Zastanawiasz się, jak sprawnie przeprowadzić rozszerzanie diety niemowlaka? Zajrzyj do naszego tekstu, gdzie zebraliśmy najważniejsze nakazy i zakazy w tym temacie!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

W zależności od stopnia rozwoju dziecka zaleca się, aby pierwsze nowe produkty włączać do jego diety od ok. 5-6 miesiąca życia. Oczywiście nie oznacza to rezygnacji z karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym, jeśli z jakiegoś powodu musiałaś je zastosować. W przypadku karmienia MM, rozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć wcześniej, od 4 miesiąca życia. Oznacza to, iż dziecko od tej pory zacznie przyjmować stały pokarm. Zbiega się to z pierwszymi oznakami ząbkowania, które może zacząć się lada moment. A młody organizm potrzebuje coraz więcej substancji odżywczych, aby zdrowo się rozwijać. Nie ma więc z czym zwlekać – najpierw zakupy w warzywniaku, a potem gotowanie!

Jakie produkty podawać dziecko na start?

Pierwszymi stałymi pokarmami w życiu dziecka powinny być warzywa oraz kaszki. Zazwyczaj jest to marchewka, następnie powoli wprowadzamy (po kilku dniach, tygodniu) kolejne zdrowe warzywa. Mogą to być buraki, pietruszka, ziemniaki, wszystkie oczywiście ugotowane i rozdrobnione na tyle, aby dziecko nie miało trudności z ich połknięciem. Karmimy przy pomocy łyżeczki. Jeśli z jakiegoś powodu nie chce jeść, warto eksperymentować z różnymi warzywami i ich (zawsze jednak miękką!) konsystencją. Poza produktami przygotowanymi samodzielnie, możemy stosować produkty w słoiczkach przeznaczone dla dzieci.

Kolejnym etapem jest przygotowanie zupek, w których znajdziemy poza warzywami mięso drobiowe czy np. z królika (ryby nieco później). Produkty zawierające gluten (np. ziarna pszenicy, kaszki) należy wprowadzać do diety nie później niż około 7 miesiąca życia dziecka. Śmiało możemy wtedy podawać także dobrze ugotowane jajko lub przecier z owoców (nie więcej niż 150 g). Jeśli mamy wątpliwości co do glutenu i jego wpływu na trawienie naszej pociechy, warto skonsultować się z pediatrą. Krowie mleko możemy wprowadzić od 2. roku życia, a inne przetwory mleczne (np. jogurt) ok. 11 miesiąca. Przy czym musimy bacznie obserwować reakcję malucha na te pokarmy, aby wykluczyć alergię. W przypadku tłuszczów możemy wprowadzić w niewielkich ilościach tylko te wysokogatunkowe, np. oliwę z oliwek.odparzenia pieluszkowego Podczas rozszerzania diety zwróć uwagę na to, aby odpowiednio często przewijać dziecko i zmieniać mu pieluchę. Nowe produkty w diecie mogą wpływać na wystąpienie.

Produkty dla dzieci i niemowląt

Produkty dla dzieci i niemowląt

Produkty dla dzieci i niemowląt
Mleko modyfikowane
Artykuły dla dzieci

Czego nie podawać dziecku?

Nim rozpoczniesz rozszerzanie diety niemowlaka pamiętaj, iż nie jest to po prostu mniejsza wersja dorosłej osoby. W związku z tym nie możesz mu podawać pewnych produktów, które my, dorośli, jemy na co dzień. Na co zwrócić uwagę?

grzyby. Do 3 roku życia nie ma mowy o jakichkolwiek grzybach w diecie dziecka, ponieważ są ciężkostrawne.
pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu (np. kotlet z kurczaka, czipsy). Tu chyba nie trzeba nic wyjaśniać. Obciążenie tłuszczami tak młodego organizmu to po prostu zły pomysł.
surowe ryby, jajka, mięso z powodu zagrożenia zarażeniem się paciorkowcami i gronkowcami.
cukier pod postacią słodyczy, napojów gazowanych czy słodzonych soków. Chociaż dzieci je uwielbiają, zdecydowanie lepiej jak najdłużej nie serwować im słodyczy. Uchroni to je przed problemami z trawieniem czy próchnicą.
produkty wysokoprzetworzone.

Co robić, gdy moje dziecko jest alergikiem?

Wśród pediatrów panuje pogląd, iż dietę niemowlaka będącego alergikiem należy rozszerzać podobnie, jak dziecka zdrowego. Przede wszystkim nie ma powodu, aby opóźniać rozszerzanie diety niemowlaka. Nie przyniesie to żadnych korzyści pod względem wystąpienia ewentualnych alergii. Najważniejszą zasadą jest ścisła obserwacja dziecka podczas podawanie kolejnych nowych produktów, czy nie ma reakcji alergicznych. Najlepiej wprowadzać np. warzywa stopniowo, aby mieć jednoznaczną pewność, które z nich może dziecko uczulać. Uważaj również na truskawki, które mogą bardzo szybko alergizować, podobnie jak np. ryby.