Ciąża to magiczny czas w życiu każdej pary, która z radością oczekuje przyjścia na świat upragnionego potomstwa. To także okres, w którym przyszli rodzice powinni jeszcze bardziej skupić się na wzajemnej bliskości i intymności, na którą tuż po narodzinach dziecka może zabraknąć czasu. Zakochani często zastanawiają się, czy można uprawiać seks w ciąży i czy jest on bezpieczny dla kobiety i dziecka? Jak zmienia się seksualność kobiety na przestrzeni kolejnych miesięcy ciąży?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego seks w ciąży jest ważny dla związku?

Nie każda kobieta w ciąży czuje się atrakcyjnie i komfortowo – rosnący brzuszek i burza hormonów sprawiają, że często przestaje ona akceptować swoje zmieniające się ciało. Po drugiej stronie stoi mężczyzna, który odnosi wrażenie, że powoli schodzi na dalszy plan w związku, a jego seksualne fantazje muszą odejść w niepamięć. Z tego powodu w okresie ciąży szczególnie ważne jest wsparcie partnera i wzajemne zrozumienie swoich potrzeb, by nie zatracić bliskości.

Pomimo że seks w ciąży powoli przestaje być już tematem tabu, to wciąż jednak wiąże się z obawą przyszłych rodziców, czy jest on bezpieczny dla kobiety i dziecka. Jak się okazuje, u ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Ginekolodzy zgodnie potwierdzają, że o ile ciąża przebiega prawidłowo, seks w ciąży może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Endorfiny wytwarzane przez organizm kobiety podczas intymnych uniesień z partnerem uspokajają dziecko i sprawiają, że czuje się ono bezpiecznie.

Czy seks w ciąży zawsze jest bezpieczny?

Jak widać, w większości przypadków seks w ciąży jest nie tylko dopuszczalny i bezpieczny, ale i wskazany. To doskonały sposób na umocnienie więzi przyszłych rodziców – zwłaszcza że u wielu par okres ciąży wiąże się ze znacznym wzrostem libido. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach lekarze zalecają zachowanie wstrzemięźliwości od seksu w ciąży, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na rozwój płodu.

Wśród głównych przeciwwskazań, które uniemożliwiają uprawianie seksu w ciąży są krwawienia z dróg rodnych kobiety oraz ciąża zagrożona poronieniem. Problemem może być tu także przodujące łożysko i skrócenie szyjki macicy na zbyt wczesnym etapie ciąży, zwiększające ryzyko porodu przedwczesnego. Seks w ciąży nie jest zalecany również w przypadku nawracających infekcji dróg moczowych i odpłynięciu płynu owodniowego.

Ciąża a seks – w którym trymestrze seks jest bezpieczny?

Ciąża to niezwykle dynamiczny proces, związany z licznymi wahaniami poziomu hormonów w organizmie kobiety. Burze hormonalne przekładają się nie tylko na zmiany fizyczne w ciele kobiety, ale i na jej emocje oraz sferę seksualną. Warto jednak pamiętać, że bez względu na trymestr ciąży seks może być nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny.

W pierwszym trymestrze kobieta zazwyczaj czuje się bardzo atrakcyjna, jednak jej popęd seksualny może się zmniejszyć z powodu tkliwości piersi lub porannych mdłości. Drugi trymestr to prawdziwy rozkwit kobiecej seksualności – nieprzyjemne objawy ustępują, a brzuch nie urósł jeszcze na tyle, by utrudniać współżycie. W ostatnim trymestrze kobiety czasami odczuwają spadek libido, a niektóre pozycje seksualne stają się niewygodne. To czas, w którym pary skupiają się na utrzymaniu bliskości poprzez przytulanie, pocałunki i delikatne pieszczoty.

Bezpieczny i udany seks

Bezpieczny i udany seks

Dla bezpieczeństwa
Dla wygody
Dla przyjemności

Seks w ciąży – pozycje najlepsze dla obydwojga

Znalezienie odpowiedniej pozycji podczas seksu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju ciąży, ale i dla satysfakcji partnerów. Warto zauważyć, że ulubiona pozycja sprzed ciąży być może sprawdzi się w pierwszym trymestrze, jednak w momencie, gdy brzuch kobiety stanie się większy, może okazać się niewygodna. Począwszy od drugiego trymestru najlepsze pozycje podczas seksu to te, w których kobieta nie leży na plecach i nie uciska aorty oraz żyły głównej dolnej, czyli te pozycje, w których kobieta jest na górze, pozycje stojące lub na tzw. łyżeczkę.

Nie zapominajmy, że w ciąży wzmacnianie bliskości z partnerem jest możliwe nie tylko podczas współżycia. Intymność to przede wszystkim uczucie łączące przyszłych rodziców, które warto wyrażać także poprzez pocałunki, przytulanie, masaż i delikatne pieszczenie ciała.

Autor artykułu:
mgr farm. Paweł Konończuk