SERCE – mówi się o nim wiele – od dawna jako o symbolu miłości i dobroci, ostatnio też dużo uwagi poświęca się jego zdrowiu. Utrzymanie serca w dobrej formie jest więc niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Co roku około miliona osób wymaga hospitalizacji z powodu zaburzeń pracy mięśnia sercowego, choroby układu krążenia zyskały status plagi we współczesnym świecie.

Zdrowe serce to dłuższe życie, warto więc wiedzieć, jak o nie dbać i czego należy się wystrzegać.

Zastosuj kilka prostych zasad, a twoje serce będzie ci wdzięczne:

  • DIETA. Warzywa i owoce – najlepiej surowe, to najlepsza nagroda dla serca za długoletnią pracę. Unikać powinniśmy soli, tłuszczu i ciężkich potraw. Nie bez znaczenia będzie też rodzaj mięsa, które spożywamy. Im jaśniejsze i chudsze, tym lepsze.
  • AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Jak każdy mięsień, tak i serce dobrze jest czasami nieco obciążyć i potrenować. Najpewniejszy sposób na ruch to rower, spacer, pływanie, bieganie, wycieczka po okolicy; raczej nic ekstremalnego. Ruch poprawia przepływ krwi, ustala ciśnienie na właściwym poziomie, poprawia kondycję i sprawność, co daje lepsze ogólne samopoczucie.
  • WAGA. Każdy lubi dobrze zjeść, nie ma w tym nic złego. Jednak zbyt częste dogadzanie sobie może spowodować nadwagę. Stąd do problemów z sercem i krążeniem będzie tylko krok. We wszystkich badaniach, otyłość jest kojarzona z zaostrzonym ryzykiem wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych.
  • UŻYWKI. O papierosach i ich wpływie na stan zdrowia powstało już tysiące naukowych publikacji. Każda z nich dowodzi, że dym tytoniowy jest jedną z podstawowych przyczyn zachorowalności na choroby układu krążenia. Chcesz być zdrowy, mieć silne serce – nie pal! Ale nie tylko papierosy szkodzą. Lubimy twierdzić, że mały kieliszeczek od czasu do czasu służy naszemu zdrowiu. Tyle, że mały kieliszeczek często zamienia się w sporą buteleczkę. A to już zdrowe na pewno nie jest!
  • BADANIA – KONTROLA. Badania kontrolne są często bagatelizowane. Jak mówią sami specjaliści, tysięcy chorób i nawrotów udałoby się uniknąć, gdybyśmy monitorowali swoje zdrowie. Sprawę zdrowia trzeba więc potraktować bardzo poważnie i w porozumieniu z lekarzem kontrolować poziom cukru czy cholesterolu.
  • STRES. Trudno tutaj o jedną skuteczną receptę, bo tak samo, jak stresują nas całkiem inne rzeczy, tak i odmiennie sobie z tym problemem radzimy. Wiadomo jednak, że stres powoduje przyspieszone bicie serca, podnosi ciśnienie i zmusza układ krwionośny do bardzo intensywnej pracy. Jeśli dzieje się tak często, stanowi to spore wyzwanie dla serca. Ważne jest więc, żeby unikać stresu a przynajmniej odreagowywać, nie tłumić zdenerwowania i złości, bo to prosta droga do kłopotów zdrowotnych. Czas na wszystko i wszystko w swoim czasie – taka powinna być Twoja dewiza.
  • POGODA DUCHA. Dobry humor i regularny śmiech są bez wątpienia elementem zdrowego stylu życia, pozwalającego uniknąć chorób serca. Więc śmiejmy się na zdrowie!

Zdrowe serce to niewątpliwie najważniejsze ogniwo naszego układu krążenia. Pomyślmy o tym już dziś. Im wcześniej weźmiemy się za siebie, tym większe szanse na to, że właściwe nawyki staną się naszym sposobem na życie, a tym samym pozwolą nam skutecznie chronić swoje zdrowie!

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl