Czystek to jedno z największych odkryć w rodzimej medycynie naturalnej ostatnich lat. Jego popularność zatacza coraz to szersze kręgi, a roślina zyskuje kolejnych wiernych fanów. Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego czystek jest wielofunkcyjny i niezawodny jak szwajcarski scyzoryk.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Sława czystka dotarła do Polski raptem kilka lat temu i w ekspresowym tempie obiegła kolejne osoby, które pokochały to niepozorne ziele. Czemu zawdzięcza on swoje uznanie? O jego licznych możliwościach opowiemy sobie za chwilę. Najpierw sprawdźmy, czym właściwie jest czystek.

Czystek (Cistus incanus) to roślina ziołowa wywodząca się z krajów basenu Morza Śródziemnego. W takich państwach jak Grecja, Gruzja, Turcja czy Hiszpania, jego właściwości lecznicze są znane od wieków. W ostatnich latach zyskał on również szacunek medycyny tradycyjnej, która w licznych badaniach uznała jego właściwości prozdrowotne. To pozwoliło mu zaistnieć w szerszej świadomości i stać się jednym z najbardziej rozchwytywanych naturalnych suplementów diety.

Jak przyjmować czystek?

Najczęściej czystek spożywa się w formie herbatki. Na jeden kubek warto wsypać jedną, kopiastą łyżeczkę suszu i zalać wrzątkiem parząc przez ok. 5 min. Tak przygotowany napar ma neutralny, delikatnie gorzki smak, który można sobie urozmaicić odrobiną cytryny, miodu lub imbiru. Można również wybrać mieszanki czystka z dodatkiem mięty lub korzeniem omanu i płatkami nagietka lub owocem rokitnika. Nasz dzisiejszy bohater to jedno z niewielu ziół, którego nie można przedawkować. Picie naparu nie ma też skutków ubocznych. Możesz przyjmować do kilku filiżanek napoju dziennie zalewając nawet 2 – 3 razy tę samą porcję suszu. W dawkowaniu ziela ważniejsza niż ilość, jest regularność spożywania. Efekty przyjmowania czystka widać bowiem po upływie kilku tygodni, a przerwanie kuracji może równać się utracie efektów. Roślina jest przyjazna również mamom – można ją podawać maluchom od 3 mies. życia. Ziele można przyjmować także w formie pastylek do połykania, pastylek do ssania lub jako sok rozcieńczany w innych napojach.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Korzyści z czystka płynące

Wiemy już, czym jest czystek i w jakiej formie można go spożywać. Pora na wskazanie korzyści, które może nam przynieść regularne sięganie po Cistus incanus. Jesteście ciekawi, jakie są najważniejsze zalety picia herbatki z czystka? Oto one:

  1. Roślina jest bogatym źródłem polifenoli, które mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki nim czystek hamuje procesy starzenia się i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów.
  2. Ziele działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Hamuje też wydzielanie histaminy. Dzięki temu czystek będzie naturalnym wzmocnieniem systemu immunologicznego, które sprawdzi się zarówno prewencyjnie, jak i w momencie ataku choroby.
  3. Czystek jest pomocny w walce z dolegliwościami skóry: trądzikiem, egzemą, łuszczycą (również dotykającą paznokcie), opryszczką i łupieżem.
  4. Właściwości detoksykacyjne to kolejny as w talii czystka. Regularne picie naparu z niego usuwa z organizmu toksyny i metale ciężkie. Ta funkcja czystka jest szczególnie ważna dla palaczy i ludzi mieszkających w dużych miastach, otoczonych zanieczyszczonym powietrzem. Dzięki usuwaniu toksyn, czystek sprawia, że wydzieliny organizmu mają mniej nieprzyjemne zapachy.
  5. Miłośnikom leśnych wędrówek czystek polecany jest z uwagi na prewencyjne działanie przeciw boreliozie. Dlatego jeśli grozi Ci złapanie kleszcza, warto sięgnąć po napar z czystka.
  6. Roślina skutecznie oczyszcza jamę ustną niwelując nieprzyjemny zapach. Jego częste stosowanie pomoże też w wybielaniu zębów.
  7. Również układ krwionośny może być beneficjentem właściwości czystka. Ziele skutecznie rozprawia się z zatorami i zakrzepami, przez co chroni przed chorobą niedokrwienną serca.
  8. Wreszcie, Cistus incanus działa antyproliferacyjnie i cytotoksycznie, dlatego przynosi ulgę mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty.