Stres, który towarzyszy nam podczas ciąży, to niejednokrotnie efekt niewiedzy i różnych mitów, które wzbudzają w nas lęk i niepewność. Postanowiliśmy się z częścią z nich rozprawić. W końcu przyszłej mamie potrzebny jest przede wszystkim spokój.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dieta za dwojga – mit

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne rośnie, ale nie w takim stopniu, abyś musiała dostarczać pokarmu dla dwóch osób. Twoja dieta powinna być oparta o to, ile wynosiło Twoje dotychczasowe zapotrzebowanie kaloryczne, a masa Twojego ciała powinna wzrosnąć w trakcie ciąży o 11-17 kg. Powinnaś jeść regularnie ok. 5-6 posiłków dziennie. Z dietą wiąże się z tym również inny mit, o którym poniżej.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Możesz jeść co chcesz – mit

To byłoby piękne, jednak dowolność w diecie ciężarnej to duży błąd, zarówno dla samopoczucia kobiety, jak i zdrowia jej przyszłego maluszka. Ze względów zdrowotnych powinnaś unikać sushi, surowe mięso, niepasteryzowany nabiał, dojrzewające sery oraz oczywiście słodycze i produkty smażone. Powinnaś za to skupić się na dostarczaniu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. 

Jedna lampka nie zaszkodzi – mit (bardzo szkodliwy!)

Alkohol jest w trakcie ciąży zakazany. Koniec, kropka. Przeświadczenie, że lampka wina nie zaszkodzi, to prosta droga do kolejnej lampki, a stąd do FAS – alkoholowego zespołu płodowego. Co przerażające, niektóre badania pokazują, że trzecia osoba widziała, jak ciężarna spożywa alkohol. Nie ma znaczenia również trymestr ciąży – alkohol nadal szkodzi, choć np. w przypadku 1 trymestru niebezpieczeństwo dotyczy mózgu płodu oraz ryzyko poronienia, a w 3. może spowolnić przyrost jego wagi. FAS za to dotyczy niemal 1000 urodzeń rocznie w Polsce. To poważny problem, z którym należy walczyć również poprzez pozytywny przykład. 

Farbowanie włosów – fakt

Wydzielający się podczas farbowania włosów amoniak jest substancją szkodliwą. Oczywiście nie jest go na tyle, aby dorosła osoba mogła odczuwać z tego powodu jakiekolwiek dolegliwości. Zaleca się jednak, aby unikać farbowania w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie farbami, które wspominany amoniak zawierają. Może w przyszłości doczekamy się zmiany stanowiska lekarzy, ale póki co – nie warto ryzykować. 

Ostrożność podczas zajmowania się kotami czy w ogródku – fakt

Jeśli czytałaś nasz tekst o toksoplazmozie, to doskonale wiesz, o czym mowa. Toxoplasma gondii, pierwotniaki wywołujące tę chorobę, mogą być wydalane przez koty, a także mogą być obecne w ziemi ogrodowej czy surowym mięsie. W związku z tym lepiej nie zajmować się kuwetą, a w przypadku prac ogrodowych stosować rękawiczki. To w zupełności wystarczy, aby ustrzec się toksoplazmozy, która szczególnie groźne powikłania może wywołać im wcześniej się na nią zachoruje. 

Śpij tylko na lewym boku – fakt

Istnieje takie zjawisko, jak zespół żyły głównej dolnej, który polega na tym, iż kręgosłup pod naciskiem zwęża światło wspomnianej żyły. Oznacza to, że mniej krwi dociera do serca matki, a co za tym idzie – do płodu. Niesie to ze sobą ryzyko powikłań i uszkodzenia płodu, stąd lepiej spać na lewym boku. Na pozycję podczas snu powinny zwrócić uwagę te kobiety, które odczuwają dyskomfort, np. zawroty głowy, bladość czy obrzęki nóg. 

Koniec z treningiem – mit

Jeśli do tej pory byłaś aktywna, to nie ma przeszkód, abyś nadal mogła trenować w czasie ciąży. Na pewno nie grozi Ci całkowity zastój. W przypadku kobiet, które nie trenowały przed ciążą, zaleca się, aby rozpoczęły trening dopiero po 1 trymestrze (czyli po 12. tygodniu ciąży). Pamiętaj, że aktywność pomoże Ci lepiej sobie radzić z trudami ciąży, a także z wysiłkiem, który pojawi się tuż po urodzeniu. Nie warto z tego rezygnować. 

Współżycie podczas ciąży zagraża dziecku – mit

Seks w ciąży wciąż bywa tematem tabu, a nie powinien – zbliżenia w żaden sposób nie zagrażają dziecku, a skurcze podczas współżycia nie wywołują przedwczesnej akcji porodowej. Podstawą jest jednak wzajemne zrozumienie i rozmowa w relacji, aby szybko dojść do porozumienia w sprawie np. najwygodniejszej dla obu stron pozycji.