Cholesterol jest z medycznego punktu widzenia bardzo ważnym organicznym związkiem chemicznym. Najczęściej dostarczany jest do komórek wraz z pożywieniem, jednak jest także wytwarzany w organizmie. Prawidłowy poziom cholesterolu ma znaczenie m.in. w utrzymaniu właściwego poziomu odporności. Zbyt wysoki cholesterol może być problematyczny, przyczyniając się do zwiększenia ryzyka poważnych chorób. Jaki jest prawidłowy cholesterol u człowieka i jaka jest norma cholesterolu dla dorosłych i dzieci? Jaki cholesterol jest już niebezpieczny dla pacjenta i dlaczego? Informacje na ten temat zgromadziliśmy w naszym artykule. Podpowiadamy też, który cholesterol jest dobry, a który cholesterol jest zły.Koncentrator tlenowy to przydatne urządzenie, które może okazać się niezbędne w terapii niebezpiecznych dla pacjenta chorób układu oddechowego. Urządzenie jest proste w obsłudze i niezawodne, więc może stanowić doskonałe wsparcie dla każdego pacjenta – bez względu na płeć, czy wiek. Jak działa koncentrator tlenu i jak długo stosować to specjalistyczne urządzenie do wytwarzania tlenu? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej. Podpowiadamy także, jaki koncentrator tlenu najlepiej wybrać do użytku domowego oraz ile kosztuje koncentrator tlenu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest koncentrator tlenu?

Pacjenci cierpiący na niewydolność oddechową (zarówno przewlekłą, jak i ostrą) mają zwykle problemy z oddychaniem i nie są w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeb tlenowych swojego organizmu. W takiej sytuacji konieczne może okazać się podawanie tlenu w domu. W przypadku osób zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami płucnymi przydatne może okazać się urządzenie do wytwarzania tlenu. Do czego służy koncentrator tlenu? Specjalistyczna aparatura tlenowa pomaga w dostarczaniu organizmowi niezbędnego tlenu w odpowiedniej dostosowanej do zapotrzebowania ilości.

Dostępne na rynku aparaty tlenowe do użytku domowego są bezinwazyjną i skuteczną metodą wspomagającą oddychanie, która może być przeprowadzana w warunkach domowych. Dostarczając w ten sposób tlen dla chorego w domu, w znacznym stopniu zmniejszają się duszności pacjenta, co przyczynia się również do poprawy jego oddychania oraz natlenienia organizmu. Koncentrator tlenu  ma wiele zastosowań. Aparatura do tlenu może okazać się niezbędna w przypadku pacjentów cierpiących na groźne dla zdrowia choroby układu oddechowego, do których zalicza się m.in.i:

  • niewydolność oddechową,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • astmę oskrzelową,
  • włóknienie płuc,
  • dysplazję oskrzelowo-płucną.

Maszyna do tlenu może okazać się pomocna również w przypadku zakażenia COVID-19 oraz przy dusznościach i płytkim oddechu. Ponadto koncentrator tlenu sprawdzi się podczas leczenia nowotworów płuc, a nawet w przypadku mukowiscydozy. Urządzenie może pomóc przy utrzymujących się przez dłuższy czas bólach głowy, które są wynikiem niedotlenienia organizmu.

Urządzenie może być pomocne również przy innych schorzeniach, do których należą m.in.:

  • niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze,
  • dławica piersiowa,
  • przebyty zawał mięśnia sercowego,
  • niewydolność krążeniowa.

Koncentrator tlenu – jak działa?

W odróżnieniu od butli tlenowych maszyna do wytwarzania tlenu nie zawiera określonej i ograniczonej dawki tlenu, lecz przez cały czas pozyskuje go z otoczenia, a później przetwarza. Nie wytwarza więc tlenu, co mogłaby sugerować jej nazwa, ale koncentruje go z powietrza pobranego. Jeśli zatem chodzi o koncentrator tlenu, zasada jego działania wiąże się z pobieraniem z otoczenia powietrza, w skład którego wchodzi tlen (ok. 21%), azot (ok. 78%) oraz inne gazy stanowiące ok. 1%. Następnie powietrze przechodzi przez filtr, który zatrzymuje znajdujący się w nim azot – wówczas  naturalnie wzrasta nasycenie tlenem. Tlen podawany jest następnie pacjentowi przez kaniulę nosową. W zależności od rodzaju pompy tlenowej, stężenie tlenu może wahać się od 90 do 96%. Aparat tlenowy do oddychania może pracować w trybie ciągłym nawet 24 godziny na dobę, dostarczając do organizmu pacjenta określone objętości tlenu.

Jak używać koncentratora tlenu? W pierwszej kolejności należy podłączyć urządzenie służące do wytwarzania tlenu do źródła zasilania, a następnie wlać wodę do zbiornika nawilżacza. Jaka woda do koncentratora tlenu jest idealna? Zaleca się wlewanie wody destylowanej, ponieważ używanie wody z kranu może dość szybko doprowadzić do zatkania końcówki nawilżacza przez odkładający się tam osad. Po podłączeniu i napełnieniu zbiornika wodą koncentrator należy uruchomić i ustawić zalecony przez lekarza przepływ. Terapię koncentratorem tlenu pacjent może rozpocząć po założeniu kaniuli lub specjalnej maski.

