Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry. Zazwyczaj rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie, ale zdarza się również, że diagnozowana jest u osób dorosłych. W piątkowym artykule można było przeczytać na temat przyczyn powstawania choroby, objawów, dziś przestawimy kilka rozwiązań przeciwdziałania AZS. >>> Czytaj więcej

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pielęgnacja skóry w AZS

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawowy element terapii AZS i powinna być stosowana zarówno w okresie wyciszenia, jak i zaostrzenia objawów. Czasami, w łagodnym przebiegu choroby, może okazać się wystarczająca.

Właściwe zabiegi pielęgnacyjne, tzn. regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry, ma na celu:

  • zapobieganie rozwojowi stanu zapalnego, a tym samym zmniejszenie
  • podrażnień, zaczerwienień i swędzenia,
  • odbudowę bariery ochronnej naskórka,
  • systematyczne nawilżanie i natłuszczanie suchej skóry.

Osoby cierpiące na AZS powinny wybierać preparaty dedykowane skórze atopowej, ponieważ będą one bogatsze w składniki aktywne wspomagające wyżej wymienione 3 procesy. Odbudowę bariery ochronnej naskórka wspomagają oleje mineralne (m.in. olej parafinowy), woski i wazelina, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu w głąb skóry alergenów.(1) Lipidy (cholesterol, ceramidy i kwasy tłuszczowe), wzmacniają szczelność naskórka. (2) Kwas hialuronowy, gliceryna i glikol propylenowy znacznie zwiększają zdolności warstwy rogowej do wiązania wody tworząc rodzaj wodnego rezerwuaru nawilżającego skórę od wewnątrz.(3) Te dobroczynne składniki obecne są we wszystkich preparatach DEMSA do smarowania skóry.

nawilżenie + skóra

Do zmniejszenia świądu przyczynią się takie składniki jak: selernica, awenantramidy (glikol butylenowy i pentylenowy oraz glicyna) będące głównymi składnikami Intensywnego balsamu łagodzącego swędzenie DEMSA.

Łagodzenie podrażnień oraz zaczerwienień, które mogą być efektem stanu zapalnego skóry, są szczególnie ważne w przypadku delikatnej skóry twarzy, za to działanie odpowiedzialne są wyciągi roślinne z rabarbaru dłoniastego, tarczycy bajkalskiej i rumianku obecne w Kremie do twarzy DEMSA.

Atopowe zapalenie skóry

Leczenie AZS powinno przebiegać z udziałem preparatów niezawierających substancji zapachowych, konserwantów (parabenów) i barwników, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać osłabioną skórę.

TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ

Pomieszczenia, w których przebywają chorzy na atopowe zapalenie skóry, powinny mieć temperaturę ok. 18-20°C i wilgotność 70-80%. Poleca się unikać gwałtownych zmian temperatury. Ze względu na drażniące działanie potu należy unikać przegrzewania. Podczas snu należy zadbać o właściwą wilgotność i temperaturę w sypialni.

Produkty pomocne w walce z AZS

Produkty pomocne w walce z AZS

Do skóry atopowej i alergicznej
Do skóry problematycznej
Do skóry wrażliwej

Dzieci powinny mieć krótko obcięte paznokcie, a na noc ręce osłonięte rękawiczkami – chroni się w ten sposób skórę dziecka przed nadmiernym podrapaniem w czasie nocnego nasilenia świądu.

ODZIEŻ W AZS

Warto upewnić się, czy oprócz właściwej higieny i pielęgnacji skóry nie jest ona narażona na dodatkowe czynniki drażniące. Chorzy powinni unikać noszenia ubrań wykonanych z nieprzepuszczalnych lub drażniących materiałów syntetycznych: wełny, jedwabiu, flaneli. Ubrania powinny być przewiewne, lekkie – najlepiej bawełniane. Ubrania i pościel należy prać w łagodnych, nieperfumowanych środkach piorących i płukać kilka razy bez użycia płynów zmiękczających.

HIGIENA W AZS

Preparaty myjące
Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego środka myjącego. Zdecydowanie nie należy używać mydeł, ponieważ nasilają zasadowe pH skóry i uszkadzają jej barierę ochronną. Syndety, czyli syntetyczne detergenty, są lepszym rozwiązaniem, ponieważ odczyn pH mają zbliżony do naturalnego, dobrze oczyszczają skórę, nie podrażniając jej. Niestety, wymywają lipidy z powierzchni skóry nawet w większym stopniu niż mydła. Optymalny preparat powinien skutecznie oczyszczać powierzchnię skóry, nie zaburzając jej bariery ochronnej, hamować rozwój bakterii na skórze i pozostawiać ją nawilżoną (wypróbuj Preparat do mycia DEMSA który spełnia wyżej wymienione potrzeby i jest rekomendowany do stosowania zarówno w okresie wyciszenia objawów, jak i ich zaostrzeń).

Kąpiele
Optymalna temperatura wody w kąpieli to 35-37°C (zbliżona do temperatury ciała). Woda zbyt gorąca spowoduje nasilenie świądu, a zbyt zimna wywoła nadmierne wychłodzenie. Krótkie kąpiele (do 5 minut) są najbardziej wskazane. W ostatnich minutach trwania kąpieli warto dodać do niej preparaty natłuszczające. Zbyt długie kąpiele mogą osłabić barierę ochronną skóry, co doprowadzi do jej wysuszenia. Po delikatnym osuszeniu skóry ręcznikiem (unikajmy wycierania i szorowania) zaleca się nałożenie na skórę preparatu nawilżająco-natłuszczającego, który pomoże odbudować jej barierę ochronną np. Kremie do ciała DEMSA.

SPOSOBY UNIKANIA ZADRAPAŃ SPOWODOWANYCH SWĘDZENIEM

Świąd często nasila się wieczorem i nie pozwala zasnąć lub wybudza ze snu, powodując bezsenność, zmęczenie i drażliwość szczególnie u małych dzieci. Dlatego wieczorem zalecane jest zastosowanie preparatów łagodzących świąd na swędzące miejsca np. Intensywnego balsamu łagodzącego swędzenie DEMSA. Można zastosować też leki przeciwhistaminowe, które wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwświądowe. W celu zminimalizowania skutków mimowolnego drapania podczas nocnego nasilenia swędzenia, warto krótko obcinać paznokcie dzieciom, a na noc osłaniać ręce rękawiczkami.

Poczytaj więcej informacji na www.demsa.pl