Nienaturalne, metaliczne uczucie w ustach może skutecznie odbierać przyjemność jedzenia i uprzykrzać pozostałe czynności. Co jest przyczyną powstania metalicznego posmaku? Jak przywrócić pełną sprawność naszym kubkom smakowym? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Smakuj życie

Zmysł smaku jest obok węchu, dotyku, wzroku i słuchu jednym z pięciu podstawowych narzędzi człowieka, dzięki którym odbieramy to, co dzieje się wokół nas. Za wrażania smakowe są odpowiedzialne receptory ulokowane w kubkach smakowych. Te z kolei mieszczą się przede wszystkim na języku, ale także na podniebieniu, gardle, nagłośni i w przełyku. Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy, które rozpoznaje właśnie po unikatowym smaku. Prawie każdy zna także przypadki, w których poczucie smaku jest nieco zaburzone, a jedzenie ukochanych dań nie daje tyle przyjemności co zwykle. Zachwianie wrażeń smakowych często określamy jako natarczywy metaliczny posmak.

Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach?

Przyczyn tej dolegliwości można upatrywać w kilku obszarach. Pierwszym z nich jest zaniedbana higiena jamy ustnej i ubytki w uzębieniu. Innym powodem wystąpienia nieprzyjemnego posmaku może być ciąża. Wiele przyszłych mam zgłasza w tym wyjątkowym okresie stany odbiegające od normy. Dzieje się tak m.in. z uwagi na burzę hormonalną i nową rolę organizmu. Zmiany w poczuciu smaku ciężarne notują przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Metaliczny posmak może również być rezultatem problemów z górnymi drogami oddechowymi (katar, kaszel, kłopoty z migdałkami itd.). Symptomem towarzyszącym może być w tym wypadku nieprzyjemny zapach z ust. Inną dolegliwością, która może skutkować posmakiem jest grzybica jamy ustnej. W tym przypadku dodatkowym objawem będzie biały nalot na języku i po wewnętrznej stronie policzków.

Kolejnym czynnikiem, który może powodować metaliczny posmak w ustach jest przyjmowanie niektórych leków. Mowa tu przede wszystkim o części antybiotyków, leków przeciwhistaminowych, moczopędnych, regulujących ciśnienie. Jest to też zjawisko deklarowane często przez pacjentów poddawanych terapii antynowotworowej. Wpływ na metaliczne zabarwienie posmaku mogą mieć także niektóre choroby wpływające na funkcjonowanie kubków smakowych (np. cukrzyca, choroby nerek, wątroby i choroby neurologiczne). Coraz częstszą sytuacją, której efektem jest metaliczny posmak w ustach jest zatrucie chromem lub potasem. Rosnąca popularność tego ostatniego czynnika wynika przede wszystkim z obecności tych pierwiastków w licznych suplementach diety. Ich przyjmowanie przekraczające podane na ulotkach normy może prowadzić właśnie do tego typu konsekwencji. Inne źródła mówią też o tym, że posmak metaliczny może być też pokłosiem uszkodzenia nerwów podczas operacji w okolicach głowy i szyi.

Preparaty na przyczyny zmiany smaku

Preparaty na przyczyny zmiany smaku

Dla mam i kobiet w ciąży
Higiena jamy ustnej
Herbaty ziołowe

Metaliczny posmak w ustach – jak się go pozbyć??

Znasz już możliwe przyczyny powstania opisywanej dolegliwości. Sposoby jej leczenia będą zależne od tego, co powoduje smakowe problemy.

O higienę jamy ustnej możesz zadbać zwiększając częstotliwość i dokładność mycia zębów i języka. Przydatne może okazać się też stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej lub przepłukiwanie jej wywarem z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne. Cenna może być również wizyta u stomatologa, który określi, czy posmak nie są rezultatem problemów z uzębieniem.

W przypadku kobiet w ciąży należy zgłosić zaburzenie lekarzowi prowadzącemu i czekać na jego rekomendacje. Może się okazać, że metaliczny posmak będzie zwiastunem zarodka kiełkującego w Twoim organizmie nawet jeśli do tej pory nie byłaś świadoma, że jesteś w ciąży.

Jeśli posmak występuje równolegle do pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych, warto przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i skupić się na zwalczaniu kaszlu, kataru, zatkanych zatok, bólu migdałków itd. Sposobów na walkę z nimi jest całe mnóstwo, a te naturalne opisywaliśmy w jednym z poprzednich tekstów. Jeśli posmak nie ustąpi wraz z wyleczeniem infekcji, warto rozważyć wizytę u laryngologa i z jego pomocą szukać „winowajcy” gdzie indziej.

Gdy przypuszczasz, że posmak może być wynikiem ataku grzybicy w jamie ustnej, po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem należy wykonać wymaz z gardła. Jeśli badanie potwierdzi obecność grzybów, trzeba będzie podjąć terapię z wykorzystaniem przepisanych przez lekarza leków.

Jeżeli wszystkie powyższe hipotezy są w Twoim przypadku chybione, warto udać się do lekarza i wykonać badanie krwi oraz USG jamy brzusznej celem wykluczenia przekroczenia norm chromu lub potasu. Takie badanie pomoże również określić inną przyczynę powstania metalicznego posmaku, którą może być niewydajna praca układu pokarmowego.