Chlamydia (chlamydioza) to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rzędu Chlamydiales. Jej najpopularniejszą odmianą jest Chlamydia trachomatis, choroba weneryczna, która w wielu przypadkach nie daje wyraźnych objawów.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Chlamydiozy

Chlamydiozy to choroby zakaźne, dotykające zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wyróżniamy trzy rodzaje chlamydioz:

  • Chlamydia psittaci to choroba wywoływana przez kontakt z chorym ptactwem, prowadząca do ornitozy,
  • Chlamydia pneumoniae to choroba przenoszona drogą kropelkową, wywołująca zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • Chlamydia trachomatis to choroba przenoszona drogą płciową, jak i w trakcie porodu (z zakażonej matki na noworodka).

Każda z chorób może sprawiać trudności w diagnostyce, jednak co warto podkreślić, dobrze reaguje na leczenie antybiotykami. Oczywiście ich dobór zależy od rodzaju choroby. Okres inkubacji chlamydiozy wynosi średnio 7-14 dni, czasami dłużej.

Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis to najczęściej występujący rodzaj chlamydiozy. Do zakażenia może dojść drogą płciową lub w trakcie porodu (bakterie z zakażonej matki przenoszą się m.in. do oka noworodka). W tym drugim przypadku choroba przyjmuje postać zapalenia spojówek u dziecka, objawiającego się zaczerwienieniem spojówek i śluzową wydzieliną z oczu. Możliwe jest również wystąpienie zapalenia płuc u noworodka.

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, chlamydia dotyka kobiety i mężczyzn aktywnych seksualnie, często zmieniających partnerów i nie stosujących w trakcie seksu zabezpieczenia w postaci prezerwatyw. Bardzo często choroba nie daje o sobie znać przez długi czas, dlatego profilaktycznie zaleca się wszystkim osobom aktywnym seksualnie wykonywanie corocznych badań przesiewowych w tym kierunku.

Chlamydia – objawy i sposób leczenia

Zakażenie chlamydią u dorosłych prowadzi do zapalenia układu moczowo-płciowego. Popularne objawy chlamydii u kobiet to przede wszystkim ropno-śluzowe upławy, świąd okolic intymnych, ból w podbrzuszu, pieczenie w trakcie oddawania moczu, ból podczas stosunku czy krwawienie między miesiączkami. Chlamydia u mężczyzn objawia się ropno-śluzową wydzieliną z cewki moczowej, częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból, a także obrzęk moszny. Warto dodać, że chlamydią można się zarazić również podczas seksu oralnego lub analnego, stąd objawem choroby jest także ból gardła czy zapalenie odbytu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą się też skarżyć na ból stawów czy kości, gorączkę czy mdłości.

Nieleczona chlamydia prowadzi do uszkodzeń narządu rozrodczego, a nawet i bezpłodności. W wyniku powikłań po chorobie mogą rozwinąć się m.in. zapalenie jajników, jajowodów czy zapalenie otrzewnej. Jak leczy się chlamydię? Skuteczną metodą jest antybiotykoterapia, a czas leczenia szybko rozpoznanej choroby wynosi zwykle 7 dni. W diagnostyce wykorzystuje się przede wszystkim badania laboratoryjne, jak badanie moczu. U kobiet pobierany jest wymaz z szyjki macicy, u mężczyzn wymaz z cewki moczowej.

Zadbaj o swoje zdrowie intymne!

Zadbaj o swoje zdrowie intymne!

Na infekcje intymne
Do higieny miejsc intymnych
Na udany seks

Niestety, przebycie chlamydii nie daje nam odporności, dlatego każda osoba może zarazić się nią ponownie. Stąd tak ważna jest profilaktyka oraz regularne badania. Warto także dodać, że wykrycie u danej osoby chlamydii oznacza konieczność przeprowadzenia kuracji również u jej partnera seksualnego. W przeciwnym razie terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a choroba szybko powróci.