Bataty, czyli słodka odmiana ziemniaków, to coraz popularniejsze warzywo na naszych stołach. Jakie mają właściwości? I czy faktycznie są zdrowsze od tradycyjnych kartofli? Dowiedz się więcej.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd pochodzą bataty?

Ipomoea batatas posiada kilka pospolitych nazw – oczywiście jest to słodki ziemniak, ale i wijec ziemniaczany oraz kūmara. Po raz pierwszy Europejczycy zetknęli się z batatami prawdopodobnie za sprawą Krzysztofa Kolumba. To właśnie w Ameryce Północnej i Środkowej batat rósł dziko – obecnie jednak nie spotyka się go już w tej postaci. Największym producentem batatów są Chiny, których udział w światowej produkcji Ipomoea batatas wynosi aż 80%. Poza tym batat jest uprawiany w Afryce i południowej Azji. Miąższ batatów, w zależności od konkretnego gatunku, może być i żółty, pomarańczowy, jak i niezwykle intensywnie fioletowy. Jeden okaz może ważyć nawet do 5 kilogramów! W polskich supermarketach bataty możemy kupić mniejsze, ważące około kilograma lub mniej.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Właściwości odżywcze batatów

Słodkie ziemniaki to przede wszystkim niezwykle bogate źródło potasu – w 100 gramach batatów znajdziemy aż 230 mg tego pierwiastka! Potas odpowiada za nasz układ nerwowy i przewodzone z jego pomocą impulsy, a do tego reguluję pracę serca i pobudza wydzielanie insuliny w procesie trawienia. Z innych, równie ważnych minerałów obecnych w batatach warto jeszcze wymienić magnez, sód, fosfor i wapń. Ich występowanie w diecie ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Szczególnie w przypadku wapnia i magnezu, których braki objawiają się pozornie nieuzasadnionym zmęczeniem, a nawet stanami przed depresyjnymi.

Poza minerałami nie zapominamy oczywiście o witaminach, których w wijcu ziemniaczanym nie brakuje. Najwięcej znajdziemy w nim witaminy C, która wpływa pozytywnie na nasz układ krwionośny oraz odporność. Równie istotne są witaminy z grupy B, mające udział w większości procesów zachodzących w naszych organizmach. Ponadto – witamina E, której niedobory mogą powodować pogorszenie wzroku czy anemię. Bataty posiadają również beta karoten, czyli roślinną odmianę witaminy A, jak również luteinę. Obie te substancje także mają niebagatelny wpływ na nasz wzrok. Jak wiemy, witaminy A i C są przeciwutleniaczami. W batatach znajdziemy jeszcze jeden antyoksydant, czyli likopen. Zmniejsza on ryzyko zachorowania na nowotwory (m.in. piersi), jak i zawału serca.

Indeks glikemiczny i kaloryczność batatów

Co ciekawe, słodkie ziemniaki posiadają bardzo podobną kaloryczność do ziemniaków – ok 75 kcal. Różnica jednak polega na indeksie glikemicznym, który w wypadku batatów wynosi 50, a gotowanych ziemniaków już więcej, bo 65. Do tego pamiętajmy, iż ziemniaki zazwyczaj zyskują na kaloryczności z powodu tłustych sosów. A i sam sposób przygotowania ma tu znaczenie – podsmażane i pieczone kartofle mają IG wynoszący aż 95! Chociaż indeks ten nie jest najmniejszy w przypadku batatów, to i tak bardziej można je polecić diabetykom, niż kartofle. Swoje właściwości odżywcze bataty zawdzięczają obecności węglowodanów. Są one wolno uwalniane do organizmu, dlatego poleca się je m.in. w diecie sportowców. Jest tak również z uwagi na obecność błonnika, wspierającego proces trawienia.

Jak jeść bataty?

jedną z niewątpliwych zalet batatów w naszej kuchni jest mnogość potraw, z jakimi możemy je przygotować. Ponieważ gotują się szybciej niż ziemniaki, łatwiej zrobimy z nich purée lub dodamy do posiłku zamiast wspomnianych kartofli. Bataty świetnie współgrają z przeróżnymi przyprawami – cynamonem, papryką słodką i ostrą, gałką muszkatołową czy kurkumą. Z tego powodu są doskonałymi dodatkami do sałatek, ale równie dobrze możemy z nich zrobić smaczne przekąski – frytki lub chipsy. Mogą być również składnikiem… lodów, placków i ciast! Choćby z tego względu warto raz na jakiś czas zamienić poczciwie ziemniaki i poeksperymentować z batatami. To w końcu nieco zdrowsza ich wersja, która smakuje po prostu lepiej!