Przyjście na świat dziecka to wielka radość, ale i stres dla młodych rodziców. W mediach coraz częściej poruszana jest kwestia zdrowia psychicznego kobiet po porodzie. Co ze świeżo upieczonymi ojcami? Niestety, depresja poporodowa u mężczyzn to wciąż temat tabu.

Depresja młodego taty – jakie są jej przyczyny?

Nieprzespane noce, stres, ból, zmęczenie – gorsze samopoczucie młodych mam nikogo nie dziwi. Niektóre z kobiet cierpią na baby blues, czyli smutek poporodowy. Pojawia się on między 2. a 5. dobą po urodzeniu dziecka i trwa 2-3 tygodnie. Niestety, niekiedy problemy ze zdrowiem psychicznym są znacznie poważniejsze i przybierają postać depresji poporodowej. W takim przypadku pomocne są wsparcie bliskich, psychoterapia i czasami również farmakoterapia. Gdy wszystkie oczy zwrócone są na maluszka oraz jego mamę, młody tata również może mieć problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji.

Ojcostwo to odpowiedzialność i ogromna zmiana w życiu. Młody tata może mieć obawy, czy sprosta nowym wyzwaniom i czy będzie dobrym ojcem. Pojawia się zmęczenie, ale i zmienia się relacja z partnerką lub żoną. W końcu najważniejsza jest teraz opieka nad dzieckiem. Mężczyzna może poczuć się osamotniony, odsunięty na drugi plan. Jeśli dodamy do tego obawę o mamę malucha, która sama boryka się z depresją poporodową, to otrzymamy sporą dawkę emocji. Dawkę, która może przyczynić się do powstania ojcowskiej depresji poporodowej.

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Choroby psychiczne – plaga XXI wieku

Mężczyźni rzadko lubią i potrafią mówić o swoich uczuciach. Gorsze samopoczucie jest dla nich problemem, który najlepiej zamieść pod dywan. W przypadku młodych ojców dochodzi również presja społeczeństwa związana z byciem głową rodziny. Poczucie odpowiedzialności za kobietę i dziecko.

Młoda mama może być zmęczona, rozdrażniona i smutna. W przypadku mężczyzn, w szczególności młodego ojca, z tym przyzwoleniem na gorsze samopoczucie i problemy ze zdrowiem psychicznym jest już mniejsze. Zgodnie ze stereotypami, mężczyzna musi być zdrowy, silny i odważny, a płacz jest zarezerwowany tylko dla kobiet i dzieci. Takie myślenie jest bardzo krzywdzące. Efekt? Mężczyźni cierpią w samotności lub wypierają chorobę.

Jak objawia się męska depresja?

Depresja mężczyzn to temat tabu i często powód do wstydu dla samych chorych. Statystyki jednak nie kłamią. Z ojcowską depresją poporodową mierzy się nawet co czwarty mężczyzna. Według danych to właśnie mężczyźni częściej popełniają samobójstwo. Czy przez to, że są słabsi psychicznie? Nie. Powodem jest ich osamotnienie w walce z chorobą, presja, którą na nich nakłada społeczeństwo i chęć sprostania wszystkim rolom, które są im przypisane.

Objawy męskiej depresji to m.in. drażliwość, ataki agresji, kłopoty z koncentracją, ze snem. Zaburzenia seksualne, popadanie w nałogi. Izolacja od ludzi, a nawet i tego najbliższego otoczenia, czyli partnerki i dziecka. Młody tata może unikać kontaktu z dzieckiem i uciekać w pracę. Nie trudno przewidzieć skutki tego zachowania, którymi jest m.in. kiepska relacja ojciec – dziecko.

Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja poporodowa u mężczyzn bywa trudna do zdiagnozowania. W końcu mężczyzna schodzi na drugi plan. Jednak to młode mamy zazwyczaj jako pierwsze zauważają gorsze samopoczucie partnera. Wsparcie bliskich i rozmowa to pierwszy krok do lepszego zdrowia psychicznego. W wielu przypadkach, podobnie jak w leczeniu depresji u kobiet, konieczna jest psychoterapia, a nawet wprowadzenie farmakoterapii.

Nie bagatelizujmy problemów ze zdrowiem psychicznym – gdy choruje umysł, choruje całe ciało. Wielu chorych wypiera chorobę i nie chce się do niej przyznać. Nieleczona depresja poporodowa u mężczyzn może prowadzić do tragedii. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś z bliskich niepokojące objawy, działaj. Czasami jedna rozmowa może mieć ogromny wpływ na zdrowie lub nawet i życie danej osoby.

Gdzie znaleźć pomoc?

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 (całodobowa linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA).