Szybkie tempo życia i nieustanny stres znacząco wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Z pomocą przychodzi nam aktywność fizyczna i umiejętność odpoczywania. Jedną z propozycji, która pozwoli nam wyciszyć się po długim dniu i rozluźnić napięte mięśnie, jest joga. Jakie korzyści płyną z ćwiczenia jogi i czym właściwie ona jest?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Joga – co to za rodzaj aktywności?

Nie ma jednej definicji jogi. Dla jednych osób jest to styl życia, który pozwala zachować równowagę między ciałem a umysłem. Inni określają ją jako praktykę łączącą w jedność umysł, ciało i ducha. Mowa też o jodze jako drodze do samorozwoju, ćwiczeniach czy systemie filozoficznym. Jedno jest pewne – joga nie jest sportem, a przynajmniej nie w takim znaczeniu, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Joga przenika do praktycznie każdego aspektu życia. Naturalnym skutkiem praktykowania jogi jest nie tylko lepsze samopoczucie i giętkość ciała, ale i przyjrzenie się swojemu stylowi odżywiania się, jak i rozwojowi duchowemu.

Pierwsze wzmianki o jodze pochodzą z 2500 roku p.n.e. Na Zachód przybyła ona z Dalekiego Wschodu, gdzie do dziś cieszy się ogromną popularnością. Jeśli chodzi o Polskę, joga długo czekała na zdobycie uznania przez szersze grono. Obecnie praktykują ją nie tylko sportowcy i gwiazdy z pierwszych stron gazet, ale i osoby w każdym wieku, z różną kondycją fizyczną. Aby zacząć praktykować jogę, wystarczą chęci, mata, strój sportowy, który nie ogranicza ruchów oraz pomoc doświadczonego mistrza jogi. Zajęcia jogi są prowadzone przez większość siłowni czy klubów sportowych, można również wybrać te organizowane w bardziej kameralnych miejscach. Weekend z jogą poza miastem to już sposób nie tylko na aktywność fizyczną, ale i odpoczynek od codziennych obowiązków.

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Joga i jej wpływ na zdrowie

Podczas ćwiczenia jogi przybieramy konkretne pozycje ciała, czyli asany. Ich nieodłącznym elementem jest właściwa technika oddychania (pranayama). Jak joga wpływa na zdrowie? Cóż, jej działanie obejmuje zarówno ciało, jak i umysł. Praktykowanie jogi to doskonały sposób na rozciągnięcie ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Wzmacniamy kręgosłup, zwiększamy zakres ruchów. Sprawność fizyczna przekłada się na większą pewność siebie i świadomość ciała oraz jego możliwości. Kontrola oddechu sprzyja relaksowi i koncentracji, wpływa również na dotlenienie organizmu, poprawę pracy płuc.

Joga pomaga leczyć nadciśnienie tętnicze oraz obniża poziom kortyzolu we krwi (hormonu stresu). Jak wiemy, to właśnie stres jest jedną z przyczyn wielu chorób, w tym tych o podłożu psychicznym. Udowodniono, że joga obniża napięcie emocjonalne i zmniejsza stany lękowe. Mamy lepsze samopoczucie, a co ciekawe, joga nie tylko wycisza, ale i dodaje energii! Co więcej, joga pomaga w leczeniu bezsenności, wpływa na mniejsze odczuwanie bólu (np. bólu napięciowego, reumatyzmu, nowotworowego).

Joga – ćwiczenia dla zdrowia i urody!

Praktykowanie jogi pomaga również przyspieszyć przemianę materii, a wykonywanie poszczególnych asan pozwala spalić nieco kalorii. Efekt? Wymodelowana, smuklejsza sylwetka! Według naukowców joga obniża również poziom cholesterolu. Bardzo często joga łączona jest także z medytacją. Popularna jest również joga twarzy, która pozwala nie tylko zrelaksować mięśnie tej partii ciała, ale i ma działanie przeciwstarzeniowe. Warto włączyć kilka ćwiczeń do codziennego rytuału pielęgnacyjnego skóry twarzy, a efekty zobaczymy już po kilku tygodniach!

Jak już zostało wspomniane, joga to nie tylko powolne wykonywanie asan i kontrolowanie oddechu. To także spojrzenie w głąb siebie, samoświadomość, szukanie harmonii w życiu. Większość osób, które praktykuje jogę, stara się zmienić swój styl życia na zdrowszy. Zmieniają nawyki żywieniowe, pamiętają o relaksie, kontakcie z przyrodą, budowaniu odporności organizmu. Joga sprawia, że są szczęśliwsi, czują się zdrowsi pewniejsi siebie oraz swoich możliwości. Regularne ćwiczenie jogi wymaga jedynie chęci. Warto spróbować, aby samemu przekonać się, jakie korzyści daje praktykowanie jogi i związanego z nią stylu życia.