Chrapanie partnera nie daje Ci spać? Nie lekceważ sytuacji, bo chrapanie może być objawem groźniejszej choroby. A budzenie partnera na niewiele się zda. Trzeba podjąć zupełnie inne kroki, aby wyeliminować ten problem i cieszyć się zdrowym snem.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest chrapanie?

To, co słyszymy podczas snu bliskiej osoby jest wywołane nieprawidłowym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Chociaż nie jest to choroba, warto wiedzieć, dlaczego w ogóle występuje. A chrapiemy, ponieważ górne drogi oddechowe zamykają czasowo gardło, przez co powietrze ma utrudnioną drogę do płuc, zwłaszcza gdy oddychamy ustami. Co ciekawe, chrapanie może generować dźwięki o sile nawet 90 decybeli! Należy jednak pamiętać przy tym, iż dłuższe zamknięcie dróg oddechowych w trakcie snu może powodować tzw. obturacyjny bezdech senny, który jest już schorzeniem wartym uwagi. Różne są szacunki co do występowania chrapania w Polsce. Pewne jest natomiast to, iż w zdecydowanej większości chrapią mężczyźni, którzy mają inną, bardziej zwartą budowę szyi.

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Na dobry sen
Na spokój
Na dobranoc

Najczęstsze przyczyny chrapania

Poza wspomnianą główną fizjologiczną przyczyną chrapania możemy wyróżnić szereg schorzeń, które mogą wpływać na częstotliwość jego występowania. Przede wszystkim jest to nieprawidłowa budowa przegrody nosowej, która utrudnia oddychanie. Podobnie choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie zatok czy przewlekły katar. W przypadku dzieci częstym powodem chrapania jest przerost migdałków. U dorosłych chrapanie powoduje podeszły wiek, palenie papierosów oraz picie alkoholu przed snem lub w dużych ilościach w ciągu dnia. Duże znaczenie ma również otyłość, związane z nią miażdżyca i nadciśnienie, jak również nieprawidłowa pozycja w trakcie snu. Wśród kobiet chrapanie może być pokłosiem menopauzy. Osoba, która chronicznie chrapie i budzi się w nocy, prawdopodobnie cierpi na wspomniany obturacyjny bezdech senny. Schorzenie to jest znacznie groźniejsze, niż bagatelizowane nierzadko chrapanie.

Diagnoza oraz leczenie chrapania i bezdechu sennego

Aby dokładnie określić, czy tylko chrapiemy, czy też występuje u nas bezdech senny, należy udać się do laryngologa. Najskuteczniejszym badaniem jest obserwacja snu, tzw. polisomnografia. Pozwala ona stwierdzić częstotliwość występowania bezdechów – jeśli wynosi ono powyżej 10 na jedną noc, należy podjąć leczenie.

Jak wygląda leczenie chrapania? Medycyna stosuje kilka metod, z czego możemy wyróżnić zabiegi laserowe, które stosowane bezpośrednio na podniebienie miękkie. Mogą one albo zredukować zbędną tkankę, albo ją usztywnić, aby nie opadała w sposób powodujący chrapanie i bezdech. W przypadku problemów z przegrodą nosową stosuje się jej korekcję – septoplastykę, która umożliwi swobodne oddychanie. Inne możliwości daje wstawienie niewielkich implantów w podniebienie miękkie, aby znów je usztywnić (tzw. technika pillar). Dodatkowo można jeszcze przesunąć nasadę języka w ramach zabiegu AIRVACE.

Należy przy tym pamiętać, iż nieleczony obturacyjny bezdech senny jest groźny dla zdrowia, ponieważ częste niedotlenienie tkanek negatywnie wpływa na kondycję organizmu. Nie tylko nie pozwala się wyspać, co wpływa na nasze samopoczucie, ale również zwiększa ryzyko zawałów serca.

Domowe sposoby na chrapanie

Jak poradzić sobie z chrapaniem? Jeśli nie mamy problemów z bezdechem, to możemy skorzystać z poniższych rad:

1. Rezygnacja z alkoholu i papierosów przed snem.
2. Zrzucenie zbędnych kilogramów.
3. Zmiana pozycji podczas snu – chrapanie najczęściej występuje, gdy leżymy na plecach, dlatego najlepiej spać na boku.
4. W ramach środków dostępnych bez recepty możemy użyć specjalnego sprayu na chrapanie lub plastrów.
5. Zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia (19-22 stopnie C) oraz wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze zwiększa częstotliwość chrapania.
6. Wyleczenie wszystkich infekcji układu oddechowego.