Chcesz bezpiecznie zażywać leki? Nie kupuj ich z nielegalnych i niesprawdzonych źródeł! Wg szacunków WHO z powodu zażywania fałszywych leków życie traci nawet do miliona osób rocznie! Sprawdź, jak groźne są podrabiane leki oraz jak kupować preparaty, aby być pewnym ich jakości i skuteczności.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nierzadko jesteśmy kuszeni tanimi ofertami: “końcówką partii”, “pozostałością po leczeniu” czy też wprost jako alternatywne sposoby leczenia. Pamiętajmy – zdrowie mamy tylko jedno, a ryzyko z zakupem fałszywych czy nieprzebadanych w kraju leków jest ogromne. Nie warto oszczędzać na tak istotnej sprawie – i to nawet w przypadku powszechnie dostępnych preparatów bez recepty.

Skala problemu fałszywych leków

Proceder podrabiania leków jest obecnie przestępstwem na masową skalę. Szacuje się, iż zyski z tej działalności przynoszą na świecie nawet do 200 mld euro zysku. Jednocześnie przynoszą stratę każdemu państwu w Europie ponad 1,5 mld euro rocznie. Proceder ten stale rośnie w siłę, czego dowodem może być m.in. rozbita w 2016 roku fabryka nielegalnych leków. Szacuje się, iż nawet 50% oferowanych przez internet preparatów może być fałszywa. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu środowisk przestępczych taką działalnością. Powinno również wzbudzić w nas czujność – pamiętajmy, iż leki w sieci mogą sprzedać jedynie legalne apteki internetowe.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Jednocześnie przedstawiona sytuacja kładzie większy nacisk na organy europejskie oraz krajowe w zakresie ochrony konsumentów przed substancjami potencjalnie niebezpiecznymi. W Polsce kontrolę nad lekami wprowadzanymi do obiegu sprawuje Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Jednakże w wypadku działalności przestępczej i dystrybucji nieoficjalnymi kanałami, odpowiedzialność leży po stronie służb mundurowych. Poza tym od 2010 funkcjonuje międzyresortowy Zespół do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi. Zrzesza on przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, URPL, prokuratury, Sanepidu, służb mundurowych oraz środowisk farmaceutycznych.

Jakie leki są podrabiane najczęściej?

Podrabiane leki można podzielić na dwie odrębne kategorie. Pierwszą z nich są leki tańsze, którymi są przede wszystkim “cudowne” środki na porost włosów, wspomagające odchudzanie oraz przeciwbólowe. Często również są to preparaty na potencję, a więc tanie podróbki viagry, która normalnie jest dostępna tylko na receptę. W tych przypadkach mówimy o “lekach”, które są reklamowane jako dające natychmiastowe korzyści, bez skutków ubocznych oraz oczywiście jako lepsze od tych dostępnych w aptekach. Drugą grupę stanowią podróbki leków specjalistycznych. Mogą to być środki stosowane w leczeniu nowotworów, jak również innych poważnych chorób – AIDS, gruźlica czy malaria.

Obie te grupy mają kilka wspólnych cech. Podrabiane preparaty w żaden sposób nie są przebadane. W związku z czym nie mają zezwolenia stosownych organów decydujących o wprowadzeniu do obiegu. Ponadto, podrabiane leki w żaden sposób nie odpowiadają swoim oryginałom w zakresie ilości oraz składu. Co gorsza, fałszowane leki w najlepszym wypadku zawierają substancje nieaktywne, takie jak gips, mąkę czy glukozę. Jednak nierzadko znajdziemy w nich np. trutkę na szczury. Podrobione leki mają również nieprawidłowe proporcje substancji czynnych, co również może być zgubne dla zdrowia.

Jak rozpoznać podrabiane leki?

Chociaż fałszujący preparaty lecznicze są coraz skuteczniejsi, możemy podjąć kilka ważnych kroków, aby nie paść ofiarą sprzedawanych przez nich niebezpiecznych środków. W praktyce nie jesteśmy w stanie odróżnić opakowania oryginalnego leku od jego podróbki. Stąd istotne jest, aby ufać jedynie oficjalnym źródłom dystrybucji. Jeśli kupujemy leki w internecie to najważniejsze, aby korzystać wyłącznie z legalnych aptek. Jak rozpoznać legalną, wiarygodną aptekę działającą w sieci? Przede wszystkim jest ona wpisana do rejestru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Posiada też zezwolenie GIF na prowadzenie sprzedaży wysyłkowej. Ma również na swojej stronie internetowej identyfikację graficzną, jak również spełnia wszelkie normy z zakresu przechowywania, transportu i sprzedaży leków w sieci. Unikajmy więc wszelkich niejasnych ofert leków, w szczególności w mediach społecznościowych i na portalach aukcyjnych. Leki, których nie zużyliśmy należy przekazać do utylizacji. Pamiętajmy, ze sprzedaż leków na receptę za pośrednictwem sieci jest nielegalna, podobnie jak ich bezpłatne odstępowanie.