najmłodszych muszą być podwójnie czujni i wyćwiczyć w sobie dodatkowy zmysł obserwacji. Jeśli u swojego malucha zauważasz: rozdrażnienie i zmęczenie, drapanie się w szyję, niechęć do jedzenia, grymas na twarzy w czasie przełykania, to może to oznaczać, że boli go gardło. Starsze dzieci mogą zgłaszać uczucie suchości, pieczenia w gardle, dyskomfort podczas przełykania. Kłopotom z gardłem wtórują często inne symptomy (kaszel czy katar). Ich wystąpienie powinno podnieść czujność opiekunów.

Nie każda terapia nadaje się dla dzieci

Kuracji bólu gardła jest bardzo wiele. Każdy z nas ma swoje sprawdzone leki i metody, które pomagają nam uśmierzać ból gardła. Nie wszystkie z nich mogą jednak być aplikowane milusińskim. Dzieci, bez wskazania lekarza, nie mogą przyjmować medykamentów dla dorosłych, bo one mogą zawierać zbyt duże dawki substancji leczniczych. Na szczęście w aptekach można znaleźć coraz więcej suplementów diety i leków na gardło stricte dla dzieci. Charakteryzują je dawki substancji leczniczych dostosowane do małych organizmów i zazwyczaj słodszy, owocowy smak. Niektóre z leków nie mogą być serwowane najmłodszym, z uwagi na formę leku. Przykłady? Tabletki do ssania nie mogą być podawane dzieciom, które nie opanowały jeszcze umiejętności ssania. Podobnie ma się sytuacja jeśli chodzi o płukanki. Wachlarz możliwości leków podawanych dzieciom ogranicza też ich smak. Dzieci zazwyczaj wzbraniają się przed gorzkimi smakami, które mogą mieć niektóre leki. Kilkulatek, w przeciwieństwie do dorosłego, nie potrafi zrozumieć, że nieprzyjemny posmak lekarstwa jest konsekwencją substancji leczniczych w nim zawartych.

Czy należy iść do lekarza?

Dorośli z bólem gardła często rozprawiają się na własną rękę sięgając po sprawdzone leki bez recepty. Jeśli jednak mowa o terapii najmłodszych, to podawane medykamenty warto skonsultować z pediatrią. Wizytę w gabinecie lekarskim polecamy szczególnie, kiedy choruje dziecko, które nie ukończyło jeszcze 24. mies. życia; gdy pojawia się gorączka; lub gdy po kilku dniach własne metody leczenia okazują się być nieskuteczne.

ból gardła u dziecka

Leki na ból gardła dla dzieci

Powiedzieliśmy już sobie, że na rynku farmaceutycznym istnieją leki na gardło przeznaczone dla najmłodszych. Ich przykładem są suplementy diety w formie ziołowych pastylek. Oprócz nich możesz także podawać swojemu pacjentowi tabletki dla dzieci zawierające substancje aktywne. Producenci zalecają, by tabletki i pastylki podawać dzieciom, które ukończyły 3 lata, niemniej o pierwszą aplikację tabletki zawsze warto zapytać lekarza. Podobne działanie do tabletek mają lizaki lecznicze, które przez skojarzenie ze słodyczami są chętniej przyjmowane przez najmłodszych pacjentów. W przypadku leczenia gardła u dzieci warto też rozważyć podawanie syropów lub leków w sprayu, które mogą okazać się dla dziecka łatwiej przyswajalne niż tabletki.

Produkty na ból gardła dla dzieci

Produkty na ból gardła dla dzieci

Artykuły z kategorii ból gardła u dzieci.
Tabletki do ssania
Lizaki
Areozole

Domowa apteka dla dzieci

Jednak leczenie gardłowych perypetii nie ogranicza się jedynie do środków, które możemy kupić w aptece. Każda z nas może sięgnąć do domowych sposobów, z których korzystały nasze mamy i babcie. Poniżej prezentujemy kilka metod, dzięki którym wyleczysz gardło swojego dziecka bez wizyty w aptece. Oto one:

  1. Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka, szczególnie w okresie grzewczym. Nawilżone otoczenie pozwoli zredukować ryzyko podrażnienia gardła i ułatwi maluchowi spokojny sen. Równie ważne, co odpowiednie nawilżenie, jest to, by powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko, było pozbawione pyłu i kurzu.
  2. Profilaktycznie nawilżaj błonę śluzową gardła z wykorzystaniem lekko schłodzonych napojów z dodatkiem cytryny, miodu lub soku z malin. Wzmacniasz w ten sposób nie tylko gardło, ale cały system odpornościowy skrzata.
  3. W przypadku pojawienia się infekcji, warto podawać dziecku herbatki owocowe lub schłodzone mleko z dodatkiem miodu.
  4. Skuteczny w leczeniu gardła może okazać się też syrop z cebuli z dodatkiem miodu lub cukru. Jeśli tylko Twoje dziecko będzie w stanie zaakceptować jego smak, zdecydowanie warto sięgnąć po tę miksturę, zarówno w przypadku dolegliwości gardłowych, jak i kaszlu.
  5. Kilkulatkom można przygotować płukanki. Najlepiej w tej roli sprawdzą się napary z rumianku, szałwii, tymianku, czarnego bzu lub woda z sodą oczyszczoną. Płukanie gardła może być efektywne, gdyż leczy stan zapalny i nie obciążają żołądka dziecka.
  6. Również inhalacje można aplikować dziecku, kiedy skarży się na dyskomfort gardła. Inhalacje przygotowujemy z wykorzystaniem tych samych ziół, które możemy użyć w płukankach.

Powyższe metody mogą skutecznie niwelować ból gardła i zmniejszać stan zapalny u Twojego dziecka. Są one także świetnym uzupełnieniem i urozmaiceniem tradycyjnej terapii.