Nasz mózg jest pełen sekretów, które wciąż czekają, aby je odkryć i zrozumieć. Zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę kryje się pod naszą czaszką? Mózg to fascynujący organ, którego budowa i funkcjonowanie są doprawdy wyjątkowe. Zapraszamy na 10 ciekawostek związanych z ludzkim mózgiem!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

1. Waga mózgu

Ludzki mózg nie jest specjalnie ciężki i waży niewiele więcej, niż siatka ziemniaków – około 1,5 kilograma. To nie więcej, niż kilka procent masy ciała. Cięższa od mózgu jest np. wątroba, której wagę ocenia się na ok. 2,4 kg. Co ciekawe, największy mózg wśród wszystkich żyjących zwierząt ma kaszalot. W jego przypadku mózg waży aż 8 kilogramów. Masa mózgu nie ma jednak znaczenia i nie jest miarą inteligencji. Wielu uczonych (np. Albert Einstein) miało mózgu o masie niższej niż średnia. 

Preparaty na lepszą pamięć, koncentrację i witalność

Preparaty na lepszą pamięć, koncentrację i witalność

Na pamięć i koncentrację
Na energię i witalność

2. Miliardy neuronów

Neurogeneza, czyli proces tworzenia się nowych neuronów, rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym w okolicach 4 tygodnia, aż dochodzi do powstania około 100 miliardów neuronów w wieku 18 lat. Czy u dorosłego człowieka powstają nowe neurony? Zdania na ten temat są podzielone. Niektóre badania na to wskazują, inne poddają te doniesienia z dużą dozą nieufności. Większe znaczenie dla naszych możliwości mają jednak synapsy, czyli połączenia między neuronami.

3. Najlepszy dysk twardy?

Uważa się, iż informacje krążą w naszym mózgu z prędkością 100 megabajtów na sekundę. To całkiem niezły wynik, ale w ostateczności przegrywa z nowoczesnymi sieciami internetowymi. Inaczej jest jednak w przypadku pamięci. Tu naukowcy są zdania, że jest ona niemal nieskończona (chociaż może się nam wydawać zupełnie inaczej!). Pamiętajmy o tym, gdy znów zapomnimy, co mieliśmy zrobić za zakupy.

4. Mózg nie boli

Chociaż mózg jest pełny neuronów, to w gruncie rzeczy jest pozbawiony czuciowych zakończeń nerwowych. W związku z tym nie może nas boleć. W przypadku bólu głowy odczuwamy najczęściej problemy z układem krążenia wokół mózgu (np. wzrost ciśnienia wskutek stresu).

5. Ile mózgu wykorzystujemy?

Mit, iż wykorzystujemy 10% czy 20% naszego mózgu wciąż jest obecny w popkulturze. Nic jednak nie wskazuje, aby tak było. Badania aktywności dowodzą, że korzystamy z całego obszaru mózgu, a ograniczenia biorą się z chorób i dysfunkcji. 

6. Plastyczność mózgu

To jeden z największych fenomenów tego organu. Nie chodzi jednak o jego konsystencję, ale o możliwości adaptacyjne. Chociaż przypisujemy pewnym obszarom mózgu odpowiedzialność za niektóre funkcje (np. rozumienie i artykułowanie mowy), to w niektórych przypadkach (urazy, wady wrodzone) działanie to może się “przemieścić” w inny, zdrowy rejon. 

7. Ile myśli dziennie mamy? 

Choć może się to wydawać nieprawdopodobnie, ludzki mózg tworzy około 70 tysięcy myśli dziennie. Na szczęście większość z nich nie jest świadoma.

8. Bez tlenu nie ma mózgu

Do mózgu dociera około 20% tlenu krążącego w naszym organizmie. Oznacza to, że bez życiodajnego tlenu mózg umiera. Uważa się, że bez dopływu świeżej krwi mózg może funkcjonować około 5, maksymalnie 6 minut. Co ciekawe, czas ten może ulec wydłużeniu w niskich temperaturach. Dlatego tak istotne podczas resuscytacji jest nie tyle masowanie serca, ale utrzymanie w ten sposób krążenia, ponieważ śmierć mózgu jest w zasadzie nieodwracalna. 

9. A może jednak da się go wskrzesić? 

Naukowcom z Yale w New Haven udało się przywrócić neurony do życia w przypadku świni, która nie żyła od ponad 4 godzin. To przełom w badaniach nad aktywnością mózgów ssaków, ale czy niesie dla nas jakieś korzyści – lub co gorsza niebezpieczeństwo? 

10. Czy płeć mózgu ma znaczenie? 

Mózgi mężczyzn i kobiet różnią się w zasadzie tylko wagą. Średnio mózg kobiety jest o około 100-150 gramów lżejszy od męskiego. Badania behawioralne wskazują na inne różnice (np. mężczyźni bywają bardziej analityczni niż kobiety, tzn. częściej korzystają z lewej półkuli, ale w przypadku budowy mózgi jako takiej mózgi nie wykazują cech płci.