Gdy nasza pociecha wkracza w wiek, w którym jasno artykułuje swoje potrzeby i zachcianki, to niemal na pewno usłyszymy “chcę zwierzątko!”. Zwierzę do domu to niełatwy temat. Jeśli już jesteśmy na tak, to warto dokładnie przemyśleć, które z nich powinno zostać nowym domownikiem.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kiedy rozważyć zakup zwierzęcia?

Biorąc pod uwagę, jak wiele różnych zwierząt możemy posiadać w domu pamiętajmy, iż jego obecność najpewniej zmieni bardzo wiele w życiu całej rodziny. Dlatego powinniśmy rozważnie podchodzić do kwestii zakupu. To, że nasze dziecko czegoś chce, bardzo często jest reakcją impulsywną na to, co widzi (np. króliczka u koleżanki czy rodziny). Istnieje wówczas duże ryzyko, iż bez uprzedniego wprowadzenia zasad opieki nad pupilem, dziecko potraktuje go jak zabawkę. Zabawkę, którą po tygodniu można odłożyć i zająć się czymś innym. W przypadku zwierząt jest to niedopuszczalne. Dlatego lepiej odłożyć zakup domowego zwierzaka do czasu, aż dziecko będzie miało przynajmniej 6-7 lat. Oczywiście wyjątkami są tu domy, w których zwierzęta były obecne przed narodzinami. Tu potrzeba zdwojonej uwagi, gdy mamy np. psa lub kota. Weźmy również pod uwagę charakter naszego dziecka. Niektóre zwierzęta będą się źle czuć w towarzystwie nadpobudliwego brzdąca i mogą wskutek “zagłaskania” reagować agresywnie.

Preparaty na alergię u dzieci

Preparaty na alergię u dzieci

Na alergię
Na pomoc najmłodszym

Z czym wiąże się zakup zwierzęcia domowego

Mówi się, iż nowy domownik to wielka odpowiedzialność dla dziecka. My raczej skłaniamy się ku myśleniu, iż jest to wyzwanie dla całej rodziny. Zmieni się wszak wszystko. Zwierzę do domu to przeorganizowanie funkcjonowania wszystkich, mamy i taty również. Psa trzeba będzie wyprowadzać regularnie (a dziecko nie zawsze to zrobi). O inne zwierzęta trzeba będzie zadbać, czy to kupując jedzenie, czy to sprzątając legowisko/klatkę. Pamiętajmy również o urlopach i o konieczności zapewnienia opieki zwierzęciu podczas naszej nieobecności. Sporą część odpowiedzialności na swoje barki będą musieli wziąć rodzice Ich zadaniem jest wychować dziecko, nauczyć je podstawowych czynności przy nowym członku rodziny. Wychować muszą również zwierzę, które tego wymaga i przejąć część obowiązków z nim związanych. Równocześnie rodzice, w przypadku zwierzątek żyjących kilka lat, będą musieli zmierzyć się z ich śmiercią, którą trzeba będzie dziecku wytłumaczyć.

Zwierzę w domu a alergie

Jedną z poważniejszych wątpliwości wśród rodziców są wszechobecne alergie, którym niektóre domowe zwierzęta mogą sprzyjać. Z tej przyczyny należy bacznie obserwować reakcje dziecka w kontakcie z planowanym pupilem. Uważa się, iż reakcje alergiczne wywołują przede wszystkim koty (poza np. rasą syjamską), świnka morska, niektóre ptaki oraz gryzonie (szczur, mysz), jak również psy. Nie ma tu jednak reguły. Niektóre konkretne rasy nie uczulają i nie wywołują reakcji, inne natomiast czynią to niemal natychmiast. Dlatego należy dokładnie zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie kicha i nie łzawi w towarzystwie zwierzaka.

Które zwierzę do domu wybrać?

Jeśli nie grożą nam alergie i jesteśmy zdecydowani na zwierzaka, zwróćmy uwagę którego z nich wybrać. Możliwości jest wiele

kot, choć miły w dotyku i uroczy, nie do końca nadaje się dla dziecka, ponieważ chodzi własnymi drogami i może nerwowo pazurami reagować na przejawy nagłej miłości ze strony pociechy. Wymagać będzie ze strony rodziców większej uwagi niż zwykle.

pies natomiast to spory obowiązek (spacery, wychowanie) i jednocześnie nowy domownik na wiele lat, nawet do 20. Dlatego decyzję o jego zakupie lub przygarnięciu ze schroniska należy dokładnie przemyśleć. Nie kupujmy dziecku zwierzęcia jako prezentu-niespodzianki! Wśród ras przyjaznych dzieciom wymienia się labradory i golden retrievery. Psy te godnie znoszą pieszczoty dzieci i są bardzo towarzyskie.

– królik z pewnością będzie się podobał tym dzieciom, które uwielbiają puszyste, miękkie zwierzątka. Jednak królik nie nawiąże z człowiekiem większej relacji i bardziej będzie przypominał ozdobę, niż przyjaciela.

Gryzonie dla dziecka

mysz czy szczur żyją całkiem długo, do kilku lat, trzeba zadbać jednak o towarzystwo dla nich (powinny być w parach jednopłciowych, w przeciwnym razie mogą się bardzo rozmnażać) oraz częste sprzątanie klatki.

świnka morska (kawia domowa) i chomik to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych i odpowiednie małe gryzonie dla dzieci. Ta pierwsza jest inteligentna i nie stroni od kontaktów z człowiekiem. Chomiki natomiast żyją krócej, ale jest łatwy w utrzymaniu. Sprawdzą się niemal w każdym domu, doskonale pasują do mieszkania w bloku.

– alternatywą dla powyższych może być szynszyla. Jest to bardzo urocze, towarzyskie zwierzątko, które dzieci wprost uwielbiają. Jednocześnie szynszyla nie uczula i jest doskonałym wyborem dla alergików.

królik z pewnością będzie się podobał tym dzieciom, które uwielbiają puszyste, miękkie zwierzątka. Jednak królik nie nawiąże z człowiekiem większej relacji i bardziej będzie przypominał ozdobę, niż przyjaciela.

wybierz zwierzę do domu, które odpowiada całej rodzinie

Inne zwierzę do domu i dla dziecka

żółw ze względu na to, iż jego odchody przenoszą salmonellę, nie jest polecany dla dzieci poniżej 5 roku życia. Poza tym zapada w sen zimowy, co raczej nie jest rozwiązaniem dla naszych pociech, jeśli chcą mieć kogoś bliskiego.

rybki są doskonałym rozwiązaniem dla tych pociech, które niekoniecznie szukają zwierzęcia do głaskania i przytulania. Kolorowe akwarium upiększy każdy pokój, a samo patrzenie na ryby uspokaja i wzbudza jednocześnie w dziecku ciekawość. Ewentualnie uczulenie może wystąpić na pokarm dla ryb. Pamiętać należy o regularnym czyszczeniu akwarium i wymianie wody.