Jak długo stosować koncentrator tlenu?

Czas stosowania koncentratora tlenu medycznego i regularność tlenoterapii uzależnione są przede wszystkim od rodzaju choroby, z jaką zmaga się pacjent. O tym, jak długo stosować koncentrator tlenu, decyduje zawsze lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników. W przypadku pacjentów zmagających się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc tlen dostarczany przez aparat tlenowy powinien być podawany codziennie – nawet przez 12 godzin na dobę. Jeśli pacjenci zmagają się z poważniejszymi chorobami, konieczne może okazać się stosowanie pompy tlenowej nawet przez 24 godziny na dobę.

Koncentrator tlenu – jak długo stosować podczas COVID-19?

Pompa tlenowa może okazać się urządzeniem pomocnym również przy zakażeniu koronawirusem. Stosowanie tlenoterapii należy jednak wcześniej skonsultować z lekarzem i nie powinno się jej wdrażać na własną rękę. Zaleca się zastosowanie terapii tlenowej, jeśli saturacja u pacjenta z koronawirusem spada poniżej 90 procent. Nie zaleca się jednak stosowania domowego koncentratora tlenu na własną rękę przy ostrej fazie choroby, ponieważ w takiej sytuacji dojść może do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, co może zagrażać życiu pacjenta. W tym przypadku konieczna może okazać się hospitalizacja osoby zakażonej i nie należy zwlekać z kontaktem z pogotowiem ratunkowym. Czas prowadzenia tlenoterapii uzależniony jest przede wszystkim od stanu zdrowia chorego i dodatkowo od stopnia zaawansowania choroby.

Koncentrator tlenu – przeciwwskazania

Domowy aparat tlenowy to urządzenie, które służy do podawania tlenu pacjentowi, który wymaga wspomagania oddychania. Przed zakupem urządzenia należy mieć na uwadze, że koncentrator tlenu ma także przeciwwskazania. Aparatu do oddychania tlenem nie powinny stosować osoby, u których wystąpiły urazy płuc oraz pacjenci z padaczką. Koncentrator nie powinien być również używany przez kobiety spodziewające się dziecka i dodatkowo przez pacjentów z nieleczoną odmą opłucnową oraz osoby, u których pojawiają się napady choroby wieńcowej. Nie zaleca się też stosowania tlenoterapii pacjentom przyjmującym niektóre leki, w tym doksorubicynę oraz bleomycynę. Podczas stosowania koncentratorów tlenu należy jednocześnie pamiętać, że niewłaściwie stosowany tlen może mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Zbyt duże jego ilości mogą na przykład przyczynić się do wystąpienia bólu oddechowego i mogą grozić pogorszeniem lub utratą wzroku.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

O tym, jaki koncentrator tlenu dla pacjenta będzie najlepszy, decyduje wiele czynników. Wybór odpowiedniego produktu powinien zależeć przede wszystkim od rekomendacji lekarza, jednak pod uwagę należy brać również indywidualne preferencje oraz możliwości finansowe pacjenta. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje koncentratorów O2:

  • koncentrator tlenu stacjonarny,
  • koncentrator tlenu przenośny, czyli specjalny koncentrator tlenu na baterie.

Stacjonarny koncentrator tlenu jest przez pacjentów używany najczęściej. Tego rodzaju koncentratory używa się m.in. w szpitalach, przychodniach oraz klinikach. Mogą być używane również w prywatnych domach. Koncentrator tlenu stacjonarny zapewnia efektywną pracę zwłaszcza tym pacjentom, którzy zmagają się z zaawansowaną niewydolnością oddechową. Przenośny koncentrator tlenu jest natomiast urządzeniem mniejszym od koncentratora stacjonarnego, przez co podawanie pacjentom tlenu możliwe jest też poza domem. Koncentrator tlenowy przenośny sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, u których problemy z oddychaniem pojawiają się rzadziej. Rozwiązanie to może okazać się pomocne również u pacjentów, którzy koncentrator przenośny traktują jako uzupełnienie terapii stałymi koncentratorami.

Kto może kupić tlen medyczny i ile kosztuje koncentrator tlenu?

Bezpieczne i certyfikowane koncentratory przeznaczone do użytku domowego pacjent może kupić, chociażby w aptekach oraz sklepach medycznych. Aparat do podawania tlenu kupić mogą pacjenci, którzy mają problemy z niedotlenieniem, dusznościami, a oprócz tego osoby, którym potrzebna jest tlenoterapia w warunkach domowych. Cena koncentratora jest uzależniona od wielu czynników. Zależy przede wszystkim od producenta sprzętu medycznego oraz od wydajności i żywotności baterii, oraz dostępnych w zestawie akcesoriów dodatkowych. Orientacyjny koszt zakupu domowego koncentratora tlenu mieści się w kilku tysiącach złotych.

Autor artykułu: mgr farm. Ewa Gac-Wardecka