Nawilżanie i higiena nosa dziecka jest istotna w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci, ponieważ szczególnie szybko zaczynają one mieć trudności z oddychaniem. Wynika to z faktu, że niemowlęta przez pierwsze miesiące oddychają tylko i wyłącznie przez nos – nie potrafią oddychać przez usta.

Gdy błona śluzowa z różnych względów nabrzmiewa (zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, nadmiar wydzieliny, katar), o wiele szybciej blokuje drogę przepływu powietrza w noskach niemowląt i małych dzieci niż u dorosłych. Nabrzmiała błona śluzowa utrudnia oddychanie małym dzieciom. Jeżeli maluszek ma zatkany nos to nie może swobodnie oddychać i ma trudności z przyjmowaniem pokarmu, snem. Staje się rozdrażniony i popłakuje, a my nie wiemy jak mu skutecznie pomóc. Dlatego higiena nosa dziecka to podstawa, żeby ulżyć mu w czasie nieprzyjemnej choroby. Dodatkowo zapobiegamy poważniejszym powikłaniom, takim jak zapalenie ucha środkowego czy zakażenie dolnych dróg oddechowych.

Jak temu zaradzić?

Kiedy dziecko jest już chore, to przede wszystkim należy regularnie oczyszczać jego nosek z wydzieliny. A do tego nawilżanie i codzienna higiena dróg oddechowych. Systematyczne nawilżanie błony śluzowej nosa i oczyszczanie go z nadmiaru wydzieliny uwolni malca od kłopotu z oddychaniem. Kilka razy w ciągu dnia nawilżamy błonę śluzową nosa np. preparatem fizjologicznego roztworu wody morskiej. Szczególnie przed karmieniem i snem, dzięki czemu malec będzie mógł swobodnie oddychać przez nos. Nos zostanie oczyszczony z wydzieliny i „zarazków”. W przypadku zatkanego noska gęstą wydzielinę, preparaty rozrzedzają ją i ułatwiają usunięcie śluzu. Zarówno preparat do rozrzedzania wydzieliny, jak i przyrząd do jej usuwania powinny znajdować się w każdej apteczce domowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy wiesz, że pokój, w którym przebywa Twoja pociecha powinien mieć odpowiednią wilgotność, wtedy błona śluzowa nosa prawidłowo pracuje, a Twoje dziecko oddycha swobodnie? Za optymalną wilgotność powietrza uznaje się 50%. Czy wiesz, że przy wilgotności powietrza poniżej 40% występują dysfunkcje aparatu śluzowo-rzęskowego, a przebywanie w pomieszczeniu poniżej 24% wilgotności powietrza może powodować suchość nosa? Higiena nosa dziecka to w końcu nie tylko pielęgnacja. Sprawdź wilgotność w pokoju Twojego maleństwa i zadbaj o optymalne warunki. Podobnie zadbaj o temperaturę (optymalnie powinna ona wynosić 21 stopni) oraz o to, aby pomieszczenia w którym przebywacie były regularnie wietrzone.

Pamiętaj!

W sezonie grzewczym wilgotność powietrza w pomieszczeniach zwykle spada poniżej 40%. Dlatego tak ważne jest nawilżanie nosa. Dbając o prawidłowe nawilżanie błony śluzowej nosa oraz optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, sprawisz, że Twój maluszek będzie oddychał i przyjmował pokarmy z ulgą, cieszył się zdrowiem i radością życia. Pamiętaj o tym szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w domach włączone są kaloryfery, a choroby czają się na każdym kroku.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl