Zaczerwienione, opuchnięte dziąsło nie tylko powoduje dyskomfort, ale i może być oznaką chorób jamy ustnej. Gdy zmiany są niewielkie, łatwo wyleczyć je domowymi sposobami. Jednak w przypadku poważniejszych stanów zapalnych konieczne jest zgłoszenie się po pomoc stomatologiczną. Jak sprawić, aby opuchlizna dziąsła przy zębie pozostała jedynie niemiłym wspomnieniem?

Opuchlizna twarzy od zęba

Jasnoróżowe – taki odcień mają zdrowe dziąsła. Gdy przybierają one kolor bordowy lub ciemnoczerwony to znak, że w ich obrębie doszło do niepokojących zmian. Odczuwasz ból dziąseł? Dziąsła krwawią i są wypukłe? Przyjrzyj się dokładnie swojej higienie jamy ustnej. Zwykle to właśnie ona jest odpowiedzialna za pogorszenie się stanu dziąseł. Niedokładne mycie zębów, brak czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, złe ruchy szczoteczką lub – o zgrozo! – zapominanie o myciu zębów to pierwszy krok do powstawania kamienia nazębnego. Gromadzące się resztki pokarmów i bakterie wpływają negatywnie na stan jamy ustnej, w tym dziąseł, które mogą być opuchnięte i zaczerwienione.

Opuchlizna od zęba, która jest również widoczna na policzku, to również częsta oznaka problemów z zębami mądrości. Wyrzynające się ósemki i towarzyszący temu ból powoduje znaczny dyskomfort. Tak samo jest w przypadku bólu ósemek, które dotknęła np. próchnica. Skonsultuj się z dentystą, który dobierze leczenie lub zadecyduje o usunięcia zęba mądrości. Opuchlizna po leczeniu kanałowym czy usunięcia zęba to także normalne zjawisko, jednak jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej, koniecznie umów się na kolejną wizytę – być może w miejscu leczenia pojawiła się infekcja lub dentysta np. źle oczyścił kanały zębowe.

Stany zapalne dziąseł

Na problemy z dziąsłami skarżą się także m.in. cukrzycy, osoby chorujące na bulimię, kobiety w II i III trymestrze ciąży, jak i dojrzewająca młodzież. Regularne kontrole stomatologiczne i właściwa higiena jamy ustnej są tutaj kluczowe. Nie wystarczy szczoteczka i pasta – nasze codzienne rutyny pielęgnacyjne należy uzupełnić o płyny do płukania jamy ustnej i nitkowanie. Opuchnięte dziąsło to także jeden z objawów paradontozy czy ropnia zęba. W takich przypadkach domowe sposoby nie są skuteczne i mogą przynieść jedynie chwilową ulgę. To dentysta przepisze odpowiednie leki, żele i ustali plan leczenia stomatologicznego.

Opuchlizna dziąsła od zęba u dziecka to normalna kolej rzeczy w przypadku niemowląt. Wyrzynające się zęby powodują obrzęk dziąseł, ślinotok, gorsze samopoczucie pociechy. Ulgę przynoszą chłodzące żele czy gryzaki. W przypadku dzieci z zębami mlecznymi obrzęk może być związany w próchnicą, a zmiany te powinien obejrzeć stomatolog.

Opuchlizna od zęba, jak się jej pozbyć?

Czy opuchlizna od zęba zejdzie sama? Mało prawdopodobne. Nawet jeśli obrzęk jest przejściowy i nie zwiastuje poważniejszych problemów, to i tak musimy zwrócić uwagę na naszą higienę jamy ustnej. Warto też stosować żele stomatologiczne, produkty przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomocne są płukanki z szałwii czy rumianku i żele z aloesu. Z opuchlizną dziąseł dobrze radzą sobie także płyny do ust z dodatkiem chlorheksydyny, jednak ich dłuższe stosowanie należy skonsultować ze swoim dentystą.

Preparaty pomagające w uśmierzeniu bólu zęba

Preparaty pomagające w uśmierzeniu bólu zęba

Leki przeciwbólowe
Kompresy i plastry
Choroby dziąseł - paradontoza, afty, zajady

Wiemy, co na opuchliznę od dziąsła stosować wewnątrz jamy ustnej, ale warto też pamiętać, że dużą ulgę przynoszą zimne okłady na policzek. Można przykładać paczkę mrożonek owiniętą ścierką – ważne, aby nie doprowadzić do uszkodzenia skóry. Chłodne napoje to także zdecydowanie lepszy wybór w trakcie leczenia. Gorąca kawa czy herbata mogą spotęgować dyskomfort. Domowe metody nie działają, a od kilku dni dokuczają Ci zaczerwienione, opuchnięte dziąsła – co robić? Odpowiedź może być tylko jedna: umów się na wizytę do dentysty. Nieleczone (jak i nieodpowiednio leczone) stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do utraty zębów!

Autor artykułu:
tech. farm. Anna Balicka

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl