Alkoholizm to poważny problem, który coraz częściej dotyczy coraz młodszych ludzi, w tym również kobiety. Nie wolno go lekceważyć, gdyż jest zagrożeniem dla życia, zdrowia i naszych więzi z bliskimi. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, czym alkoholizm właściwie jest i jak go rozpoznać.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest alkoholizm?

Najprościej rzecz ujmując, jest to fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu, siejące znaczne spustoszenie w organizmie chorej osoby. Nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj alkoholu się spożywa – każdy z nich jest pity często może sprawić, iż dojdzie do poważnego uzależnienia. Najbardziej niewidoczna jest pierwsza faza alkoholizmu (patrz  niżej), która może trwać latami i nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Warto przy tym wiedzieć, iż osoba dotknięta uzależnieniem ma jak najbardziej możliwość, aby z nim zerwać, jednak nigdy nie przestanie być alkoholikiem. W Polsce szacuje się, że niespełna 5% dorosłego społeczeństwa jest dotknięta tą chorobą. Statystyki te mogą być jednak zaniżone, choćby ze względu na istnienie tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików (HFA), którzy stosunkowo rzadko podejmują leczenie. Co gorsza, mówi się, że w naszym kraju niemal co trzecia kobieta pije alkohol w czasie ciąży!

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Fazy alkoholizmu

Wstępna (prealkoholowa) – to faza podczas której pijący dopiero zaczyna odczuwać pozytywne skutki alkoholu, takie jak rozluźnienie, uspokojenie czy działanie nasenne. Alkohol pozwala przezwyciężyć nieśmiałość, ale jest obecny w życiu okazjonalnie, dlatego fazę tę najczęściej zauważa się, gdy osoba pijąca jest już bardziej zaawansowana. Zwiększa się wówczas tolerancja na alkohol. Faza wstępna może trwać nawet kilka lat.

Ostrzegawcza – pojawiają się pierwsze symptomy uzależnienia. Sięganie po napoje wyskokowe jest wtedy trudniej powstrzymać, ale jest to możliwe. Częściej wyszukuje się “okazje” do picia alkoholu, a gdy ich brak, dochodzi do picia w samotności. Tutaj również osoba uzależnienia może zauważyć sama pewne symptomy i czuć pierwsze wyrzuty sumienia, które są dość szybko racjonalizowane. Alkohol nie jest już tylko obecny na spotkaniach towarzyskich, ale przewija się w codziennym życiu. Silniej zmienia zachowanie osoby pijącej, ale pojawiają się ciężkie objawy poalkoholowe, tzw. “kac” oraz pierwsze utraty pamięci z zakrapianych imprez.

alkoholizm to groźna choroba

Krytyczna – rozpoczyna się całkowita dominacja alkoholu w życiu osoby uzależnionej i utrata kontroli nad sytuacją. Dni bez picia zaczyna być zdecydowanie mniej od tych zakrapianych. Problem osoby pijącej zaczyna być widoczny na zewnątrz, ponieważ ta wycofuje się z normalnych aktywności, częściej opuszcza pracę i pasję z powodu alkoholu. Samodzielne próby ograniczenia kończą się niepowodzeniem, a zmiana osobowości (np. gwałtowne i agresywne reakcje) jest jeszcze bardziej wyraźna. Jednocześnie dochodzi do pierwszych uszczerbków na zdrowiu, w tym również np. spadek libido i potencji. Najczęściej wtedy bliscy dostrzegają alkoholizm i nakłaniają do leczenia, ale często osoba uzależniona wpada w błędne koło – czuje się źle z tym, że pije, a alkohol jest na to jedyną odpowiedzią i ukojeniem.

Przewlekła – ta faza rozpoczyna się wówczas, gdy pijący zupełnie pozbywa się wyrzutów sumienia i zrywa z normalnym życiem. Picie rozpoczyna się wczesną porą dnia, wysokie stężenie alkoholu we krwi sieje spustoszenie w organach chorego, jak też i układzie nerwowym i krwionośnym. Bardzo negatywnie odbija się wszelka abstynencja, pojawiają się takie objawy jak: kołatanie serca, drżenie rąk, zaburzenia snu. Ostatecznie dalsze trwanie w upojeniu skutkuje częstymi wizytami w szpitalu, a w konsekwencji wyniszczonego organizmu – do śmierci.

Powikłania alkoholizmu

Aby uzmysłowić sobie, jak dramatyczny wpływ ma alkohol na zdrowie i życie człowieka, wystarczy przeczytać wykaz chorób, których ryzyko zwiększa spożycie napojów procentowych. Alkoholizm doprowadza do uszkodzenia lub upośledzenia wielu narządów. Najczęściej wymienianym jest wątroba, której marskość wywołana alkoholem sprawia, iż wydajność tego narządu jest niska.

Nałogowe spożycie negatywnie wpływa na układ krążenia. Powoduje nadciśnienie, zaburzenie rytmu serca i jego ogólną wydolność. Schorzenia te prowadzą najczęściej do udarów i zawałów, które są najczęstszymi powodami nagłych zgonów u alkoholików. Pod wpływem napojów procentowych cierpi również układ nerwowy, Etalon upośledza czucie, wywołuje bóle mięśni, psychozę alkoholową, pogarsza wzrok oraz znacząco obniża sprawność intelektualną. Alkoholizm zwiększa też ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego, wątroby i przełyku. Często towarzyszy depresji i nierzadko jest odpowiedzialny za samobójstwa czy groźne zatrucia alkoholowe.

W kolejnych artykułach przyjrzymy się sposobom na leczenie alkoholizmu.