Choroby nowotworowe można dziś zaliczyć do cywilizacyjnych. Występują coraz częściej, rośnie też śmiertelność będąca ich skutkiem. Lecznicze terapie wywołują niepożądane dolegliwości. W takich przypadkach pomóc mogą sorbenty krzemowe Leki stosowane w kuracjach onkologicznych mają na celu zahamowanie rozwoju lub zmniejszenie guzów nowotworowych. Niestety, powodują jednocześnie wiele nie korzystnych skutków ubocznych, które nierzadko uniemożliwiają dalsze ich stosowanie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Niepożądane skutki kuracji przeciwnowotworowych

Do najczęściej spotykanych objawów niepożądanych należą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak np. nudności, wymioty, niestrawności, a także ze strony układu krwiotwórczego, jak anemia, silne zaburzenia składu krwi w postaci spadku liczby krwinek białych i płytek. Do tego dodać należy znaczne osłabienie funkcji układu odporności, co sprzyja rozwojowi rozmaitych infekcji: bakteryjnych, np. gronkowcem złocistym, wirusowych, np. wirusem opryszczki lub grzybowych, najczęściej Candida albicans.

Do ubocznych skutków stosowania takich leków należą uszkodzenia błony śluzowej całego przewodu pokarmowego, a przede wszystkim pogorszenie składu flory bakteryjnej przez zniszczenie pałeczek fermentacji mlekowej, tzw. bakterii probiotycznych. Upośledzeniu ulegają funkcje wątroby, która w organizmie pełni rolę filtra i unieszkodliwia wiele niekorzystnych dla organizmu związków oraz ich metabolitów. Nierzadko pogarsza się również praca nerek, których rolą jest wydalanie z organizmu takich metabolitów.

Pomoc dla zdrowych komórek uszkodzonych podczas leczenia

Leki przeciwnowotworowe (cytostatyczne) podawane są dożylnie. Ich działanie nie jest wybiórcze i poza guzem nowotworowym uszkadzają również zdrowe komórki, powodując uwalnianie z nich wolnych rodników i substancji toksycznych. W takiej sytuacji do krwi i do innych płynów ustrojowych dostają się duże ilości toksycznych produktów rozpadu tych komórek Aby zmniejszyć lub wyeliminować te niepożądane skutki terapii przeciwnowotworowych, warto wykorzystywać sorbenty krzemowe, np. Enterosgel, który będzie pochłaniał ze światła przewodu pokarmowego (z płynów tam wydzielonych) toksyczne substancje pojawiające się w tym miejscu po podaniu leków do krwi i przejściu przez wątrobę chorego.

Działanie sorbentów

Sorbenty nie zmniejszają skuteczności terapii cytostatycznych, natomiast udanie redukują ich niepożądane działania. U stosujących je chorych ustępują lub znacznie zmniejszają się nudności, wymioty czy biegunki. Znikają lub słabną bóle głowy. Poprawia się trawienie pokarmów, a więc i ubytek wagi, często występujący w przebiegu takich terapii, jest mniejszy i wolniejszy. Polepszają się wyniki badań krwi, obniża się poziom mocznika, kwasu moczowego, bilirubiny i innych endotoksyn powstających w wyniku przemiany materii. Zanikają lub przemijają objawy zatrucia organizmu.

Sorbenty krzemowe (Enterosgel) wchłaniają cząsteczki wszelkich toksyn o masie cząsteczkowej 70-1000 gamma, jakie znajdują się w świetle jelita. Dotyczy to zarówno toksyn spożytych z pokarmem, jak i endotoksyn powstających w przebiegu przemiany materii czy wytworzonych przez patogenne drobnoustroje. Na tej samej zasadzie eliminują z organizmu toksyczne produkty rozpadu komórek nowotworowych, które są uwalniane pod wpływem działania terapii przeciwnowotworowych.

Dodatkowo warto zauważyć, że sorbenty krzemowe, niczym małe magnesy mające budowę polarną, przyciągają do siebie bakterie, na których powierzchni jest różnoimienny ładunek elektryczny. Należą do takich drobnoustroje patogenne, jak np. gronkowce, clostridia, salmonelle itp. W ten właśnie sposób sorbenty eliminują je ze światła przewodu pokarmowego i organizmu. Usuwają także toksyny wytwarzane przez drożdżaki, np. Candida albicans i inne grzyby.

Sorbenty takie nie wyciągają z przewodu pokarmowego bakterii probiotycznych, bo te mają ładunek jednoimienny i są odpychane w kierunku błony śluzowej. To sprzyja rozwojowi takich bakterii oraz znoszeniu niekorzystnych skutków ich braku w przewodzie pokarmowym i służy jednocześnie zasiedlaniu jelita przez te bakterie. Pałeczki kwasu mlekowego poza uszczelnianiem jelit stymulują wytwarzanie immunoglobuliny A, która pokrywając błony śluzowe, chroni organizm przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.
Badania naukowe wykonane w różnych krajach potwierdziły wspomniane tu zalety sorbentów krzemowych. Wykazały również ich przydatność w terapiach polegających na naświetlaniu guzów nowotworowych promieniami rentgenowskimi, czy innych formach radioterapii, podczas których w organizmie chorego powstają substancje toksyczne z roz-padu komórek nowotworowych.
Pacjenci wykorzystujący w trakcie terapii przeciwnowo-tworowych walory sorbentów, znacznie łagodniej przechodzą takie terapie, odczuwają mniej skutków ubocznych i poprawia się komfort ich życia.

Leczenie i profilaktyka

Sorbenty krzemowe, takie jak wspomniany Enterosgel, mogą także odegrać istotną rolę w profilaktyce i opóźnianiu rozwoju chorób nowotworowych, eliminując z przewodu pokarmowego związki rakotwórcze.
Należy tylko żałować, że wiedza o zaletach sorbentów krzemowych jest wciąż zbyt niska. Są one również stanowczo zbyt rzadko wykorzystywane w celu ograniczenia niepożądanych skutków terapii przeciwno-wotworowych i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz całego organizmu.





dr n.med. Leszek Marek Krześniak

Details