Chlorofil, inaczej zielony barwnik, to składnik roślin, który odpowiada za zachodzący w nich proces fotosyntezy. Barwnik skumulowany jest w nadziemnych częściach roślin – liściach i łodygach. To właśnie chlorofilowi rośliny zawdzięczają swój zielony kolor. Korzyści ze spożywania chlorofilu doceniają zwłaszcza ludzie dbający o jakość swojej diety. Jakie są właściwości chlorofilu i jak wpływa on na organizm człowieka? Kto powinien przyjmować chlorofil, a kto powinien go unikać? Czy chlorofil może być niebezpieczny? Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Chlorofil – co to jest?

O tym, co to jest chlorofil, większość z nas uczyła się na biologii już w szkole podstawowej. Chlorofil to związek organiczny, który występuje w roślinach, poza tym można go spotkać również w bakteriach fotosyntetyzujących oraz w algach. Związek ten po raz pierwszy został odkryty przez francuskich chemików na początku XIX wieku. Określenie chlorofil powstało jako połączenie dwóch greckich słów: chloros, inaczej zielony, a także fillon, inaczej liść. Zielony barwnik jest niezbędny do przeprowadzania procesu fotosyntezy, dzięki której rośliny wykorzystują energię pochodzącą ze światła słonecznego do przekształcania wody i dwutlenku węgla w węglowodany. To właśnie chlorofil odpowiada za charakterystyczną zieloną barwę roślin.

Zielony barwnik stanowi obszerną grupę związków organicznych – najczęściej spotykany jest chlorofil A oraz chlorofil B. Z kolei chlorofil C i D znajduje się wyłącznie w niektórych algach. Struktura chlorofilu zbliżona jest do barwnika krwi – hemoglobiny. Różnicą jest jednak to, że w chlorofilu centralnym atomem jest magnez (Mg), a w hemoglobinie – żelazo (Fe). Ze względu na znaczne podobieństwo chlorofilu do hemoglobiny często związek ten nazywany jest zieloną krwią roślin. Nie każdy wie o tym, że chlorofil roślinny wpływa korzystnie także na człowieka, a jego dobroczynny wpływ na organizm znany jest od już od dawnych czasów. Naturalny chlorofil jest rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego np. spożywając zieloną sałatkę czy koktajl, warto dodać do nich kilka kropel oleju. Związek ten nie rozpuszcza się natomiast w wodzie.

Gdzie występuje chlorofil?

Ze względu na swoje cenne właściwości chlorofil wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, w tym między innymi w rolnictwie oraz w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Zielone warzywa są najlepszym źródłem chlorofilu. Chlorofil roślinny znaleźć można chociażby w szpinaku, sałacie, kapuście, jarmużu, roszponce, ogórkach, selerze, liściach młodych buraków, fasoli szparagowej, rukoli, porze oraz koperku. Rzeżucha, lucerna, trawa pszeniczna i trawa jęczmienna, brokuły oraz natka pietruszki to kolejne cenne źródła chlorofilu. Im bardziej zielone jest warzywo od zewnątrz i wewnątrz, tym większe zawiera ilości chlorofilu. Źródłem chlorofilu są również niektóre zioła, w tym mniszek lekarski oraz pospolicie spotykana pokrzywa.

Ze względu na korzystny wpływ chlorofilu na organizm człowieka warto wprowadzić go do codziennej diety w postaci zielonych części roślin, można także przyjmować go jako suplement diety. Jeśli chodzi o spożywanie chlorofilu, znacznie więcej korzyści dla organizmu ma wypicie wyciśniętego z warzyw soku niż spożywanie surowych czy też tym bardziej gotowanych warzyw. W aptekach dostępny jest również chlorofil w tabletkach do połykania, a także chlorofil w proszku. Suplementy z chlorofilem zostały stworzone przede wszystkim ze względu na sezonowość produktów, które są źródłami zielonego barwnika. W ten sposób można uzupełniać swoją dietę w chlorofil także w sezonie zimowym czy wczesnowiosennym, kiedy trudno o świeże warzywa.

