Urozmaicona i pełnowartościowa dieta to podstawa zdrowego żywienia. Jednym ze sposobów jej utrzymania jest sięganie po produkty sezonowe. Czy na pewno jest to dobry pomysł? Dlaczego warto jeść warzywa i owoce sezonowe? Więcej w tekście. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego warto jeść warzywa i owoce sezonowe? Nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów, które będą korzystnie wpływać na wszelkie aspekty jego funkcjonowania. Od układu krwionośnego czy nerwowego, przez trawienie i system odpornościowy, po dobre samopoczucie. Innymi słowy – bez warzyw i minerałów nie jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować. 

Po pierwsze, świeżość

Kupując warzywa i owoce w sezonie ich występowania masz pewność, że są świeże. Są najpewniej zerwane jeszcze tego samego dnia lub dnia poprzedniego. Dzięki temu nie tylko będą świetnie smakować jedzone na surowo, ale i doskonale sprawdzą się w czasie robienia przetworów, np. kompotów, kiszonek i tym podobnych. Jeśli jednak owoców jest za dużo, to jak najbardziej możesz je zamrozić – dzięki temu nie stracą swoich wartości odżywczych. Kiedy warzywa i owoce są najświeższe? Warto sięgnąć po dowolny kalendarz sezonowości warzyw i owoców. Dowiecie się z niego, że np. truskawki, maliny i czereśnie najlepiej kupować w czerwcu, a w lipcu np. brokuły, kalarepę i kalafior. 

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Po drugie, bogactwo substancji odżywczych

Producenci zagraniczni z powodu długiego transportu nie mogą decydować o zbiorach, gdy ich owoce czy warzywa są już dojrzałe. Z tego powodu zbiera się je wcześniej, aby mogły dojrzeć w trakcie transportu i dotrwać w dobrym stanie do naszych sklepów. Z czym to się wiąże? Przede wszystkim istnieje ryzyko, iż warzywa i owoce egzotyczna są traktowane chemią, która wydłuża ich termin do spożycia. Poza tym jakiekolwiek sztuczne działania zmierzające do tego, aby produkty były dojrzałe, nie są w stanie sprawić, aby były jednocześnie pełnowartościowymi pod względem witamin czy minerałów. Z tego względu owoce i warzywa, które dojrzały w naturalnym środowisku i dopiero wtedy zostały zerwane, są bogatsze w składniki pokarmowe, których tak potrzebujemy w ramach zbilansowanej diety. Wybór w tym wypadku jest prosty. Różnicę czuć również w smaku i zapachu, szczególnie gdy porównamy je z warzywami szklarniowymi. 

Po trzecie, wspieranie lokalnych producentów

Patriotyzm to nie jest słowo, które często pada na naszym bogu. Jednak tak właśnie uważamy – kupowanie żywności sezonowej od lokalnych producentów (np. na bazarze czy targowisku) jest przejawem patriotyzmu. Dlaczego? Dajemy zarobić lokalnym rolnikom – to przede wszystkim, dzięki czemu ich praca jest doceniana i nie idzie na marne. Poza tym transport takiej żywności jest tańszy, bo jest po prostu krótszy. W ten sposób dbamy o środowisko, które nie jest nadmiernie przeciążone np. spalinami samochodowymi. Moda na polską żywność powinna trwać, aby nie zalały nas produkty spoza Europy. Dlaczego? Standardy hodowli nie są zgodne z zasadami przyjętymi w UE. Dotyczy to np. ilości zużytych pestycydów.

Po czwarte, oszczędność

Dlaczego warto jeść warzywa i owoce sezonowe? Jeśli argumenty o tym, że są zdrowsze do Was nie przemawiają, to z pewnością zrobi to grubszy portfel. Nie ma wątpliwości, że świeża, lokalna żywność jest w sezonie najtańsza. Wszyscy znamy horrendalne ceny owoców, które nie pochodzą z Polski, które możemy je kupić przed sezonem – np. truskawki, maliny czy czereśnie. Produkty świeżo zerwane siłą rzeczy nie są drogie, ponieważ muszą szybko znaleźć nabywców, w przeciwnym wypadku zaczną się psuć. Z tego powodu nie stosuje się w ich przypadku środków, które przedłużają trwałość czy poprawiają wygląd. Zwyczajnie się to nie opłaca.