Co drugi Polak cierpi na nadwagę lub otyłość, co skraca jego życie o prawie cztery lata. Statystyki mówią zresztą same za siebie. Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu schorzeń, do których prowadzi nadmierna waga, umiera ponad 2,5 mln osób. Odpowiedź na pytanie, czy otyłość to choroba, wydaje się więc oczywista. Jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć oraz do czego może prowadzić?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Otyłość a nadwaga

Nadwaga jest stanem przed otyłością i swego rodzaju sygnałem ostrzegawczym. Rozpoczyna się, gdy dostarczamy do organizmu zbyt dużo kalorii, których nie jest on w stanie wykorzystać do codziennego funkcjonowania (ruchu, przemiany materii, produkcji ciepła). Nasze ciało zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, by wykorzystać ją, gdy zabraknie pożywienia lub nadejdzie czas intensywnego wysiłku. Jeżeli nadmiar kalorii jest stały, wówczas tłuszcz odkłada się na brzuchu, pośladkach i udach. Takie są pierwsze objawy choroby.

Aby sprawdzić, czy grozi nam otyłość, należy obliczyć wskaźnik masy ciała, czyli BMI (kilogramy podzielone przez wzrost w metrach do kwadratu). Dla wagi prawidłowej BMI wynosi od 18,5 do 24,9. Wyższy wskaźnik (do 29 pkt) oznacza nadwagę. BMI pomiędzy 30 do 34,9 pkt oznacza otyłość I stopnia. Następnie mamy do czynienia z otyłością II stopnia. Wskaźnik powyżej 40 świadczy o otyłości olbrzymiej.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Różne oblicza przyczyn otyłości

Zła dieta to najczęstsze skojarzenie, jakie nasuwa się, jeśli chodzi o przyczynę otyłości. Odżywianie jest jednak tylko częścią szerszego problemu, czyli stylu naszego życia. Chodzi m.in. o jedzenie kolacji o późnych porach, kupno gotowych i wysoko przetworzonych dań, brak regularności w jedzeniu, siedzący tryb pracy oraz możliwość załatwienia wielu spraw przez internet (co równocześnie pozbawia nas ruchu). Do tego dochodzi stres, przez który podjadamy w pracy i przy okazji “zajadamy” go.

Na drugiej szali mamy problemy hormonalne, które mogą prowadzić do jedzenia nadmiernej ilości pokarmów. Chodzi m.in. o zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, nadmierny poziom prolaktyny we krwi, niedobór estrogenu czy testosteronu. Za otyłość mogą odpowiadać również geny, przy czym głównie chodzi o nawyki żywieniowe, które obserwujemy w rodzinie i powielamy je w swoim życiu. Łączy się to z psychologicznym aspektem otyłości. Niska samoakceptacja, depresja oraz brak zaspokojonych potrzeb emocjonalnych może prowadzić do kompulsywnego i niekontrolowanego jedzenia.

Jak wygląda leczenie otyłości?

Tak samo, jak szerokie może być podłoże tej choroby, tak samo jest z jej konsekwencjami. Otyłość prowadzi do chorób układu krążenia – nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, a w konsekwencji do zawału. Rośnie też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Ponadto spada ogólna wydolność organizmu – osoby z otyłością mają problemy z oddychaniem oraz borykają się z bezdechem nocnym. Choroby zwyrodnieniowe stawów to kolejne konsekwencje długoletniej otyłości, która jest także czynnikiem prowadzącym do chorób nowotworowych. Szczególnie groźna dla organizmu jest otyłość brzuszna (tzw. trzewna). Stwierdza się ją, gdy u kobiet obwód w talii przekracza 88 cm, a u mężczyzn 94 cm. To sygnał, że tłuszcz gromadzi się nie tylko pod skórą, ale również w narządach, co utrudnia ich pracę.

Walka z otyłością nie może polegać na wprowadzeniu drastycznych ograniczeń żywieniowych, bo dieta “cud” nie jest żadnym cudownym lekiem. Zdrowsze posiłki i wysiłek fizycznych są jednak ważnymi elementami w walce z chorobą, szczególnie jeżeli chodzi o otyłość pierwszego i drugiego stopnia. Każdorazowo warto skonsultować się z dietetykiem, by ustalić plan leczenia otyłości, jeżeli problem jest poważniejszy. U osób, które cierpią na otyłość olbrzymią, konieczne może być wykonanie operacji bariatrycznych, których celem jest zmniejszenie uczucia głodu oraz osiągnięcie szybszego poczucia sytości. Obecnie stosuje się w tym celu m.in. silikonową opaskę na żołądek, rękawową resekcję żołądka, by-pass żołądkowy lub balon żołądkowy (rozwiązanie tymczasowe).