Chlorofil – właściwości i zastosowanie

Właściwości chlorofilu są bardzo szerokie. Związek ten dostarcza organizmowi między innymi dawkę magnezu. Zielony barwnik jest również silnym przeciwutleniaczem i blokuje powstawanie wolnych rodników, co spowalnia procesy starzenia organizmu (wydłuża cykl życia komórek). Poza tym posiada liczne właściwości lecznicze:

  • wspiera działanie układu odpornościowego człowieka,
  • wspomaga oczyszczanie krwi, limfy i płynów wewnątrzkomórkowych,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu,
  • wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit,
  • stymuluje regenerację komórek w organizmie,
  • wspomaga walkę z bakteriami i wirusami,
  • przyczynia się do ochrony i rozjaśniania cery,
  • przyczynia się do redukcji żylaków,
  • wspiera oczyszczanie przewodu pokarmowego z toksyn,
  • przyczynia się do neutralizacji szkodliwych związków ciężkich w organizmie,
  • wspomaga leczenie anemii,
  • przyczynia się do usprawnienia procesów trawiennych, zapobiegając między innymi wzdęciom,
  • poprawia funkcjonowanie wątroby i jelit,
  • koi nerwy i wspomaga redukcję stresu,
  • stymuluje wydzielanie hormonów u kobiet oraz przyczynia się do stabilizacji nieregularnych miesiączek,
  • przyczynia się do pobudzania produkcji mleka u kobiet,
  • reguluje procesy trawienia, wpływając na lepszą kontrolę wagi,
  • usuwa nieprzyjemny oddech (chlorofil w sprayu) i zapach ciała,
  • wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry (chlorofil w formie maści),
  • chroni organizm przed niewielkimi ilościami substancji rakotwórczych,
  • przyczynia się do hamowania rozwoju Candida w przewodzie pokarmowym.

Takie właściwości ma zarówno chlorofil w płynie, jak i chlorofil w tabletkach oraz oczywiście zielony barwnik spożywany w postaci soków z warzyw. Chlorofil do picia na trądzik również może przynieść oczekiwane efekty – może sprawdzić się jako preparat wspomagający przy leczeniu trądziku zapalnego oraz innych zmian skórnych, np. zaczerwienienia skóry.

Chlorofil do picia – działanie odchudzające

Jak zostało wspomniane wcześniej, chlorofil daje zadowalające efekty, wpływa korzystnie na całokształt organizmu człowieka i w znacznym stopniu wspiera różnorodne układy – od układu krążenia po układ trawienny. Przyjmowanie go przez pacjentów z nadwagą lub otyłością może okazać się pomocne również w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Stosowanie chlorofilu w płynie usprawnia pracę układu pokarmowego, a także przyczynia się do wydalania toksyn z organizmu. Właściwości chlorofilu do picia związane są z przyspieszeniem przemiany materii, co może przyczynić się do łatwiejszej utraty dodatkowych kilogramów. Zielony barwnik obniża również poziom cukru we krwi, a ponadto pomaga w rozkładaniu tłuszczu w organizmie. Spożywając produkty z chlorofilem, pacjent z nadwagą nie odczuwa również nieustannego głodu, co może korzystnie wpływać na proces odchudzania.

Na co jeszcze pić chlorofil?

Zielony barwnik może być przyjmowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci – po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Chlorofil w płynie jest doskonałym wsparciem w przypadku leczenia wielu schorzeń. Po chlorofil powinny sięgnąć przede wszystkim osoby cierpiące na niedobór witamin i minerałów i te, których dieta jest uboga w produkty roślinne. Przyjmować go powinny między innymi osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego. Zalecany jest również osobom cierpiącym na przewlekłe bóle stawów, poza tym doskonale uzupełnia on terapię artretyzmu. Może pomóc także pacjentom z zapaleniem trzustki oraz zapaleniem zatok. Właściwości chlorofilu do picia znajdują też zastosowanie u osób żyjących w ciągłym stresie – zielony barwnik łagodzi przewlekły stres i w znacznym stopniu ogranicza niekorzystny wpływ czynników za niego odpowiadających.

