Wiosna to piękna, ale również zdradliwa pora roku. Szczególnie jej pierwsze tygodnie to czas, w którym nietrudno złapać przeziębienie. Sprawdź, w jaki sposób możesz się z nim uporać domowymi sposobami.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przeziębienie to jedna z najbardziej popularnych przypadłości, które mogą nękać nasz organizm nawet kilka razy w roku. Ta infekcja górnych dróg oddechowych jest szczególnie dokuczliwa w okresie jesienno-zimowym, ale przez naszą nieuwagę, może atakować również wiosną. Często zdarza się nam, że znudzone długotrwałą zimą zbyt pochopnie zmieniamy garderobę na lżejszą i zbyt wcześnie sugerujemy się wpadającymi przez okno promieniami słonecznymi. Tymczasem przełom marca i kwietnia to w naszym klimacie wciąż niestabilna temperatura, duża wilgotność, dojmujący wiatr i częste opady, a więc warunki, w których łatwo zapaść na przeziębienie.

Najczęściej przeziębienie objawia się: zalegający katarem, uczuciem osłabienia, kaszlem, bólem głowy, podrażnioną błoną śluzową gardła, a niekiedy także i gorączką. Mówi się, że leczone przeziębienie trwa tydzień, a nieleczone siedem dni, co sugeruje, że wszelkie terapie są bezzasadne. To nie do końca prawda, bo dokuczliwe symptomy można niwelować na różne sposoby. Dziś zaprezentujemy pięć skutecznych i naturalnych wariantów kuracji objawów przeziębienia.

Odpoczynek

Najlepsze, co możesz zafundować swojemu organizmowi w okresie przeziębienia to regeneracja w postaci większej ilość snu, wygrzanie ciała pod kołdrą lub w ciepłej kąpieli oraz odpoczynek z dala od codziennego zgiełku i stresu. To właśnie one często powodują wyrwy w naszym systemie odpornościowym, przez które atakują nas wirusy powodujące przeziębienie. Niestety, wiele z nas nie traktuje tej infekcji wystarczająco poważnie i w momencie, kiedy pojawią się jego objawy, nie zwalnia tempa angażując się we wszystkie obowiązki. To spory błąd, bo „przechodzone” przeziębienie może zakończyć się szybkim nawrotem infekcji, a nawet powikłaniami (np. zapaleniem krtani, zapaleniem zatok).

Wywary z dodatkami

Dobrym sposobem na ulgę podczas przeziębienia jest regularne nawodnianie organizmu. Najlepiej robić to z użyciem ciepłych herbatek owocowych (np. imbir, malina, czarny bez, lipa, dzika róża). Takie mikstury warto wzbogacić łyżką naturalnego miodu, soku malinowego, soku z cytryny lub drobno skrojonym korzeniem imbiru. Musimy jednak pamiętać, że przed ich dodaniem warto schłodzić nieco napar ponieważ w zbyt wysokich temperaturach miód traci swoje walory terapeutyczne, a cytryna dodana do wrzątku może wytrącić związki szkodliwe dla mózgu, które powodują m.in. chorobę Alzheimera.

domowe sposoby na przeziębienie imbir

Syrop z cebuli

Wykorzystaj lecznicze możliwości cebuli i przygotuj syrop, który znały już nasze babcie. Obierz i posiekaj drobno cebulę, a następnie odstaw, najlepiej w ciepłe miejsce. Po kilku godzinach cebula puści sok, który niweluje kaszel i ból gardła. Dla smaku syrop z cebuli można urozmaicić dodatkiem w postaci miodu, soku z cytryny lub cukru.

domowe sposoby na przeziębienie czosnek

Rosół z czosnkiem

Przeciwzapalne właściwości czosnku są powszechnie znane, ale jego „wyraziste” smak i zapach sprawiają, że wiele z nas decyduje się sięgnąć po niego dopiero w ostateczności. Dobrym sposobem na przyjmowanie czosnku jest dodanie drobno wkrojonego ząbka do porcji ciepłego bulionu. Taka mikstura będzie miała nie tylko właściwości rozgrzewające, ale także przeciwwirusowe. Ciepły rosół zniweluje smak czosnku i pozwoli oszukać zmysł węchu. Przygotowaną w ten sposób potrawę można również wzbogacić dodatkiem w postaci natki pietruszki, która jest bogatym źródłem witaminy C, tak potrzebnej podczas przeziębienia.

Inhalacje

Często niedocenianym sposobem walki z infekcjami górnych dróg oddechowych są inhalacje. Tymczasem można je przygotować w bardzo prosty sposób. W zależności od dolegliwości rekomenduje się wdychanie oparów suszu z: szałwii, tymianku, rumianku lub lipy. Ich działanie można wzmocnić także dodatkiem soli jodowo-bromowej lub olejków eterycznych. Zestaw pozytywnych skutków inhalacji jest bardzo obszerny: są one neutralne dla żołądka, nawilżają śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz rozszerzają naczynia krwionośne, przez co zapewniają lepsze dokrwienie błon śluzowych.