Zaczerwienione, opuchnięte dziąsło nie tylko powoduje dyskomfort, ale i może być oznaką chorób jamy ustnej. Gdy zmiany są niewielkie, łatwo wyleczyć je domowymi sposobami. Jednak w przypadku poważniejszych stanów zapalnych konieczne jest zgłoszenie się po pomoc stomatologiczną. Jak sprawić, aby opuchlizna dziąsła przy zębie pozostała jedynie niemiłym wspomnieniem?

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Opuchlizna twarzy od zęba

Jasnoróżowe – taki odcień mają zdrowe dziąsła. Gdy przybierają one kolor bordowy lub ciemnoczerwony to znak, że w ich obrębie doszło do niepokojących zmian. Odczuwasz ból dziąseł? Dziąsła krwawią i są wypukłe? Przyjrzyj się dokładnie swojej higienie jamy ustnej. Zwykle to właśnie ona jest odpowiedzialna za pogorszenie się stanu dziąseł. Niedokładne mycie zębów, brak czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, złe ruchy szczoteczką lub – o zgrozo! – zapominanie o myciu zębów to pierwszy krok do powstawania kamienia nazębnego. Gromadzące się resztki pokarmów i bakterie wpływają negatywnie na stan jamy ustnej, w tym dziąseł, które mogą być opuchnięte i zaczerwienione.

Opuchlizna od zęba, która jest również widoczna na policzku, to również częsta oznaka problemów z zębami mądrości. Wyrzynające się ósemki i towarzyszący temu ból powoduje znaczny dyskomfort. Tak samo jest w przypadku bólu ósemek, które dotknęła np. próchnica. Skonsultuj się z dentystą, który dobierze leczenie lub zadecyduje o usunięcia zęba mądrości. Opuchlizna po leczeniu kanałowym czy usunięcia zęba to także normalne zjawisko, jednak jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej, koniecznie umów się na kolejną wizytę – być może w miejscu leczenia pojawiła się infekcja lub dentysta np. źle oczyścił kanały zębowe.

Stany zapalne dziąseł

Na problemy z dziąsłami skarżą się także m.in. cukrzycy, osoby chorujące na bulimię, kobiety w II i III trymestrze ciąży, jak i dojrzewająca młodzież. Regularne kontrole stomatologiczne i właściwa higiena jamy ustnej są tutaj kluczowe. Nie wystarczy szczoteczka i pasta – nasze codzienne rutyny pielęgnacyjne należy uzupełnić o płyny do płukania jamy ustnej i nitkowanie. Opuchnięte dziąsło to także jeden z objawów paradontozy czy ropnia zęba. W takich przypadkach domowe sposoby nie są skuteczne i mogą przynieść jedynie chwilową ulgę. To dentysta przepisze odpowiednie leki, żele i ustali plan leczenia stomatologicznego.

Opuchlizna dziąsła od zęba u dziecka to normalna kolej rzeczy w przypadku niemowląt. Wyrzynające się zęby powodują obrzęk dziąseł, ślinotok, gorsze samopoczucie pociechy. Ulgę przynoszą chłodzące żele czy gryzaki. W przypadku dzieci z zębami mlecznymi obrzęk może być związany w próchnicą, a zmiany te powinien obejrzeć stomatolog.

+

Opuchlizna od zęba, jak się jej pozbyć?

Czy opuchlizna od zęba zejdzie sama? Mało prawdopodobne. Nawet jeśli obrzęk jest przejściowy i nie zwiastuje poważniejszych problemów, to i tak musimy zwrócić uwagę na naszą higienę jamy ustnej. Warto też stosować żele stomatologiczne, produkty przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomocne są płukanki z szałwii czy rumianku i żele z aloesu. Z opuchlizną dziąseł dobrze radzą sobie także płyny do ust z dodatkiem chlorheksydyny, jednak ich dłuższe stosowanie należy skonsultować ze swoim dentystą.

Preparaty pomagające w uśmierzeniu bólu zęba

Preparaty pomagające w uśmierzeniu bólu zęba

Leki przeciwbólowe
Kompresy i plastry
Choroby dziąseł - paradontoza, afty, zajady

Wiemy, co na opuchliznę od dziąsła stosować wewnątrz jamy ustnej, ale warto też pamiętać, że dużą ulgę przynoszą zimne okłady na policzek. Można przykładać paczkę mrożonek owiniętą ścierką – ważne, aby nie doprowadzić do uszkodzenia skóry. Chłodne napoje to także zdecydowanie lepszy wybór w trakcie leczenia. Gorąca kawa czy herbata mogą spotęgować dyskomfort. Domowe metody nie działają, a od kilku dni dokuczają Ci zaczerwienione, opuchnięte dziąsła – co robić? Odpowiedź może być tylko jedna: umów się na wizytę do dentysty. Nieleczone (jak i nieodpowiednio leczone) stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do utraty zębów!

Autor artykułu:
tech. farm. Anna Balicka