W obecnych czasach utarły się takie zwroty, jak choroby cywilizacyjne. Są to choroby, które są ściśle związane z rozwojem cywilizacji i trybem życia prowadzonym przez większość ludzi. Jedną z takich chorób jest cukrzyca typu 1. Co jest przyczyną tego schorzenia? Skąd się bierze i jak się leczyć? Czy cukrzyca jest wyrokiem ciągnącym się do końca życia?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest cukrzyca?

Ogólnie rzecz biorąc, cukrzyca jest grupą schorzeń metabolicznych, które objawiają się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Cukrzyca została podzielona na typu 1 oraz typu 2. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że w organizmie zostało wytworzone niekorzystne środowisko, przez które zaczyna on atakować swoje zdrowe komórki. W tym przypadku są to komórki beta wysp Langerhansa trzustki.

Komórki te mogą zostać zniszczone w szybkim tempie (u dzieci) lub wolniej (u dorosłych). Komórki te są z kolei odpowiedzialne za produkcję insuliny, co prowadzi następnie do zwiększenia jej poziomu w organizmie. Rezultatem braku insuliny we krwi jest podwyższony poziom glukozy. Stan taki jest nazywany hiperglikemią.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego chorujemy na cukrzycę typu 1?

Niestety, dokładne przyczyny chorowania na cukrzycę typu 1 nie zostały ustalone. Ogólnie, jako choroba autoimmunologiczna, może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Mogą to być czynniki genetyczne, czy działanie niektórych substancji chemicznych. Wiele wirusów może wyzwalać reakcję autoimmunologiczną, która z kolei skupi się na komórkach beta.

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą podnieść ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy. Są to przede wszystkim częste infekcje w okresie dziecięcym. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest występowanie tego schorzenia u któregoś z krewnych pierwszego stopnia. Towarzystwo innych chorób autoimmunologicznych również zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. W szczególności choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy stwardnienie rozsiane. Niestety są to schorzenia, których ilość rośnie, więc można przypuszczać, że liczba cukrzyków może również urosnąć.

Leczenie cukrzycy typu 1

W celu leczenia cukrzycy typu 1 należy podawać insulinę. W przeszłości był stosowane przede wszystkim zastrzyki insulinowe, jednak obecnie rozwiązanie to odeszło do lamusa. W dzisiejszych czasach insulinę podaje się za pomocą pena lub pompy insulinowej. Czym różnią się te dwa rozwiązania? 

Pen to tak zwany wstrzykiwacz. Jest to jedno lub wielorazowe urządzenie, które stosuje się do podskórnego podawania insuliny. Obecnie to najpopularniejsza metoda podawania insuliny. Jest to przede wszystkim prostsze i szybsze rozwiązanie niż zastrzyki. Prócz pena, stosuje się pompy insulinowe, które są stosowane w przypadku kiedy istnieje potrzeba dostarczania dawki hormonu w równych przedziałach. Aby stosować pompę konieczne jest wszczepienie drena podskórnego, do którego następnie jest podłączana pompa insulinowa. Ta z kolei pompuje insulinę zgodnie z zadanymi parametrami.

Przede wszystkim odpowiedni tryb życia

Chcąc osiągnąć maksymalnie dobre rezultaty, należy prócz stosowania insuliny przejść na odpowiednią dietę. W tym celu warto wybrać się do profesjonalnego dietetyka klinicznego specjalizującego się w leczeniu takich chorób. Odpowiednia dieta ma za zadanie ustabilizować poziom cukru we krwi, a tym samym zapewnić że dana osoba nie będzie otyła, a poziom energii będzie cały czas taki sam.

Jak powinna wyglądać dieta dla cukrzyka?

Przede wszystkim trzeba zrezygnować ze wszelkich słodzonych napoi oraz cukru pod różnorodną postacią. Zamiast tego, należy wdrożyć więcej węglowodanów złożonych lub całkowicie przejść na dietę, której główne źródło energii stanowi tłuszcz. Diety tłuszczowe są odrobinę trudniejsze do utrzymania, ponieważ to naprawdę duża zmiana w porównaniu do „normalnych” jadłospisów ludzi.

Podsumowując, cukrzyca typu 1 jest schorzeniem autoimmunologicznym, którego przyczyna nie została jeszcze precyzyjnie określona. Obecnie leczenie polega na podawaniu odpowiedniej dawki insuliny. Warto również wspomóc się odpowiednią dietą.