Twój partner z niejasnych powodów me mniejszą ochotę na seks i częściej wycofuje się z łóżka? Być może cierpi na zaburzenia erekcji. Nie lekceważcie problemu – problemy ze wzwodem mogą być pierwszym objawem wielu groźnych chorób. Mogą również negatywnie wpłynąć na wasze relacje. Dowiedz się więcej.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym są zaburzenia erekcji (ZE)?

Wg definicji zaburzenia erekcji oznaczają, iż mężczyzna w ciągu kilku miesięcy (zazwyczaj mówi się o pół roku) nie jest w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku. Co jest jego objawem? Niemożność utrzymania erekcji lub jej całkowity brak. Główną substancją, której niski poziom uniemożliwia wzwód, jest cykliczny monofosforan guanozyny (cGMP). Powstaje on, gdy tlenek azotu uruchamia enzym – cyklazę guanylanową, odpowiedzialny za produkcję wspomnianego cGMP. Te zaś pozwala na m.in. rozkurcz ciał jamistych, co umożliwia napływ krwi.

Uważa się, iż w Polsce dotkniętych ZE może być nawet do 3 mln mężczyzn. Wbrew obiegowej opinii problem ten nie dotyczy głównie panów po 40. roku życia, ale także tych, którzy dopiero rozpoczęli życie seksualne. Utrudnieniem w ocenie skali zjawiska jest fakt, iż mężczyźni zazwyczaj czekają od dwóch do nawet pięciu (!) lat nim podejmą leczenie.

Wiąże się to z przejmującym poczuciem wstydu, obniżonej samoocenie oraz z niskiej świadomości związku problemów z erekcją z innymi dolegliwościami. Dlatego kiedy mężczyzna wycofuje się ze współżycia, może tak być z wielu powodów, niemniej nie warto odwlekać postawienia diagnozy i leczenia.

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Przyczyny zaburzeń erekcji

Dla wielu panów problemy z potencją wynikają z psychiki. Zaliczymy do tej kategorii wszelkie urazy na tle seksualnym, które podświadomie mogą blokować erekcję i satysfakcję ze współżycia. Obawy rodzi również własna sprawność oraz strach przed niepowodzeniem w łóżku, co wiąże się np. z kompleksem małego członka. Dla każdego mężczyzny są to emocje niezwykle silne, nierzadko podważające ich samostanowienie. Podobnie problemy ze wzwodem mogą powodować wszelkie wątpliwości co do własnej orientacji seksualnej lub np. status relacji, w której się znajduje. Inną z przyczyn zaburzenia erekcji często bywa depresja, zarówno z powodu przyjmowanych leków, jak i trudności z funkcjonowaniem wraz z chorobą. Wobec stygmatyzacji mężczyzn z zaburzeniami WHO zaproponowało wykluczenie ze słownika medycznego określenia „impotencja” na rzecz właśnie zaburzeń erekcji.

Drugą grupą przyczyn zaburzenia erekcji są te czysto fizyczne. Na występowanie dolegliwości wpływ może mieć sama anatomia penisa i ewentualne nieprawidłowości. Najwięcej panów zgłasza takie problemy w połączeniu z cukrzycą oraz chorobami układu krwionośnego (nadciśnienie i miażdżyca w szczególności). Ponadto, ponad 20% osób z zaburzeniami erekcji to te palące papierosy – jak wiemy, palenie powoduje zwężanie naczyń krwionośnych. Palenie osłabia więc napływ krwi do ciał jamistych i uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku. Podobnie oddziałują wysoki poziom cholesterolu oraz otyłość. Stąd warto zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ zaburzenia są zwiastunem chorób (w szczególności cukrzycy i chorób serca), które nie dają na tę chwilę innych objawów. Na regularne występowanie wzwodu wpływają również interwencje chirurgiczne w okolicach narządów płciowych i nowotwory wraz z efektami radioterapii. Pod uwagę należy wziąć również urazy, np. kręgosłupa oraz nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Domowe sposoby na zaburzenia erekcji

Jeśli Twój partner przeżywa powyższe dolegliwości, to pamiętaj, aby w tych trudnych chwilach być dla niego wsparciem. Nie szukaj przyczyn w sobie, zastanów się, jaka jest wasza relacja i co w niej może być lepsze. Podstawą każdej zdrowej relacji jest rozmowa. Postaraj się podczas niej namówić swego mężczyznę na wizytę u lekarza, ponieważ działania na własną rękę (tabletki na potencję to dobre rozwiązanie, ale na krótki czas) mogą skończyć się jeszcze większą frustracją u was obojga. Zdrowy, pełnowartościowy seks to przecież ważny element życia i sposób na utrwalenie uczuć, ale i na rozładowanie napięcia, które gromadzimy w codziennym pędzie.

Co może uczynić Twój partner poza wizytą u lekarza? Na pewno zmienić tryb życia. Ograniczyć stres, zmienić dietę (obecność witaminy C oraz witamin z grupy B kluczowa), pozbyć się alkoholu oraz przede wszystkim papierosów. Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na poprawę stanu układu krążeniowego. Wsparta zdrową dietą powinna przynieść nie tylko lepsze samopoczucie, ale i większą satysfakcję z życia łóżkowego. Jeśli i tu jednak nadal nie widać poprawy, medycyna proponuje szereg rozwiązań.

Leczenie zaburzeń erekcji

Odpowiedni lekarz – seksuolog, urolog, psycholog lub androlog – przystosuje do danego stopnia zaburzeń odpowiednią terapię. Nie zawsze musi to być leczenie farmaceutykami. Bardzo często odpowiednio poprowadzona rozmowa (psychoterapia) pozwala na odzyskanie sprawności. Wśród leków natomiast na polskim rynku dominują te z 25 mg dawką Sildenafilu (syldenafilu). Jest to substancja, która wpływa na podwyższenie wspomnianego wcześniej cGMP i jest dostępna w gumach i tabletkach bez recepty. Należy je jednak stosować ściśle z zaleceniami i przeciwwskazaniami. Alternatywne preparaty zawierają m.in. żeń-szeń, pobudzającą guaranę oraz istotne witaminy. Ich suplementacja z pewnością nie zaszkodzi, zwłaszcza, gdy mamy problem z utrzymaniem zbilansowanej diety.

Inne sposoby na leczenie zaburzeń to wszczepienie specjalnej pompki i zbiornika, który wypełniony solą fizjologiczną pozwala na osiągnięcie erekcji na żądanie. W Polsce jest to jednak metoda bardzo droga i niestety nie refundowana. Rzadko stosuje się również bezpośrednie wstrzykiwanie substancji, które poprawiają krążenie w penisie i zapewniają po kilkunastu minutach erekcję. Nie można ich jednak używać częściej niż raz dziennie, a i jest to zabieg bolesny.