Ponadto chlorofil może być przydatny osobom, które nie mają dostatecznej ilości światła słonecznego, np. pracownikom biurowym oraz osobom mieszkających w dużych miastach. Chlorofil zalecany jest również sportowcom, a nawet osobom wykonującym pracę w szkodliwych warunkach oraz tym, którzy w znacznym stopniu są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami. W tym przypadku przyjmowanie chlorofilu może ograniczyć skutki uboczne związane z niektórymi niebezpiecznymi dla zdrowia związkami. Chlorofilem powinni zainteresować się również astmatycy oraz osoby mające problemy z poziomem cukru we krwi. Chlorofil do picia warto przyjmować także przy walce z nadwagą lub otyłością, co zostało wspomniane już wcześniej. Zielony barwnik dobrze wpływa też na osoby zmęczone psychicznie i fizycznie oraz na tych, którzy chcą lepiej zadbać o samopoczucie i stan swojej skóry.

Chlorofil – jak pić?

Zielony barwnik można kupić w aptekach stacjonarnych oraz internetowych, a także w sklepach ze zdrową żywnością i naturalnymi produktami. Jeśli chodzi o suplementy zawierające chlorofil, to można je znaleźć w różnych formach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentów. Zielony barwnik jest dostępny zarówno w formie płynnej, jak i w postaci tabletek i kapsułek czy też w proszku, który następnie miesza się z wodą. Aby uzyskać korzyści płynące z uzupełnienia diety w chlorofil, warto skorzystać z dostępnej płynnej formy związku. Picie chlorofilu jest jednym z najprostszych sposobów na uzupełnienie brakujących organizmowi substancji, które wpływają korzystnie między innymi na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Płynny chlorofil przyjmowany jest przez pacjentów doustnie. Często chlorofil w płynie dodaje się również do koktajli oraz soków ze świeżo wyciśniętych owoców lub warzyw, a nawet do herbat ziołowych. Ile chlorofilu pić dziennie? Zaleca się spożywanie chlorofilu w płynie trzy razy w ciągu doby. Jedną łyżeczkę produktu należy wymieszać z wodą niegazowaną lub sokiem. Sok lub woda z chlorofilem, czyli formy płynne chlorofilu, bardzo dobrze się wchłaniają, a ich działanie jest szybkie.

Czy zielony barwnik powoduje skutki uboczne?

Wprowadzając do diety chlorofil, należy liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, jednak te zdarzają się rzadko. Chociaż chlorofil w płynie jest suplementem łagodnym i bezpiecznym, u niektórych pacjentów w związku z jego przyjmowaniem mogą występować mdłości oraz wymioty, poza tym możliwe są skurcze żołądkowo-jelitowe. U niektórych pacjentów chlorofil może powodować też biegunki. U części osób, które go przyjmują, mogą pojawiać się także odbarwione stolce. Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne występują zwłaszcza w przypadku przyjmowania chlorofilu w nadmiernych ilościach lub podczas przyjmowania go na pusty żołądek. Zazwyczaj wprowadzenie chlorofilu do diety i przyjmowanie go w mieszczących się w normie dawkach nie daje efektów niepożądanych dla organizmu człowieka.

Choć chlorofil roślinny uznaje się za związek bezpieczny, kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii ewentualnej suplementacji produktu. Rozpoczęcie przyjmowania chlorofilu powinny skonsultować z lekarzem również osoby zażywające na stałe niektóre medykamenty lub zmagające się z poważnymi schorzeniami. Trzeba jednocześnie pamiętać, że suplementacja chlorofilu nie powinna być wdrażana w zamian za zróżnicowaną dietę. Codzienne menu człowieka powinno obfitować w zdrowe warzywa i owoce – chlorofil suplementować można dodatkowo, a nie w zamian.

Autor artykułu: mgr farm. Ewa Gac-Wardecka