Nerwobóle mogą objawiać się w różny sposób. Czasem pojawiają się jako uporczywy ból głowy, innym razem jako kłucie w okolicy serca albo kłujący ból w żołądku. Mają różne podłoże i bywają trudne do zwalczenia. Jak je rozpoznać i jak leczyć? Co je wywołuje? 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest nerwoból? 

Nerwobóle, inaczej nazywane również neuralgią, to dolegliwości o charakterze napadowym. Ból pojawia się nagle i jest bardzo silny. Zdarza się, że towarzyszy mu mrowienie, drętwienie czy niedowład. Ataki mogą występować z różną częstotliwością, być przerywane okresami bez żadnych dolegliwości. 

Nerwoból może dotyczyć różnych obszarów ciała. Najczęstsze są bóle głowy i szyi, bóle pleców, bóle brzucha, bóle serca i klatki piersiowej. Zdarza się, że neuralgia obejmuje nerwy twarzy – pojawia się wtedy ból szczęki czy zębów. 

Przyczyny występowania nerwobóli 

Neuralgia może mieć różne podłoże. Nerwobóle dzieli się na samoistne i objawowe. Neuralgia samoistna nie jest wynikiem procesu chorobowego, a napięcia, wywołanego na przykład stresem czy przemęczeniem. Ustalenie jej dokładnej przyczyny bywa bardzo trudne. Neuralgia objawowa natomiast świadczy o toczącej się w organizmie chorobie – mniej lub bardziej poważnej. 

Najczęstsze przyczyny neuralgii objawowej uścisk lub uszkodzenie nerwów (w wyniku urazów mechanicznych, infekcji lub stresu), zmiany zapalne, toksyczne uszkodzenia nerwów przez metale ciężkie lub leki, niedobór witamin z grupy B, zaburzenia metaboliczne. Nerwoból mogą wywołać także choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca, toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów. Neuralgie towarzyszą także chorobom dotykającym psychiki: depresji, nerwicy, stanom lękowym. 

Jak rozpoznać neuralgię? 

Jakie objawy mogą świadczyć o neuralgii i kiedy warto zgłosić się do lekarza? Każdy ból, który jest dokuczliwy, nawracający, nie ma ustalonej przyczyny, powinien skłonić do konsultacji ze specjalistą. Być może jego przyczyną są dolegliwości związane z układem nerwowym.

Nerwobóle są nagłe, mocne, mogą dawać wrażenie kłucia czy palenia. Są silnie odczuwane, czasem wręcz powodują niedowład czy uczucie paraliżu. Mimo braku zmian na skórze, są odczuwane jako głębokie, intensywne. Pojawiają się zwykle bez uprzedzenia, często przy wykonywaniu codziennych czynności. Chociażby atak bólu związany z nerwem trójdzielnym twarzy może atakować w czasie mówienia, mycia zębów czy twarzy. Mają charakter nawracający. Ból może zniknąć nawet na kilka czy kilkanaście tygodni, a następnie pojawić się znowu, na przykład w okresie wzmożonego stresu. 

Charakterystyczny dla neuralgii jest ból, który trudno zwalczyć lekami przeciwbólowymi. Często nawet duże dawki nie przynoszą ulgi i nie likwidują bolesnych dolegliwości. Ten objaw powinien skłonić do natychmiastowej konsultacji z internistą, który zleci dalsze badania w celu postawienia właściwej diagnozy. 

Preparaty przeciwbólowe

Preparaty przeciwbólowe

Dzięki preparatom w tych kategoriach szybko zbijesz temperaturę i uśmierzysz ból.
Żele uśmierzające ból
Preparaty na stłuczenia i zwichnięcia

Jak leczyć nerwoból?

Nawracające, paraliżujące normalne funkcjonowanie nerwobóle wymagają leczenia. Pierwszym krokiem do ich skutecznego zwalczenia jest postawienie diagnozy. Dlatego tak ważna jest szybka konsultacja z lekarzem i wykonanie niezbędnych badań.

Jeśli diagnoza się potwierdzi i przyczyną bólu okaże się neuralgia, trzeba wdrożyć dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta leczenie. Jeśli przyczyną neuralgii jest silny stres czy przewlekłe zmęczenie, warto zacząć od zmiany codziennych nawyków, a doraźnie stosować środki przeciwbólowe, plastry rozgrzewające czy relaksujący masaż. Pomocna może być sesja akupunktury, joga czy zajęcia wyciszające. Aby zadbać o układ nerwowy, warto też zwrócić uwagę na uwzględniającą odpowiednie ilości witaminy B dietę. 

Neuralgia często towarzyszy problemom emocjonalnym. Niezbędna jest wtedy wizyta u psychologa lub psychiatry, a w razie potrzeby sięgnięcie po leki przeciwlękowe lub antydepresanty.

Jeśli natomiast nerwoból jest wynikiem choroby, ulgę przyniesie tylko skuteczne leczenie pierwotnego schorzenia. Wizytę u odpowiednich specjalistów zleci diagnozujący nerwoból lekarz internista.