Sezon zimowy w pełni, a Ty z powodu bólu, nie możesz cieszyć się wyczekiwanym urlopem. Problemy ze spacerowaniem powodują, że Twoje plany o aktywnym wypoczynku idą w zapomnienie, aż do kolejnego sezonu? Jak leczyć zapalenie stawu biodrowego? Odpowiadamy!

Zapalenie stawu biodrowego może mieć wiele przyczyn i różny charakter. Bez względu na to, co wywołało chorobę zapalną, najbardziej dokuczliwym objawem zwykle jest ból stawu biodrowego. Potrafi on mocno dawać się we znaki i utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego, zamiast go bagatelizować i liczyć na to, że sam ustąpi, powinno się niezwłocznie udać do lekarza i rozpocząć leczenie.

Zapalenie stawu biodrowego – rodzaje i objawy

Przyczyny zapalenia stawu biodrowego mogą być różne. Wyróżnia się przede wszystkim takie rodzaje zapalenia jak1:

  • bakteryjne zapalenie stawu biodrowego – objawy to: obrzęk w obrębie biodra, nadmierna ciepłota bolesnego miejsca, tachykardia (przyspieszone bicie serca)1;
  • wirusowe zapalenie stawu biodrowego – manifestuje się silnym bólem w biodrze oraz objawami ogólnymi takimi jak gorączka czy złe samopoczucie, czasem na skórze w obrębie biodra pojawia się wysypka;
  • reumatologiczne zapalenie stawu biodrowego – charakteryzuje się silnym bólem w stawie biodrowym utrudniającym chodzenie, który promieniuje do innych partii ciała i zajmuje także inne stawy.
  • przemijające zapalenie stawu biodrowego (zwiewne zapalenie stawu biodrowego) – objawia się silnym bólem uda z towarzyszącym utykaniem lub niechęcią do obciążania kończyny dolnej.

Zapalenie stawu biodrowego – leczenie

Leczenie musi być dostosowane do rodzaju zapalenia stawu biodrowego, z jakim mamy do czynienia. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy. Pacjentom cierpiącym z powodu zapalenia stawu biodrowego zaleca się przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek mający na celu odciążenie chorego stawu1. Na silny ból lekarz może zalecić leki NLPZ o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Przy zapaleniu stawu biodrowego o podłożu bakteryjnym zastosowanie znajdują antybiotyki. Oprócz tego można stosować zabiegi z zakresu fizykoterapii, np. krioterapię miejscową1.

Profilaktyka – suplementacja kolagenem

Wsparciem dla funkcjonowania stawu biodrowego stanowić może preparat z kolagenem 4Flex. Kolagen jest elementem składowym struktur stawowych i odpowiada za ich elastyczność. Jest on niezbędny dla utrzymania pełnego ruchu w stawach i ich prawidłowego funkcjonowania. Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada – kolagenu zaczyna ubywać już po 25. roku życia. Dlatego w ramach profilaktyki bólu bioder warto wdrożyć suplementację preparatem 4Flex zawierającym łatwo przyswajalnym hydrolizat kolagenu Fortigel®, występujący w formie saszetek z proszkiem. Decydując się na suplementację, należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Dla zachowania dobrego stanu zdrowia niezbędne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety bogatej przede wszystkim w witaminę D i wapń.2

Literatura:

  1. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
  2. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2022.11.10).