Granat to jeden z najzdrowszych i najciekawszych owoców, jakie możemy kupić. Historia tego owocu łączy się z ludzkością już od starożytności! Co warto jeszcze o nim wiedzieć? Sprawdź w naszym tekście!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd pochodzą owoce granatu?

Owoce granatu właściwego rosną na niewielkich, dochodzących do 5 metrów wysokości, drzewkach. Owoc ten naturalnie rośnie w środkowej i południowej Azji – obecnie jego największym producentem na świecie jest Iran. Oprócz tego w uprawie granatów przodują takie takie kraje jak Indie, Izrael, Chiny, Stany Zjednoczone czy Hiszpania. Granat – po łacinie Punica granatum – pochodzi z rodziny krwawnicowatych. Sama owoce drzewa granatowca wielkością przypominają jabłka, ale w przeciwieństwie do nich mają znacznie grubszą skórkę. Jadalna część owoców to niewielkie, czerwone, słodkie nasiona, które po oddzieleniu od skórek możemy spożywać bezpośrednio.

Co ciekawe, granat był przez wieki obecny w kulturze starożytnych Greków czy Egipcjan. Uważano go za owoc o znaczącej symbolice – zazwyczaj uprzedmiotawiał ambicję i prosperitę. Owoce granatu wielokrotnie były odwzorowywane w sztuce, w tym także w literaturze. W Biblii natkniemy się na dziesiątki wzmianek o tym owocu.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Co znajdziemy w owocu granatu?

Nie ulega wątpliwości, iż granat jest jednym z najzdrowszych owoców dostępnych na rynku. W jego składzie znajdziemy dużo witamin i minerałów, które wpływają pozytywnie na wiele aspektów naszego zdrowia. 100 gramów owocu ma 83 kcal, a więc jest to jak najbardziej wskazany produkt dla osób, które chcą się odchudzać. Z witamin warto wymienić obecność witaminy C, witaminy E oraz witaminy K. Ta ostatnia z nich jest szczególnie ważna. Jej brak w organizmie jest jednym z powodów kłopotów z krzepliwością krwi, może również wywoływać osteoporozę. W przypadku minerałów natomiast zwracamy uwagę na występowanie w składzie owocu potasu, fosforu (więcej o fosforze dowiesz się z naszego tekstu), cynku i manganu. Ponadto w granacie znajduje się błonnik oraz witaminy z grupy B.

Właściwości prozdrowotne granatu

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami granat wykazuje wiele pozytywnych działań na rzecz procesów zachodzących w naszych organizmach. Powiedzieć, że jest to zdrowy owoc, to mało! Granat pomaga utrzymać niskie ciśnienie tętnicze oraz obniża poziom cholesterolu, co zapobiega miażdżycy i innym chorobom układu krwionośnego. W granacie znajdziemy również polifenole, które są naturalnymi związkami chemicznymi wspierającymi organizm w walce z nowotworami. Uważa się, iż regularne spożywanie granatu redukuje ryzyko zachorowania na raka prostaty i piersi. W przypadku mężczyzn granat może też łagodzić problemy z erekcją. Poza tym, granat działa odmładzająco na naszą cerę i opóźnia proces starzenia, jak również pomaga w czasie stanów zapalnych.

Jak jeść i obierać granat?

Istnieje kilka sposobów na przyrządzenie granatu, a jeść możemy go na surowo lub dodawać do sałatek, deserów i innych potraw wedle uznania. Jak dostać się do soczystych nasion granatu? Jedną z metod jest odcięcie korony owocu, podzielenie go na ćwiartki i umieszczenie w wodzie na kilka minut. Sprawi to, iż nasiona łatwiej odejdą od skórki, a następnie opadną na dno miseczki. Możemy również rozciąć owoc na pół i wyskrobać nasionka. Jest to jednak sposób czasochłonny, a do tego brudzący. Plamy po granacie trudno zmyć – warto o tym pamiętać! Jeśli jednak nie lubimy bałaganu lub owoc nie jest u nas dostępny, zawsze możemy zakupić sok z granatu, który zachowuje wszystkie właściwości owocu. Na zdrowie!