Powierzchniowe zapalenie jamy ustnej, zwane także pleśniawkami, jest jednym z najczęstszych problemów występujących u noworodków. Wywołuje je grzyb, który atakuje śluzówki. Najczęściej pojawia się na języku i podniebieniu maleństwa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uchronić swoją pociechę przed infekcjami tego typu.

Pleśniawki u dziecka: przyczyny problemów

Wiele mam, gdy zauważa białe plamki w buzi dziecka błędnie interpretuje je jako plamy po mleku, które następnie stara się zetrzeć. Efektem takiego działania są często rany i podrażnienia. W większości przypadków tego typu przypadków chodzi o pleśniawki. Często pojawiają się po karmieniu maleństwa piersią lub butelką. Do infekcji dochodzi też w momencie, kiedy obliżesz smoczek po upadku na ziemię lub jego dłuższym nieużywaniu. Pleśniawki są jedną z oznak słabej odporności dziecka lub wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Pojawiają się również podczas ząbkowania po przyjmowaniu lekarstw, szczególnie antybiotyków, a nawet po przejściu z karmienia piersią na butelkę. 

Domowe sposoby na pleśniawki

Zanim skierujesz się do poradni lekarskiej, zacznij od mieszanki wody utlenionej z wodą przegotowaną (ale nie ciepłą!) w proporcji 1:1. Bawełnianym wacikiem delikatnie smaruj pleśniawki. Uważaj, by nie zdzierać ich, bo to wywoła ból i nieprzyjemne pieczenie. Po wykonaniu tego zabiegu, na nowy płatek nałóż trochę mleka magnezowanego i powtórz operację. Nie stosuj żadnych chemicznych substancji, antybiotyków i maści bez konsultacji z lekarzem.

Profilaktycznie warto dbać o regularne podawanie dziecku witaminy C. Oczywiście maluch nie przełknie tabletki, dlatego wprowadź do jego diety sok z czarnej porzeczki, aceroli lub zielonej pietruszki.

Rumianek i szałwia spieszą z pomocą

Małe dzieci zmagają się z pleśniawkami, a dorośli z aftami. W przypadku tych drugich, często korzystamy z płukania rumiankiem. Sprawdzi się on także w przypadku dzieci. Przygotowany napar podawaj w dwojaki sposób. Zaparzony w większej ilości wody (ok. 300 ml), podawaj dziecku letni napój za pomocą butelki jak normalną herbatkę. Możesz postępować także jak w przypadku wody utlenionej – zmocz wacik i smaruj miejsce zakażone grzybem.

Szałwia działa bardzo podobnie, jednak nie nadaje się do picia przez dziecko. Szybko złagodzi stany zapalne i zneutralizuje ból spowodowany ciałem obcym w jamie ustnej. Ponownie masz do dyspozycji wacik, dzięki któremu rozprowadzisz szałwię w buzi maleństwa.

Kiedy wybrać się do pediatry?

W sytuacji zagrożenia pleśniawkami, warto obserwować sytuację w buzi dziecka. Jeśli po trzech dniach pleśniawki nie znikają, to może być to oznaką silnego zapalenia jamy ustnej. Musisz reagować szybko i skierować swoje kroki do pediatry, by podał skuteczne lekarstwo na pozbycie się problemu. Działaj regularnie i skutecznie, a Ty i Twoje dziecko unikniecie nieprzyjemności ciesząc się dobrym zdrowiem.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl