Sezon na opalanie w pełni. Na plaży, na górskim szlaku, w parku czy przydomowym ogródku łapiemy promienie słoneczne, które nadają naszej skórze przyjemnego dla oka, brązowego połysku. Jednak nic nie trwa wiecznie. Z biegiem czasu efekty naszych starań odchodzą w zapomnienie, a piękna opalenizna stanie się jedynie wspomnieniem. Co zrobić, by cieszyć się nią jak najdłużej? Jakie są skuteczne i zdrowe sposoby na utrwalenie opalenizny?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Utrwalenie opalenizny – po pierwsze pielęgnacja

Aby stworzyć skórze odpowiednie warunki do kąpieli słonecznych, należy ją odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed urlopem należy usunąć zrogowaciały naskórek za pomocą peelingu. Dzięki temu opalenizna będzie tworzyć się w zregenerowanych warstwach skóry i utrzyma się dłużej. Przed wyjściem na słońce należy obligatoryjnie nałożyć na skórę krem z filtrem SPF. Wartość filtra będzie zależna od wrażliwości cery – im skóra bardziej skłonna do podrażnień słonecznych, tym wyższy numer filtra będzie potrzebny. Z kolei po zakończonym plażowaniu warto nawilżać skórę za pomocą kremów lub balsamów. Które z nich wybrać? Warto sięgać po te kosmetyki, które w swoim składzie mają: masło shea, aloes, kolagen, mocznik, glicerynę, ceramidy, olej kokosowy lub masło kakaowe, które słyną ze swoich właściwości odżywczych. Bezpośrednio po opalaniu suchej skóry nie należy traktować gorącą wodą. Ta może bowiem podrażnić naskórek. Dlatego podczas słonecznych wakacji warto więc korzystać z kąpieli w letniej wodzie.

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Samoopalacze
Filtry SPF 50 i 50+
Filtry 20-30

Co jeść, by utrzymać opaleniznę?

Sekret długotrwałej opalenizny tkwi głębiej niż w zewnętrznych warstwach skóry. Na jej kondycję i odcień ma także wpływ to, co jesz. Kluczową rolę pełni tu beta-karoten – przeciwutleniacz, prowitamina witaminy A, jeden z tych składników, które gromadzą się w skórze nadając jej pożądanego, ciemnozłotego koloru. Jego doskonałym źródłem jest marchew, którą powinnaś spożywać w formie soku lub surowego warzywa. Przydatne będą również inne źródła witaminy A: bataty, czerwona papryka, tuńczyk, morele, melony i pomidory. Oprócz beta-karotenu nie możesz zapomnieć także o właściwym nawodnieniu organizmu. Odpowiednia ilość wody (w zależności od parametrów ciała i rodzaju wykonywanej pracy, należy wypijać nie mniej niż 2-2,5 l. wody na dobę) pozwoli zadbać o właściwy stopień nawilżenia cery i jej elastyczność. Przydatne będą też produkty bogate w kwasy omega-3, które w tym przypadku będą odpowiedzialne za natłuszczenie skóry. Te znajdziesz w rybach: szprotkach, makreli, łososiu, dorszu, śledziu, owocach morza, orzechach włoskich, szpinaku, nasionach lnu i soi.

Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć ich organizmowi wraz z codziennie spożywanymi posiłkami, możesz także przyjmować je w formie suplementów diety z grupy nutrikosmetyków.

Opalanie przez cały rok

Pięknie opaloną skórę możesz zachować na dłużej stosując także inne metody. Mowa tu o kosmetykach – samoopalaczach, balsamach brązujących i pudrach brązujących. Dzięki nim skóra dłużej utrzyma kolor opalenizny uzyskany podczas urlopu, a Ty zatuszujesz ewentualne niedoskonałości powstałe po kąpielach słonecznych.

Innym, bardziej kontrowersyjnym sposobem na opaleniznę przez 12 miesięcy jest solarium. Korzystając z tej metody należy pamiętać o rozważnym używaniu lamp imitujących promienie słoneczne. Zbyt częste korzystanie z usług solarium i brak przygotowania (nałożenia kremu z wysokim filtrem SPF przed sesją słoneczną) może się bowiem skończyć nawet czerniakiem skóry.