Wszawica to powszechny problem, szczególnie tam, gdzie dzieci spędzają dużo czasu wśród rówieśników. Czasami nawet wysoki poziom higieny nie uchroni dziecka przed zakażeniem pasożytami. Można sobie jednak skutecznie radzić z problemem wszy u dzieci. A jeszcze lepiej mu zapobiegać. Jak to zrobić? Jak wybrać najlepszy preparat dla dziecka na wszy?

Wbrew pozorom wszawica nie dotyczy tylko osób nie dbających o higienę osobistą. To dość powszechna dolegliwość, dlatego szczególnie rodzice małych dzieci powinni wykazać się dużą czujnością. Niekiedy wystarczy tylko niewielka styczność z nosicielem pasożytów, aby doszło do rozwoju choroby. W żłobku, przedszkolu, na placu zabaw – małe dzieci ciągle mają bliski kontakt ze sobą. Wystarczy wspólna zabawa, zamiana nakryć głowy, przytulenie, a nawet pożyczenie słuchawek, aby doszło do infekcji.

Wszawicy można zapobiegać poprzez unikanie bliskiego kontaktu z innymi osobami. Jednak dzieciom trudno trzymać się tej zasady, szczególnie podczas wspólnych zabaw i odpoczynku. Rodzice i opiekunowie powinni pilnować, aby maluchy nie korzystały wspólnie z tych samych rzeczy wspólnego wszawicaużytku (szczotki, grzebienie, ręczniki, szaliki, czapki, gumki do włosów). Regularnie (np. co 2 tygodnie) warto kontrolować stan główki dziecka, także po każdym powrocie malucha ze wspólnej wycieczki, biwaku lub z wakacji z rówieśnikami. Gdy maluch zaczyna się częściej drapać po główce i skarżyć na swędzenie, wówczas można nabrać podejrzeń o rozwoju wszawicy. Gnidy, czyli jaja wszy, pojawiają się najczęściej u nasady włosów i przypominają trudny do usunięcia biały łupież. Z kolei dorosłe osobniki lokalizują się zwykle za uszami oraz nad karkiem z tyłu głowy. Jeśli wśród włosków pojawią się małe sześcionogie stworzonka przypominające ziarna sezamu – należy jak najszybciej sięgnąć po preparaty na wszy. I najlepiej, jeśli terapii podda się cała rodzina, ponieważ wszy bardzo szybko rozprzestrzeniają się wśród domowników.

Jak wybrać preparat na wszy dla dziecka?

  • Dobry środek na wszy to taki, który skutecznie usuwa nie tylko wszy głowowe, ale także ich jaja i larwy z włosów i skóry głowy. Co więcej – ważne, aby zawierał substancje, który przynajmniej na pewien czas zabezpieczą przed ponownym pojawieniem się pasożytów. Warto go stosować nie tylko w sytuacji, gdy wszawica już rozwinęła się u dziecka, ale także wtedy, kiedy istnieje duże ryzyko zarażenia.
  • Preparaty dla dzieci powinny być skuteczne, ale jednocześnie pozbawione drażniących i potencjalnie uczulających związków chemicznych. Należy zwracać uwagę, czy preparat na wszawicę zawiera parabeny, silikony i środki owadobójcze. To ważne, ponieważ delikatna skóra głowy dziecka może zareagować zaczerwieniem, swędzeniem i bolesnością. Istnieje szereg preparatów na wszy zawierających naturalne substancje aktywne pochodzenia roślinnego (np. ekstrakty z krzewu gorzkli właściwej czy wyciągi z drzewa herbacianego). Część producentów środków na wszawicę opiera działanie swoich preparatów na – znanych od wieków ze swojej skuteczności – domowych sposobach radzenia sobie z tym problemem. I wykorzystuje ocet do walki z pasożytami. To dobry pomysł, bo proste, ale skuteczne rozwiązania często są najlepsze.
  • Dzieci często nie lubią mycia włosów, tym bardziej kiedy ma to związek z chorobą jaką jest wszawica. Dlatego w przypadku pojawienia się problemu warto sięgać po szampony, które działają szybko i skutecznie. Wygodną opcją są preparaty, które już po kilku krótkich aplikacjach usuwają wszy. W sytuacji, gdy szampon stosowany jest profilaktycznie, wybierzmy takie, których składniki pielęgnują włosy, nie niszcząc ich. Zwróćmy uwagę, czy dziecko może samodzielnie zastosować preparat – powinien być na tyle prosty w użyciu, aby maluch mógł z niego sam skorzystać np. podczas wakacyjnych wyjazdów.

Szampon w piance – przyjazny dla dzieci, wszawica go nie znosi

  • Preparat LiceStop to produkt stworzony z myślą o dzieciach. To szampon w piance – w formie przyjaznej dziecku, która nie kojarzy się z leczeniem. Najlepsze efekty przynosi przy stosowaniu na suche włosy – można go spłukać już po kilkuminutowej aplikacji. Jest skuteczny, ale jednocześnie delikatny – pozbawiony substancji, które mogłyby podrażniać lub uczulać delikatną skórę dziecka. Jest przeznaczony do szybkiego usuwania wszy i ich larw z włosów i skóry głowy, jednak dobrze sprawdza się także jako środek profilaktyczny w sytuacji narażenia dziecka na potencjalne zarażenie wszawicą. Jako jedyny na rynku zawiera substancje, które odstraszają pasożyty i zapobiegają nawrotom choroby. Pielęgnuje włosy, nie niszcząc ich, może być stosowany do każdego typu włosów.
  • Szampon LiceStop jest łatwy w użyciu, co ma duże znaczenie w przypadku małych dzieci. Skutecznie eliminuje pasożyty już po kilku dniach kuracji. Obficie się pieni, dzięki temu usuwanie pasożytów może być przez dzieci traktowane jako forma zabawy. Co więcej – sztywna piana utrzymuje się na główce dziecka i nie spływa do oczu. LiceStop zawiera składniki pielęgnujące włosy oraz ułatwiające ich rozczesywanie. To ważne, ponieważ dzieci często nie lubią czesania splątanych włosków. Dodatkowo do preparatu dołączony jest kolorowy grzebyk, co znacznie ułatwia wyczesywanie martwych pasożytów i ich larw po użyciu szamponu.
ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl