Według najnowszych statystyk zaćma może dotykać nawet co 50. osobę po 60. roku życia, dlatego też warto dowiedzieć się o tej chorobie nieco więcej. Doskwierają Ci problemy ze wzrokiem? Chcesz wiedzieć, czym zaćma i jak można sobie z nią poradzić? Ten artykuł powstał z myślą o Tobie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co warto wiedzieć o zaćmie?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty, dlatego też w żadnym wypadku nie można jej lekceważyć. Z praktycznego punktu widzenia choroba ta polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. Osoby z zaćmą z dnia na dzień widzą coraz mniej wyraźnie. Zamglony obraz stopniowo zaciera się i rozmywa, a wszystkie kolory żółkną.

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Oczy to zarazem bardzo ważny jak i niezwykle wrażliwy narząd. Sprawdź dostępne preparaty.
Produkty w formie kropli i maści
Produkty polecane przez specjalistów

Jakie są główne przyczyny zaćmy?

W chwili obecnej najczęściej diagnozowana jest zaćma starcza, w której to mętnienie soczewek następuje w wyniku naturalnych procesów starzenia się naszego organizmu. Warto zaznaczyć, że zaćma pojawia się u wszystkich osób powyżej 70. roku życia, ale w bardzo różnym stopniu.

Bardzo często diagnozowana jest również zaćma następowa, w której do mętnienie soczewek wynika z przebytych chorób ogólnoustrojowych. Mętnienie soczewki bardzo często pojawia się na przykład u osób z cukrzycą albo tężyczką. Nie można zapominać również i o tym, że zmętnienie soczewki może być wywołane urazem mechanicznym oczu.

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Podstawowymi objawami jest częste zmęczenie i łzawienie oczu. Osoby, które zauważą, że okulary nie spełniają swoich zadań, powinny jak najszybciej zapisać się na wizytę do okulisty. Jak wspomnieliśmy powyżej, osoby z zaćmą widzą zamazany świat, jak przez dość mocno zabrudzoną szybę. Utrudnione jest nie tylko widzenie w nocy, ale również w bardzo słoneczny dzień. Warto wspomnieć także i o tym, że przy zaćmie odbijające światło może powodować dość silne bóle. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również niewielkie złudzenia optyczne.

Jak można poradzić sobie z zaćmą?

W dzisiejszych czasach jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest oczywiście specjalny zabieg. Lekarze dzięki nowoczesnej technologii są w stanie rozbić i całkowicie usunąć zmętniałe soczewki i w ich miejsce wstawić sztuczne soczewki. Opisywany zabieg trwa około 20 minut, a komfort widzenia wzrasta natychmiastowo.

Warto wspomnieć również i o tym, że na rynku dostępne są różne modele soczewek. NFZ refunduje podstawowe soczewki jednoogniskowe sferyczne. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę to, że pacjenci muszą korzystać z odpowiednich okularów do czytania. Bardziej zamożne osoby, mogą pozwolić sobie na soczewki z grupy premium, które zdecydowanie lepiej poprawiają kontrast, ostrość i jakość widzenia.

Jak należy przygotować się do operacji?

2-3 dni przed zabiegiem pacjenci powinni stosować specjalne krople przepisane przez okulistę. Głównym zadaniem kropli jest nie tylko oczyszczenie oczu, ale również przygotowanie ich do zabiegu. W dniu zabiegu powinno przeprowadzić się również badania kontrole, dzięki którym będzie można szybko wykluczyć przeciwwskazania do wykonania operacji.

Osoby, które zażywają lekarstwa przed zabiegiem, jak i również w jego dniu mogą oczywiście je przyjmować. Warto jednak poinformować chirurga o lekach, które się przyjmuje. Pamiętać należy również i o tym, aby w dniu zabiegu nie korzystać z żadnych kremów i kosmetyków. Kobiety całkowicie muszą zrezygnować z makijażu.

Zaćma – jak jej zapobiec?

Na narząd wzroku bardzo duży wpływ ma oczywiście dieta, dlatego też warto do swojego jadłospisu wprowadzić zdrowe dania. W pierwszej kolejności warto postawić na produkty, które w swoim składzie mają dużą ilość witaminy A. Mowa tutaj przede wszystkim o warzywach liściastych, słodkich ziemniakach i marchwi. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest luteina, którą można znaleźć w brokułach i czerwonej papryce. Przyjmując regularnie odpowiednią ilość luteiny, można ograniczyć ryzyko zaćmy nawet o 30%.

W sezonie letnim warto nosić specjalne okulary z filtrem UV. Okuliści zalecają również, aby całkowicie zrezygnować z palenia i co najważniejsze unikać należy narażenia wzroku na niebezpieczne promieniowanie podczerwone. Nie można zapominać również i o tym, aby przeprowadzać regularne badania okulistyczne.