Praca zdalna, czyli home office, staje się coraz popularniejszym wyborem pracodawców i pracowników. Niestety, choć takie rozwiązanie ma wiele plusów, niesie zwykle negatywne skutki dla naszego zdrowia. Chodzi nie tylko o nasze samopoczucie psychiczne, ale i brak aktywności fizycznej, która często jest nieodłącznym towarzyszem pracy zdalnej. Jak brak ruchu wpływa na nasz organizm?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Siedzący tryb życia – plaga XXI wieku

Pracujesz umysłowo i spędzasz wiele godzin za biurkiem? Siedzący tryb życia to plaga korporacji i pracy zdalnej. Większość osób po zakończeniu aktywności zawodowej, zamiast wybrać aktywny wypoczynek, stawia na relaks na kanapie. Siedzący tryb życia to pierwszy i poważny krok, który zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Jeśli dodamy do tego źle zbilansowaną dietę i nadużywanie alkoholu lub palenie tytoniu, otrzymamy prosty przepis na pogorszenie kondycji organizmu. Fizycznej oraz psychicznej.

Brak ruchu, inaczej hipokinezja, niesie za sobą szereg negatywnych skutków. To, że nie odczuwasz ich dzisiaj, nie znaczy, że nie pojawią się jutro, a już na pewno dadzą o sobie znać za kilka lat. Sprawdź, co dzieje się z Twoim organizmem, gdy ograniczasz lub całkowicie rezygnujesz z aktywności fizycznej.

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Na dobry sen
Na spokój
Na dobranoc

Skutki braku aktywności fizycznej

Zła pozycja podczas pracy to jedna z cech charakterystycznych pracy zdalnej. Pracujemy na kanapie, w łóżku, trzymając laptop na kolanach. Efekty? Bóle szyi, ramion, karku, pleców, negatywny wpływ na ruchy oddechowe przepony. Na deser gorsza jakość snu, a to jeszcze nie wszystko. Każdy kolejny dzień bez ruchu pogarsza kondycję Twojego organizmu. Zacznijmy od psychiki. Praca zdalna to rzadsze kontakty z ludźmi twarzą w twarz, a brak aktywności fizycznej to mniejsza dawka endorfin, czyli hormonów szczęścia, które są wytwarzane podczas ćwiczeń. Nie masz także szansy na to, aby dać upust swoim emocjom i zmniejszyć poziom stresu. Twoje samopoczucie staje się gorsze, a pogłębiające się kłopoty zdrowotne tylko pogarszają sprawę.

-> Środki uspokajające i przeciwdepresyjne

Co z kondycją fizyczną? Długie siedzenie za biurkiem i brak ruchu na co dzień to szybka droga do pogorszenia metabolizmu i wzrostu tkanki tłuszczowej. Włókna mięśniowe się kurczą. Masz słabsze mięśnie, stawy i kości, a to z kolei sprzyja bólom i kontuzjom. Siedzący tryb życia to także zadyszka, która pojawia się podczas wchodzenia po schodach. Płuca tracą swą pojemność, spada poziom dotlenienia organizmu, zwiększa się natomiast tętno, również to spoczynkowe. Brak ruchu znacząco wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Kłopoty z sercem, krążeniem, żylaki. Do tej listy należy również dopisać gorszą pracę mózgu i kłopoty z pamięcią oraz koncentracją. Brak ruchu to także ryzyko wzrostu poziomu cukru i cholesterolu, pojawienia się hemoroidów i zaparć, jak i cellulitu. Kłopoty ze snem czy niskie libido to kolejne skutki braku aktywności fizycznej.

Praca zdalna a brak ruchu

Jak widać wpływ ruchu na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest ogromny. Jeśli pracujesz zdalnie, pamiętaj o codziennej porcji aktywności fizycznej. Pamiętaj, że gorsza kondycja wiąże się także ze spadkiem odporności. Jak wrócić do regularnych ćwiczeń? Stopniowo. Spacer, jazda na rowerze czy ćwiczenia rozciągające z pewnością na początek przyniosą dobre efekty. Podczas pracy rób przerwy co godzinę. Przejdź się po pokoju, rozciągaj szyję, ściągaj łopatki, zrób kilka przysiadów. Wyjdź na balkon zaczerpnąć świeżego powietrza.

Zadbaj o higienę pracy. Laptop ustaw na wysokości swojego wzroku. Do siedzenia wybierz stabilny fotel z odpowiednim oparciem. Pamiętaj o właściwej podporze dla odcinka lędźwiowego, jak i przedramion i nadgarstków. Dobre efekty zapewnia także siedzenie na piłce, choć nie jest wskazane, aby ten sposób wykorzystywać codziennie przez 8 godzin, tylko raczej w ramach “odpoczynku” od siedzenia na krześle. Pij wodę niegazowaną, a słodkie przekąski trzymaj z dala od biurka. Zastąp je smacznymi marchewkami, domowymi batonikami czy zdrowym koktajlem. Jeśli bóle kręgosłupa są uporczywe, zasięgnij porady fizjoterapeuty, który pokaże Ci, jakie ćwiczenia w domowym zaciszu przyniosą Ci ulgę.

Zasada jest prosta – praca przy biurku równa się aktywnemu wypoczynkowi! Poświęć na aktywność fizyczną 30 minut dziennie, a efekty pojawią się szybciej, niż Ci się wydaje.

Autor artykułu:
tech. farm Monika Kędzierska