Ciąża to czas, w którym ciało kobiety przechodzi prawdziwą metamorfozę. Zmienia się sylwetka przyszłej mamy, na jej skórze pojawiają się rozstępy, a dobra kondycja sprzed okresu ciąży zdaje się być niemożliwa do odzyskania. Wiele kobiet po porodzie i okresie połogu zmaga się z różnymi problemami, w tym m.in. trudnościami z powrotem do dawnej sylwetki. Z pomocą przychodzi im wówczas pas poporodowy. Czym dokładnie jest to akcesorium, jak działa pas poporodowy po cesarce i jak nosić go prawidłowo, aby spełniał swoje funkcje?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pas poporodowy – co to takiego?

Pas poporodowy, inaczej pas brzuszny, to produkt, który ma na celu pomóc młodym mamom w szybszym powrocie do sylwetki sprzed ciąży. Pas, który wykonany jest z elastycznego materiału (naturalnego lub syntetycznego), wyglądem przypomina specjalnie wyprofilowany gorset, dlatego też przez wiele osób nazywany jest także gorsetem poporodowym. Pas poporodowy bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu brzucha, lekko go opinając i korygując niedoskonałości sylwetki młodej mamy.

Obecnie na rynku znajdziemy dwa rodzaje pasów poporodowych:

  • pas poporodowy zapinany na rzep – daje nam duże pole do manewru, jeśli chodzi o możliwość regulowania obwodu w pasie, dzięki czemu może uciskać brzuch nawet wtedy, gdy jest on praktycznie w całości wchłonięty. Niestety, wraz z upływem czasu rzepy ulegają zużyciu i stają się mniej wytrzymałe, co może skutkować częstszym rozpinaniem się lub luzowaniem pasa;
  • wciągany pas poporodowy – wygodny podczas codziennego zakładania, zapewnia komfort podczas noszenia i odpowiednie trzymanie brzucha. Ze względu na fakt, że brzuch kobiety po porodzie często jest jeszcze dosyć duży, wciąganie pasa przez nogi może nie być proste. Z drugiej strony, na ostatnim etapie wchłaniania się brzucha pas może okazać się zbyt luźny i nie opinać dokładnie ciała.
Pasy poporodowe oraz produkty dla mam i kobiet w ciąży

Pasy poporodowe oraz produkty dla mam i kobiet w ciąży

Pasy poporodowe
Akcesoria dla młodych mam

Warto zaznaczyć, że kwestia noszenia pasa poporodowego powinna być zawsze konsultowana z lekarzem, który jest w stanie ocenić, czy zastosowanie pasa jest potrzebne i kiedy ciało kobiety jest gotowe na założenie gorsetu. Co więcej, pas poporodowy nie powinien być noszony przez cały dzień, a jedynie przez kilka godzin w ciągu doby.

Pas poporodowy – jak działa?

Podstawową funkcją gorsetu poporodowego jest wzmacnianie powłok brzusznych, nadmiernie rozciągniętych po okresie ciąży, a także zmniejszenie ryzyka wystąpienia przepukliny pooperacyjnej, która jest częstą dolegliwością po cesarskim cięciu. Co więcej, dobrze dobrany pas brzuszny wspiera pracę mięśni brzucha kobiety, co w efekcie przyczynia się do ograniczenia dolegliwości bólowych, które towarzyszą okresowi połogu.

Warto także podkreślić, że w wielu przypadkach pas poporodowy ułatwia kobietom powrót do aktywności fizycznej poprzez odpowiednie zabezpieczenie mięśni brzucha oraz kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że noszenie pasa brzusznego wymaga wykonywania określonych ćwiczeń, ponieważ w przeciwnym razie możemy doprowadzić do efektu odwrotnego niż zamierzony, a mianowicie osłabienia siły mięśniowej w okolicach brzucha.

Specyficzna konstrukcja pasa poporodowego skutecznie usztywnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu młoda mama może uniknąć lub ograniczyć pojawianie się bólu w dolnym odcinku pleców, co jest częstą dolegliwością w pierwszych miesiącach opieki nad niemowlęciem. Dzięki wzmocnieniu powłok brzusznych młoda mama jest w stanie zachować również prawidłową pozycję podczas karmienia maluszka.

