Powierzchniowe zapalenie jamy ustnej, zwane także pleśniawkami, jest jednym z najczęstszych problemów występujących u noworodków. Wywołuje je grzyb, który atakuje śluzówki. Najczęściej pojawia się na języku i podniebieniu maleństwa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uchronić swoją pociechę przed infekcjami tego typu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pleśniawki u dziecka: przyczyny problemów

Wiele mam, gdy zauważa białe plamki w buzi dziecka błędnie interpretuje je jako plamy po mleku, które następnie stara się zetrzeć. Efektem takiego działania są często rany i podrażnienia. W większości przypadków tego typu przypadków chodzi o pleśniawki. Często pojawiają się po karmieniu maleństwa piersią lub butelką. Do infekcji dochodzi też w momencie, kiedy obliżesz smoczek po upadku na ziemię lub jego dłuższym nieużywaniu. Pleśniawki są jedną z oznak słabej odporności dziecka lub wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Pojawiają się również podczas ząbkowania po przyjmowaniu lekarstw, szczególnie antybiotyków, a nawet po przejściu z karmienia piersią na butelkę. 

Preparaty do higieny jamy ustnej

Preparaty do higieny jamy ustnej

Do leczenia chorób
Do higieny jamy ustnej
Do mycia zębów

Domowe sposoby na pleśniawki

Zanim skierujesz się do poradni lekarskiej, zacznij od mieszanki wody utlenionej z wodą przegotowaną (ale nie ciepłą!) w proporcji 1:1. Bawełnianym wacikiem delikatnie smaruj pleśniawki. Uważaj, by nie zdzierać ich, bo to wywoła ból i nieprzyjemne pieczenie. Po wykonaniu tego zabiegu, na nowy płatek nałóż trochę mleka magnezowanego i powtórz operację. Nie stosuj żadnych chemicznych substancji, antybiotyków i maści bez konsultacji z lekarzem.

Profilaktycznie warto dbać o regularne podawanie dziecku witaminy C. Oczywiście maluch nie przełknie tabletki, dlatego wprowadź do jego diety sok z czarnej porzeczki, aceroli lub zielonej pietruszki.

Rumianek i szałwia spieszą z pomocą

Małe dzieci zmagają się z pleśniawkami, a dorośli z aftami. W przypadku tych drugich, często korzystamy z płukania rumiankiem. Sprawdzi się on także w przypadku dzieci. Przygotowany napar podawaj w dwojaki sposób. Zaparzony w większej ilości wody (ok. 300 ml), podawaj dziecku letni napój za pomocą butelki jak normalną herbatkę. Możesz postępować także jak w przypadku wody utlenionej – zmocz wacik i smaruj miejsce zakażone grzybem.

Szałwia działa bardzo podobnie, jednak nie nadaje się do picia przez dziecko. Szybko złagodzi stany zapalne i zneutralizuje ból spowodowany ciałem obcym w jamie ustnej. Ponownie masz do dyspozycji wacik, dzięki któremu rozprowadzisz szałwię w buzi maleństwa.

Kiedy wybrać się do pediatry?

W sytuacji zagrożenia pleśniawkami, warto obserwować sytuację w buzi dziecka. Jeśli po trzech dniach pleśniawki nie znikają, to może być to oznaką silnego zapalenia jamy ustnej. Musisz reagować szybko i skierować swoje kroki do pediatry, by podał skuteczne lekarstwo na pozbycie się problemu. Działaj regularnie i skutecznie, a Ty i Twoje dziecko unikniecie nieprzyjemności ciesząc się dobrym zdrowiem.