Choć znana jest od wieków i posiada szereg właściwości, często jest niedoceniana. Mowa o herbacie oraz jej naturalnych odmianach, czyli m.in. czarnej, zielonej, czerwonej oraz białej. Dlaczego powinniśmy pić herbatę nie tylko przy okazji, ale regularnie? 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jako pierwsi napar ten docenili Chińczycy. To właśnie oni prawdopodobnie w X wieku p.n.e. odkryli napar z liści. Jednak uprawy oraz zbiory herbaty rozpoczęto dopiero na przełomie VIII i IX wieku. Wtedy herbata zawędrowała do Japonii, a następnie w XVII wieku do Europy, w tym do Polski. W wielu krajach narodziły się zwyczaje związane z piciem herbaty. U Japończyków jest to prawdziwa ceremonia, a wśród Anglików moment na odpoczynek, czyli tea time. W naszym kraju napój ten na początku popularny był na królewskim dworze. Dopiero w XIX wieku rozpoczęła się moda na picie herbaty w kawiarniach. Następnie zagościła ona w naszych domach. 

Właściwości zdrowotne herbaty

Herbata nie tylko może dobrze smakować, ale wpływa na nasze zdrowie. Ma charakter pobudzający, gdy parzona jest krótko (ok. 2-3 minuty). Poprawia także koncentrację oraz pamięć. To dzięki teinie (nazwa kofeiny w herbacie), która może z powodzeniem zastąpić kawę. 150 mln herbaty zawiera ok. 50 mg teiny. To więcej niż zawartość kofeiny w tej samej ilości kawy. Jeżeli jednak zaparzymy herbatę dłużej niż pięć minut, działa ona uspokajająco i wyciszająco.  

Ponadto w herbacie znajduje się teofilina i teobromina. Składniki te dobrze wpływają m.in. na układ moczowy. Cenne są również katechiny – flawonoidy, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Związki te minimalizują też ryzyko miażdżycy czy zawału serca. Obniżają także poziom cholesterolu. Mocno zaparzona herbata działa odtruwająco. To z kolei zasługa taniny. 

Należy jednak pamiętać, że wszystko, co w nadmiarze, może szkodzić. Wspomniana tanina utrudnia wchłanianie żelaza z pożywienia. Jeżeli pijemy za dużo herbaty, możemy mieć problemy m.in. z zasypianiem, bólami głowy i żołądka oraz drżeniem mięśni.

Równocześnie warto docenić kosmetyczne działanie herbaty. Jest ona wykorzystywana w produkcji preparatów przeciwzapalnych, oczyszczających, chroniących przed promieniami UV, wzmacniających oraz odchudzających. Poprawia też kondycję skóry oraz spowalnia procesy starzenia. 

Herbaty ziołowe z apteki

Herbaty ziołowe z apteki

Herbaty ziołowe
Produkty z zieloną herbatą
Herbaty z dziką różą

Rodzaje herbat

Czarna herbata

To najpopularniejszy gatunek. Powstaje w wyniku nagrzewania, fermentacji, a następnie suszenia liści. Dzięki temu ma intensywny kolor, smak oraz aromat. Parzy się ją przez ok. 3 minuty w wodzie o temperaturze 95°C. Czarna herbata zawiera najwięcej teiny spośród wszystkich rodzajów. Napar ma działanie antyoksydacyjne, rozgrzewające oraz bakteriobójcze. Poprawia także trawienie i pomaga w walce z próchnicą (zawiera fluor). Posiada ponadto m.in. wapń, potas, fosfor, sód, witaminy C, PP, K i z grupy B. 

Witaminy te znajdziemy również w zielonej herbacie (plus witaminę E). Jednak powstaje ona w zupełnie inny sposób. Świeże liście po zwiędnięciu są podgrzewane w parze wodnej, aby zapobiec fermentacji. Przez to uwalniają się katechiny, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór. Ich zawartość jest pięć razy większa w porównaniu do herbaty czarnej.

Zielona herbata

Działa oczyszczająco, odmładzająco, przeciwbakteryjnie oraz stabilizuje ciśnienie. W gatunku tym jest dużo mniej teiny niż w herbacie czarnej. W związku z tym najbardziej pobudza napar z pierwszego parzenia, ale efekt ten utrzymuje się znacznie dłużej niż po wypiciu kawy. Zieloną herbatę parzy się w wodzie o temperaturze ok. temperatura wody 60-85°C przez 1-3 minuty. Napar ma delikatny smak oraz jasnożółtą barwę.

Czerwona herbata

Charakteryzuje się z kolei intensywnym aromatem oraz korzennym, nieco ziemistym smakiem. Powstaje ona w procesie częściowej fermentacji. Zostaje on przerwany, a następnie liście są suszone. Czerwona herbata jest uznawana za pomocną w odchudzaniu (w szczególności odmiana pu-erh). Przyspiesza trawienie i wspomaga przemianę materii, obniża cholesterol, usprawnia pracę wątroby, wzmaga koncentrację oraz pamięć, poprawia nastrój i wzmacnia organizm. Przygotowuje się ją w temperaturze 95-98°C przez 1-3 minuty. 

Herbata biała

To najmniej przetworzona z herbat Powstaje ona z pączków liści, które następnie więdną i są suszone. Fermentacja jest minimalna. Napar ma delikatny, słodkawy smak i jasnożółtą barwę. Herbata biała ma najsilniejsze działanie antynowotworowe i opóźnia procesy starzenia. Do tego pobudza i wzmacnia organizm dzięki zawartości witaminy C. Aby ją przygotować, potrzebujemy wodę o temperaturze 75-85°C. Czas parzenia to 2 do 5 minut.

Wśród tradycyjnych herbat można wyróżnić jeszcze żółtą, która ma zbliżone właściwości do zielonej. Jednak w Europie jest ona mało popularna. W sklepach dostępne są także m.in. yerba mate, lapacho oraz rooibos. Są one jednak zwyczajowo nazywane herbatami. Mają naturalne źródło pochodzenia, ale nie są to liście herbaciane.