Wiele kobiet decyduje się na noszenie gorsetu poporodowego także ze względów estetycznych, ponieważ zależy im na odpowiednim modelowaniu sylwetki oraz ochronie przed rozciąganiem skóry i powstawaniem nowych rozstępów. Możliwość powrotu do dawnej sylwetki jest niezwykle ważna dla każdej kobiety i wpływa przede wszystkim na jej pewność siebie i poprawę nastroju.

Jak dobrać pas poporodowy?

Bogaty asortyment różnego rodzaju pasów poporodowych sprawia, że pacjentki mają problem z wyborem konkretnego modelu. Poszczególne pasy różnią się nie tylko sposobem zakładania i rodzajem zapięcia, ale także materiałem wykonania, rozmiarami i kolorem. Kupując gorset poporodowy, warto upewnić się, że jest on wykonany z naturalnego materiału, by móc uchronić w ten sposób ciało przed swędzeniem, pieczeniem, powstaniem odparzeń oraz nadmierną potliwością.

Pas poporodowy powinien być dobrze dopasowany do sylwetki, dlatego też przed zakupem należy dokładnie zmierzyć obwód brzucha i talii, a następnie wybrać odpowiedni rozmiar produktu, zgodnie z tabelą rozmiarów podaną przez producenta danego modelu. Jeżeli chodzi o kolorystykę, warto sięgać po modele w uniwersalnych kolorach, m.in. bieli lub beżu, by z łatwością dopasować je do noszonych ubrań.

Pas poporodowy po cesarskim cięciu (cesarce)

Zalecenia dotyczące stosowania pasa poporodowego wyglądają nieco inaczej w przypadku kobiet po porodzie siłami natury, niż u kobiet po cesarskim cięciu. Termin założenia pasa poporodowego po CC jest ustalany indywidualnie przez lekarza, ponieważ zbyt wczesne jego stosowanie może doprowadzić nie tylko do powstania dolegliwości bólowych, ale także do zaburzeń krążenia i zakłócenia procesu obkurczania się macicy. Zazwyczaj lekarze zalecają, by nie zakładać pasa wcześniej niż co najmniej cztery tygodnie po cesarskim cięciu, przy założeniu, że gojenie rany po operacji przebiega prawidłowo.

Pas poporodowy po porodzie naturalnym

W przypadku porodu naturalnego również zaleca się, by nie stosować pasa porodowego tuż po rozwiązaniu, ponieważ może doprowadzić to do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak np. dolegliwości bólowych, problemów krążeniowo-oddechowych czy też zaburzeń procesu obkurczania się macicy. W związku z tym pas brzuszny można założyć po upływie minimum 2 tygodni od porodu siłami natury, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pas poporodowy – opinie

Noszenie pasa poporodowego jest jednym z kontrowersyjnych tematów, zwłaszcza wśród lekarzy i fizjoterapeutów. Zdaniem niektórych specjalistów, długotrwałe użytkowanie pasa brzusznego może w znaczącym stopniu zaburzyć statykę narządu rodnego. Jak podkreślają, ciało młodej mamy powinno mieć czas, by dojść do siebie podczas połogu, a pas poporodowy może w pewnym stopniu zakłócać naturalny stan rozluźnienia narządów rodnych.

Lekarze i fizjoterapeuci wskazują także, że nieodpowiednie ściskanie brzucha gorsetem poporodowym może prowadzić do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, co w konsekwencji może przyczynić się do nieprawidłowej regeneracji poporodowej, a także do pojawienia się problemów z utrzymaniem moczu.

Czy należy zatem całkowicie zrezygnować z noszenia pasa poporodowego? Niekoniecznie. Warto jednak stosować się do kilku ważnych zasad, które sprawią, że noszenie pasa brzusznego będzie bezpieczne:

  • Po pierwsze, młoda mama powinna zadbać o to, by okres połogu (5-6 tygodni po porodzie) był czasem przeznaczonym na spokojną, powolną regenerację jej ciała.
  • Po tym okresie warto udać się na wizytę do ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wskaże najlepszy moment na założenie pasa poporodowego, a także pomoże w prawidłowym dobraniu jego rozmiaru.
  • Szczególnie ważne jest, by pas nie był zbyt obcisły, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.
  • Równie istotne jest wykonywanie ukierunkowanych ćwiczeń, które są niezbędne podczas noszenia pasa poporodowego.

Autor artykułu: mgr farm. Paweł Konończuk