Papaja to powszechniejsza nazwa melonowca właściwego. Początkowo była uprawiana w Ameryce Południowej, środkowej, a także na południu Ameryki Północnej. Obecnie również na południu Europy uprawia się ten owoc. Znany jest nie tylko z pysznego smaku, ale również właściwości odżywczych i korzystnych dla zdrowia.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jakie wartości odżywcze posiada papaja?

Owoc to niezwykłe bogactwo witamin oraz minerałów. Zawiera witaminę C, ale także A, K, E i B6. Ponadto w papai można znaleźć tiaminę, ryboflawinę, niacynę czy kwas foliowy. Jeśli chodzi o minerały, to można wymienić takie, jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, sód. Owoc zawiera także zdrowe kwasy tłuszczowe, sporo cukru i nieco białka. Jest chętnie stosowany przez wegan, ponieważ zapobiega niedoborom witamin i składników mineralnych.

Dodatkowo 100 gramów papai to jedynie 43 kalorie. Ma ona także niski indeks glikemiczny, wynoszący 59. To doskonały składnik diety osób odchudzających się i pragnących utrzymać sylwetkę. Dzięki papainie możliwe jest bowiem szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawa trawienia. To oczywiście nie jedyne walory zdrowotne papai. Jak ją jeść? Po umyciu owoc wystarczy przekroić na połowę, a następnie usunąć gniazda nasienne. Miąższ można wydobyć łyżeczką lub po obraniu ze skórki pokroić go w kostkę, zależy to w dużej mierze od miękkości poszczególnych okazów.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Na jakie dolegliwości może pomóc papaja?

Już w medycynie naturalnej papaja była używana do leczenia wrzodów żołądka, problemów z drogami moczowymi, a nawet zmian skórnych, takich jak czyraki. Obecnie badania potwierdzają niezwykłe właściwości papai między innymi w walce z rakiem i wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do wytworzenia w organizmie stanu stresu oksydacyjnego. Wszystko to za sprawą silnego przeciwutleniacza – likopenu. Jak wskazują naukowcy, dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki likopenu może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, a także szyjki macicy, piersi, trzustki czy płuc.

Okazuje się, że owoc ma tak silne właściwości nie tylko dzięki likopenowi, ale także enzymowi, o którym wspomniano wcześniej, czyli papainie. Dodatkowo poprawia ona procesy trawienne, ponieważ ma działanie zbliżone do enzymów znajdujących się w soku żołądkowym. Papaina działa także w środowisku zasadowym, więc nie powoduje zwiększania ilości kwasów w żołądku. To zaś mniejsza nieprzyjemne dolegliwości związane z procesami trawiennymi, na przykład refluks. Co więcej, naukowcy dowiedli, że szczególnie korzystne jest spożywanie papai przez osoby starsze, ponieważ zapobiega to procesowi zwyrodnienia plamki żółtej, co jest częstą przyczyną utraty wzroku w wielu podeszłym.

Nasiona i żel z papai – czy warto stosować?

Nasiona papai są jadalne i zdrowe, jednakże posiadają nieco gorzki smak. Nie trzeba ich jednak wyrzucać, ponieważ warto skorzystać z całości owocu, który ma tak dobroczynne działanie na zdrowie. Warto jednak pamiętać, że nasion nie mogą spożywać kobiety w ciąży, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne i może nawet doprowadzić do uszkodzenia płodu. Przyszłe matki mogą, a nawet powinny jeść miąższ owocu. Dla nieprzekonanych – istnieją również preparaty zawierające esencję papai.

Żel można uzyskać z różnych części papai, takich jak owoce, liście czy łodyga. Jest on doskonały do stosowana na zmiany skórne, także trudne, takie jak niegojące się czyraki i rany. Dowiedli tego badacze z Moskwy. Żel przyśpiesza gojenie. Trzeba jednak wspomnieć, że może mieć też działanie uczulające, więc najpierw należy dokonać próby na niewielkiej powierzchni ciała. Cały owoc może również być alergenem.