Brzuch z lewej strony może boleć z wielu powodów. Mogą one być prozaiczne i łatwe do wyeliminowania samodzielnie przez pacjenta, jak chociażby zmiana diety i stylu życia. Jednak ból może się wiązać również z poważnymi schorzeniami. Może być między innymi objawem chorób narządów zlokalizowanych po lewej stronie brzucha, do których zalicza się lewą nerkę, trzustkę oraz śledzionę. Dolegliwości mogą świadczyć także o problemach z lewym jajnikiem u kobiet. Istotne dla diagnozy jest nie tylko umiejscowienie bólu brzucha i jego nasilenie, ale także pojawianie się objawów towarzyszących. O czym może świadczyć ból po lewej stronie brzucha i kiedy jest to dolegliwość, która wymaga pilnego kontaktu z lekarzem?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co może boleć z lewej strony brzucha?

Dolegliwości bólowe brzucha należą do częstych przypadłości zarówno wśród osób starszych, jak i wśród dzieci. Pojawiać mogą się między innymi w związku z niestrawnością czy nadmiernymi gazami, mogą mieć też charakter nerwobóli. Przyczyna może być jednak poważniejsza – ból może wskazywać na toczące się procesy zapalne, groźne choroby czy też nowotwory. W diagnostyce ważna jest lokalizacja bólu i towarzyszące mu objawy dodatkowe. Ból brzucha po lewej stronie nierzadko wiąże się na przykład z zaburzeniami układu pokarmowego, w tym biegunką, zatwardzeniem, wzdęciami, zgagą czy wymiotami. Może również towarzyszyć mu gorączka, promieniowanie do innych części ciała (np. do nogi czy krzyża), a także może się wiązać z wieloma innymi objawami, jak chociażby zażółcenie skóry.

Istotny jest charakter, jaki ma występujący u pacjenta ból w lewym boku w pasie, a także jego nasilenie. Czasem dolegliwości bólowe opisać można na przykład jako pulsujące, kłujące, tępe itd. – wszystko to może mieć znaczenie w przypadku diagnostyki. Ostatecznie rozpoznanie przyczyny bólu brzucha po lewej stronie wymaga kontaktu z lekarzem, szczegółowego wywiadu medycznego, badania fizykalnego i poszerzonej diagnostyki. Przy diagnozie lekarz weźmie również pod uwagę okoliczności pojawiania się dolegliwości bólowych, a także czynniki, które przynoszą ulgę. Do podstawowych badań zlecanych w tym przypadku zaliczyć można między innymi badanie USG brzucha, badanie RTG i EKG. Konieczne mogą być również badania krwi lub moczu, a nawet gastroskopia bądź kolonoskopia. Niekiedy lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie testów na obecność krwi utajonej w stolcu.

Ból brzucha po lewej stronie – możliwe przyczyny

Możliwych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych z lewej strony brzucha jest wiele, w tym również te bardzo poważne, dlatego pacjent nie powinien ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli się nasilają lub trwają długo.

  • Bardzo często przyczyną dolegliwości bólowych w rejonie brzucha są wzdęcia i problemy trawienne (niestrawność).
  • Gdy lewostronny ból brzucha zlokalizowany jest w jego górnej części, najczęściej przyczyną problemu są wrzody żołądka lub dwunastnicy.
  • Utrzymujący się lewostronny ból brzucha może być także przyczyną zaburzeń mikroflory przewodu pokarmowego.
  • Ból po lewej stronie brzucha może wskazywać między innymi na choroby jelit. Nierzadko pojawiają się tu zaburzenia wypróżniania (biegunki, zaparcia) czy wzdęcia. Ból na dole po lewej stronie brzucha może wskazywać między innymi na zespół jelita drażliwego. Ból po lewej stronie może być również objawem wskazującym na uchyłki jelita grubego lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a nawet na chorobę Leśniowskiego-Crohna, czy też niedrożność okrężnicy. Alarmujące powinny być szczególnie biegunki z krwią.
  • Ból w lewym boku podbrzusza niekiedy wskazuje na zapalenie przydatków u kobiet, czy też żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn.
  • Bóle zlokalizowane w lewej części brzucha, które promieniują do pleców, mogą wiązać się z chorobą trzustki, a ból z lewej strony brzucha pod żebrami może wiązać się z chorobą śledziony, zwłaszcza kiedy jest powiększona i uciska pozostałe narządy.
  • Gdy pojawia się pulsujący ból w lewej stronie brzucha, podejrzewać można również tętniaka aorty.
  • Problem stanowić może również kamica nerkowa, kolka nerkowa czy odmiedniczkowe zapalenie nerek.
  • W niektórych przypadkach dolegliwość może świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym.
  • Silny ból w lewym nadbrzuszu stanowić może również jeden z objawów zawału mięśnia sercowego.

Co jest po lewej stronie brzucha?

Gdy pojawiają się dolegliwości bólowe zlokalizowane z lewej strony brzucha, pacjenci poszukują informacji, jakie narządy są po lewej stronie człowieka. Pierwszym skojarzeniem bywa oczywiście serce, ale to zwykle inne narządy odpowiadają za to, że boli lewa strona brzucha. Co tam jest? Jeśli chodzi o narządy po lewej stronie brzucha, czy też zlokalizowane w jego części środkowo-lewej, wyróżnić można między innymi żołądek i dwunastnicę, a także trzustkę i śledzionę. Wymieniając, co jest po lewej stronie brzucha, nie można również zapomnieć o części jelit oraz fragmentach układu moczowego, w tym o lewej nerce i moczowodzie. Co jest na dole brzucha po lewej stronie? Jest tam również lewy jajnik i jajowód, które nierzadko odpowiadają za bóle podbrzusza u kobiet.

Rodzaj bólu po lewej stronie brzucha a możliwa przyczyna

Już sam charakter bólu może wiele powiedzieć o jego pochodzeniu. Przykładowo:

  • Dolegliwości bólowe o charakterze tępym bywają charakterystyczne dla uchyłków jelita grubego.
  • Ból palący może wskazywać na stan zapalny przełyku.
  • Kurczowe dolegliwości bólowe wskazywać mogą między innymi na skurcze macicy przy miesiączce, czy też na zespół jelita drażliwego.
  • Ból pulsujący niekiedy wiąże się z tętniakiem aorty brzusznej.
  • Ból o charakterze kłującym wskazywać może na problemy ginekologiczne, w tym między innymi zapalenie przydatków. Nie jest wykluczona tu także torbiel jajnika, czy też skręt jajnika, na dodatek rozważyć należy także ewentualność ciąży pozamacicznej.
  • Ból gniotący nierzadko pojawia się przy chorobie wrzodowej.
  • Ból kolkowy to natomiast częsty objaw niedrożności układu pokarmowego, czy też kamicy żółciowej, a także chorób układu moczowego, w tym kamicy nerkowej.
  • Dolegliwości bólowe o charakterze piekącym często towarzyszą przepuklinie pachwinowej.

Kłujący ból brzucha po lewej stronie

Zdecydowanie objaw, jakim jest kłucie w lewym podbrzuszu, nie powinien być lekceważony, gdyż zazwyczaj wiąże się z poważnymi dolegliwościami, które wymagają niezwłocznego wdrożenia leczenia. Zaznaczyć należy również to, że utrzymujący się u pacjenta kłujący ból brzucha jest dolegliwością o szerokim spektrum przyczyn, więc ciężko samodzielnie zlokalizować źródło problemu i najbezpieczniej skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Ostre kłucie z lewej strony brzucha może wskazywać między innymi na rozległy zawał serca. Nierzadko takie objawy są również charakterystyczne dla przepukliny. Kłujący ból brzucha po lewej stronie może wiązać się także z przepukliną udową lub przepukliną pachwinową, dla której charakterystyczny jest ból w lewym podbrzuszu promieniujący do pachwiny. Pacjenci, którzy zmagają się z cukrzycą, również powinni mieć się szczególnie na baczności. W ich przypadku pojawienie się bólu może wskazywać na kwasicę, a jest to stan bardzo niebezpieczny.

Nierzadko kłujący ból brzucha doskwierać może również niemowlętom. W tym przypadku może on wiązać się z zaburzeniami motoryki jelit i wydzielania enzymów trawiennych, a także z niedojrzałością flory bakteryjnej. Kłucie w lewym boku pod żebrami może wiązać się również ze śledzioną. Gdy dojdzie do powiększenia się tego ważnego organu, uciskane są inne narządy wewnętrzne, a to znów może wywoływać dolegliwości bólowe. Do powiększenia śledziony prowadzić może wiele czynników, w tym między innymi różnego rodzaju infekcje. Szczególnie niebezpieczny jest stan, gdy dojdzie do pęknięcia śledziony – niezbędna jest wówczas interwencja chirurgiczna i usunięcie organu.

Ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn

Gdy pojawia się ból podbrzusza z lewej strony u mężczyzny, nie można wykluczyć przypadłości związanych z męskim układem rozrodczym, a tych w tym przypadku może być kilka. Lekki ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn, który pojawia się w czasie oddawania moczu lub po współżyciu, może wskazywać chociażby na zapalenie prostaty. Podobny ból z lewej strony podbrzusza może również wywoływać rozrost prostaty, a nawet poważniejsze stadium raka prostaty. Ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn może wskazywać też na żylaki powrózka nasiennego.

Co może boleć z lewej strony brzucha u kobiet?

Nie tylko u mężczyzn wystąpić może ból w podbrzuszu z lewej strony. Dolegliwość pojawiać może się również u kobiet, a wówczas może chociażby wskazywać na zapalenie przydatków. Problem stanowić może również pęknięcie torbieli jajnika, a nawet skręt jajnika. Niekiedy źródłem dolegliwości jest także endometrioza, ponadto ból u kobiet w wieku rozrodczym może być również efektem ciąży pozamacicznej. A co może boleć z lewej strony brzucha w ciąży? Dolegliwość może pojawiać się w związku z uciskiem macicy i spowolnionym trawieniem, jednak skurcze po lewej stronie brzucha mogą również wskazywać na przedwczesny poród.

Ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę lub do pleców

Gdy pojawia się u pacjenta ból brzucha po lewej stronie, który promieniuje aż do pleców, podejrzewać można między innymi zapalenie trzustki. Ból w tym przypadku jest silny i uporczywy, a dodatkowo zazwyczaj nie mija szybko – nie jest na przykład rzadkością, że dolegliwości bólowe towarzyszą pacjentom przez kilka dni w trybie ciągłym, co bywa szczególnie dokuczliwe. Gdy ma miejsce zapalenie trzustki, zazwyczaj nasilenie dolegliwości bólowych brzucha z lewej strony jest słabsze przy siedzeniu i pochyleniu. Ból po lewej stronie brzucha pod żebrami natomiast nasila się w czasie kichania czy kaszlu. Z zapaleniem trzustki często występują również nudności i wymioty. Promieniować do pleców może jednak nie tylko ból związany z trzustką, ale również tętniakiem aorty brzusznej. Ten rodzaj bólu jest pulsujący i wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem, gdyż może dojść do pęknięcia tętniaka, a jest to sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu.

Możliwy jest również ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę. Ten bywa charakterystycznym objawem między innymi kamicy moczowej, która jest efektem gromadzenia się złogów w drogach moczowych. Nagromadzenie złogów skutkuje niedrożnością dróg moczowych, a to znów uniemożliwia odpływ moczu z nerek. Pojawia się wówczas ostry ból, który ma tendencję do promieniowania na pozostałe obszary układu moczowego, w tym pęcherz i cewkę moczową, a nawet na zewnętrzną powierzchnię uda.

Nieustępujący lub silny ból brzucha z lewej strony – co robić?

W wielu przypadkach ból brzucha nie stanowi powodu do niepokoju i wystarczą już pewne zmiany diety czy stylu życia, by pozbyć się problemu. Może jednak okazać się, że ból po lewej stronie brzucha będzie niebezpieczny dla zdrowia pacjenta, zwłaszcza gdy jest ostry, długotrwały lub nawracający.

Gdy ból brzucha nie jest nasilony i znika stosunkowo szybko przy łagodzeniu domowymi sposobami, zazwyczaj nie ma powodów do większych zmartwień. Jeśli jednak dolegliwości powracają, utrzymują się długo lub pojawia się bardzo silny ból brzucha z lewej strony, jest to wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem i poszerzonej diagnostyki. Sygnałem alarmowym powinien być dla pacjenta powiększony brzuch po lewej stronie, a także nasilone objawy dodatkowe, w tym między innymi wysoka gorączka, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego czy żółtaczka. Wskazaniem do wizyty lekarskiej może być również bolesne i częste oddawanie moczu, a także tkliwość brzucha objawiająca się bólem przy ucisku. Lekarz może wówczas zalecić wykonanie odpowiednich badań, jak chociażby morfologia krwi, a także badania USG jamy brzusznej.

W wielu przypadkach konieczna może okazać się wizyta u gastrologa, ponieważ utrzymujący się ból brzucha może świadczyć o wystąpieniu u pacjenta poważnej choroby. Jeśli np. doszło do zakażenia bakterią Helicobacter pylori, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmaceutycznego. W tym celu pacjentom zapisuje się antybiotyki, a także leki osłonowe. Jeśli problem jest poważny, konieczna może okazać się nawet operacja.

Autor artykułu: mgr farm. Ewa Gac-Wardecka