Słoneczna pogoda zachęca nas do relaksu na świeżym powietrzu. Spacer po mieście, wakacyjny wyjazd – niezależnie od miejsca pobytu, Twoja skóra jest wystawiona na działanie promieniowania UV. Sprawdź, jak opalać się na słońcu w bezpieczny sposób, aby nie tylko zapewnić sobie ładną opaleniznę, ale i zadbać o skórę.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dziewczyny (i nie tylko) lubią brąz

Wakacje bez opalania się? Dla większości z nas to niemożliwe. Moda na opaloną skórę trwa w najlepsze, jednak warto podkreślić, że z roku na rok wzrasta świadomość zasad bezpiecznego opalania się. Coraz więcej osób pamięta o tym, aby stosować kremy z filtrami nie tylko podczas pobytu na plaży, ale i na co dzień. Jednak bezpieczne opalanie obejmuje cały proces, a jego podstawą jest całoroczna pielęgnacja skóry. Odpowiednio nawilżona i zregenerowana, a także regularnie złuszczająca się, stanowi doskonałą bazę dla opalenizny, jak i eliminuje ryzyko uszkodzenia naskórka.

Planujesz wakacje lub weekend na leżaku? Pamiętaj o tym, aby ostatni peeling oraz depilację wykonać minimum na 24h przed opalaniem się. Podrażniony naskórek może zareagować zaczerwienieniem, a ekspozycja na słońce zakończyć się bólem i pieczeniem skóry. Zwróć uwagę także na zażywane lekarstwa i stosowane kosmetyki czy zioła. Niektóre z nich mają właściwości fotouczulające, co może skutkować przebarwieniami oraz reakcją alergiczną skóry. Podobnie jest z perfumami – zrezygnuj z nich, jeśli planujesz dłuższy pobyt na słońcu.

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Samoopalacze
Filtry SPF 50 i 50+
Filtry 20-30

Bezpieczne opalanie – jak długo się opalać?

W słoneczne dni na plaży, jak i podczas spaceru po mieście, nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, używaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrami oraz nakryciu głowy. Największe nasłonecznienie przypada między 12:00 a 15:00. To dobry moment, aby odpocząć w cieniu. Trwałą i ładną opaleniznę uzyskasz, jeśli będziesz opalać się stopniowo i bezpiecznie. Zarówno na twarz, jak i na ciało, stosuj kosmetyki z filtrami UV. Im jaśniejszą masz karnację, tym wyższe SPF wybieraj. Pamiętaj, że krem z filtrem nakładamy na twarz po jej wcześniejszej pielęgnacji, a użycie kilku produktów z filtrami nie oznacza sumowania ich wysokości i wyższej ochrony.

Przydatne preparaty z apteki do opalania:

-> Samoopalacz w sprayu

-> Kremy z filtrem SPF 20-30

-> Kremy z filtrem SPF 50, 50+

-> Ochrona przeciwsłoneczna

Ile nakładać kremu z filtrem? Stosuj się do zaleceń producentów. W przypadku twarzy jest to zazwyczaj ilość, którą nakładamy na długość palca wskazującego oraz środkowego. Krem z filtrem nałóż min. 15-20 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację powtarzaj w ciągu dnia, w szczególności po kąpielach w morzu czy jeziorze. Ile możesz przebywać na słońcu? Każda osoba inaczej reaguje na wysoką temperaturę. Już 15-20 minut wystarczy, aby Twój organizm zaczął wytwarzać witaminę D, która odpowiada za m.in. naszą odporność, zdrowie psychiczne czy stan kości. Najlepszym wyborem będzie zaplanowanie kilku krótkich seansów opalania się w ciągu dnia, przeplatanych odpoczynkiem w cieniu, orzeźwiającymi kąpielami oraz… ponownymi aplikacjami kosmetyków z filtrami.

Sposoby na schodzącą skórę po opalaniu

Przesadziłaś ze słońcem lub zaniedbałaś aplikację kremów z filtrami? Twoja skóra może być zaczerwieniona i obolała. Zrezygnuj z opalania i daj jej czas na regenerację. Pomocne będą letnie prysznice, chłodzące okłady i kosmetyki z pantenolem czy alantoiną. Do tego nawilżająco-odżywcze balsamy lub kremy, bez perfum czy alkoholu w składzie. Mogą być z dodatkiem masła shea, kwasu hialuronowego, sprawdzi się też aloes i gliceryna. Podobny schemat działania stosuj w przypadku schodzenia skóry po opalaniu. Nie zrywaj jej, ale nie rób też peelingów (nawet enzymatycznych).

Na pytanie, czy można się opalać, jak schodzi skóra, odpowiadamy stanowcze NIE! Uszkodzona warstwa lipidowa naskórka potrzebuje odpoczynku i pielęgnacji. Jeśli kosmetyki z drogerii nie będą wystarczające, sięgnij po dermokosmetyki z dodatkiem na przykład ceramidów.

Jak przedłużyć trwałość opalenizny?

Ile utrzymuje się opalenizna? To zależy od kondycji skóry i rodzaju karnacji, ale ważne są również pielęgnacja i… znajomość kilku sztuczek z wizażu. Z pewnością warto zarówno przed wakacjami, jak i po nich sięgać po produkty z beta-karotenem oraz antyoksydanty. Ten pierwszy przygotowuje skórę na ekspozycję na słońce, jak i przedłuża trwałość opalenizny. Te drugie z kolei niszczą wolne rodniki, odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry. Wiadomo, im zdrowsza skóra, tym lepiej ona wygląda.

Regularnie nawilżaj skórę lub stosuj bezpieczne peelingi (nie usuwają one opalenizny!). Warto też sięgnąć po olejki, kremy brązująco-rozświetlające. To także niezawodny i bezpieczny sposób na opaleniznę dla osób z jasną, wrażliwą karnacją.

Autor artykułu:
tech. farmaceutyczny Monika Kędzierska