Ból głowy jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, z którą każdego dnia zmagają się miliony osób na całym świecie. Powodów pulsowania w skroniach lub tępego ucisku z tyłu głowy jest wiele – począwszy od nadmiernego stresu lub zmiany pogody, aż po schorzenia okulistyczne i niebezpieczne zmiany w obrębie narządu wzroku. Jak objawia się ból głowy w chorobach oczu i czy od okularów może boleć głowa?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Ból głowy a problemy ze wzrokiem

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmagał się z napięciowym bólem z tyłu głowy. To nieprzyjemne uczucie można opisać jako mocny ucisk na głowie, który wręcz uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. Podobnie jak migrena, napięciowy ból głowy może być powodowany przez nadmierny stres, jak również przez rozwój różnego rodzaju schorzeń, zaburzeń ogólnoustrojowych czy też infekcji. Wśród przyczyn tej przypadłości możemy znaleźć także przemęczenie oczu będące efektem długotrwałej pracy przed komputerem, czytania książek czy też oglądania telewizji.

Jak wiadomo, ból głowy powstaje w wyniku podrażnienia pewnych struktur anatomicznych w naszym organizmie, w tym m.in. nerwu czaszkowego, naczyń krwionośnych czy też mięśni. Jeśli dolegliwości bólowe pojawiają się na skutek chorób oczu, ich przyczyną jest najczęściej wzrost ciśnienia w gałce ocznej lub też stan zapalny rozwijający się w obrębie narządu wzroku. Objawami współtowarzyszącymi tej przypadłości mogą być wówczas także:

  • zaburzenia widzenia;
  • łzawienie oczu;
  • uczucie uciskania skroni, czoła oraz potylicy.
Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Tabletki i kapsułki
Na przeziębienie

Wada wzroku a ból głowy

Czynnikiem, który może mieć duży wpływ na powstanie bólu głowy i oczu, są zaburzenia akomodacji, czyli utrudniony proces dostosowania oka do oglądania obiektów położonych w różnych odległościach. Zaburzenia te mogą mieć związek z wadami wzroku, które wynikają zarówno z problemów z nastawnością oka, jak również ze zmian wielkości gałki ocznej lub braku przejrzystości rogówki czy też soczewki. Wadami wzroku, z którymi spotykamy się najczęściej, są dalekowzroczność i krótkowzroczność, a w niektórych przypadkach także astygmatyzm.

Czy głowa może boleć od wady wzroku? Tak, jest to dolegliwość, którą może powodować nieskorygowana lub nieprawidłowo korygowana wada wzroku, czyli:

  • zastosowanie zbyt silnych szkieł korygujących u osób z krótkowzrocznością;
  • niewyrównana dalekowzroczność lub astygmatyzm nadwzroczny;
  • niewyrównana starczowzroczność;
  • złe osadzenie szkieł korekcyjnych, w których przesunięcie ogniska przyczynia się do powstania efektu pryzmatycznego.

Warto zaznaczyć, że objawy związane z bólem głowy od okularów nie pojawiają się raczej tuż po przebudzeniu. W ciągu dnia możemy odczuć, jak przybierają one na sile i przyjmują postać tępego bólu o słabym lub średnim nasileniu. Co ważne, ból głowy często nawraca po czasie spędzonym przed ekranem komputera i odczuwany jest wówczas nad oczodołami, w okolicy czołowej (dotyczy to w szczególności nieskorygowanej dalekowzroczności). Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, zaznaczają, że ból głowy pojawia się u nich regularnie, a dolegliwościom towarzyszy specyficzne uczucie „ciężkiej głowy”, a także pieczenie i łzawienie oczu.

Ból głowy w chorobach oczu

Ból głowy to charakterystyczny objaw, który towarzyszyć może również takim schorzeniom w obrębie narządu wzroku jak:

  • jaskra (w tym tzw. jaskra wąskiego kąta), podczas której pojawia się głównie nadwrażliwość na światło, silny ból gałki ocznej, nudności oraz wymioty;
  • półpasiec oczny;
  • zapalenie rogówki, tęczówki, twardówki lub ciała rzęskowego;
  • zapalenie nerwu wzrokowego, które może objawiać się upośledzeniem wzroku, w tym przede wszystkim widzenia centralnego oraz barw;
  • astenopatia, czyli dyskomfort związany z pracą wzroku, pojawiający się podczas pracy przy nieprawidłowym oświetleniu lub długotrwałej pracy przed komputerem;
  • heteroforia – zez ukryty (głównie zez rozbieżny) – osoby, które mają zeza, muszą bardzo wysilać oczy, aby otrzymać je w prawidłowej pozycji, co pozwala im na prawidłowe widzenie, jednak może powodować ból głowy;
  • zespół Tolosy-Hunta;
  • oftalmodynia – krótkotrwałe, napadowe bóle oczu i oczodołów bez konkretnej przyczyny.

Warto również dodać, że ból głowy, który pojawia się w przebiegu chorób oczu, może mieć związek z przyjmowaniem wybranych grup lekarstw, np. z tych, które zawierają pilokarpinę. Preparaty lecznicze na bazie tego alkaloidu stosowane są miejscowo do oczu w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, jednak mogą one powodować liczne działania niepożądane, takie jak bóle i głowy, zawroty głowy czy też światłowstręt.

Ból głowy od okularów – jak leczyć?

Jeżeli po długotrwałym czytaniu lub pracy z komputerem odczuwamy charakterystyczny ból głowy, ból oczu w okolicach oczodołów, podwójne widzenie lub tymczasowe rozmazywanie się obrazu, może to świadczyć o problemach ze wzrokiem. W takiej sytuacji zaleca się zwrócić o poradę do lekarza okulisty, który przeprowadza wywiad z pacjentem i na podstawie uzyskanych informacji określa przyczynę dolegliwości lub zleca wykonanie dodatkowych badań.

Jeżeli przyczyną bólu głowy są zaburzenia akomodacji i nieskorygowana (lub nieprawidłowo korygowana) wada wzroku, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania wzroku u okulisty lub optometrysty, który określi w ten sposób, jaką mamy wadę wzroku i pomoże w prawidłowym doborze okularów lub soczewek kontaktowych.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Monika Kędzierska