Wypadki chodzą po ludziach, a po dzieciach w szczególności. Dlatego tak ważne jest, abyś jako dorosły i rodzic wiedział, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy, gdy to ulegnie wypadkowi, np. złamie rękę, zakrztusi się lub po prostu zrani.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Bez względu na rodzaj urazu, musisz upewnić się, iż jesteś bezpieczny i nie zagrażają Ci np. samochody, pożar czy np. kable. To niezwykle ważne – Twoje bezpieczeństwo daje dziecku szansę na ratunek. Warto również zdobyć wiedzę wcześniej, ponieważ w przypadku nagłego zdarzenia możemy stracić głowę. Wówczas żaden poradnik nam nie pomoże w podejmowaniu kroków, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy.

Zatrzymane oddychanie lub akcja serca

Zasady udzielania pomocy dziecku nie różnią się bardzo od udzielania jej osobom dorosłym. Nie możemy się więc obawiać podjęcia resuscytacji. Fakt, iż możemy uszkodzić żebra dziecka jest niczym w porównaniu z konsekwencjami, jakie może przynieść brak pierwszej pomocy. Jak jej udzielić?

1. Najpierw należy sprawdzić przytomność dziecka, delikatnie nim potrząsając.
2. Następnie sprawdź tętno, po czym udrożnij drogi oddechowe – połóż dziecko na plecach, odchyl jego podbródek i całą głowę lekko do tyłu.
3. Sprawdź, czy dziecko oddycha – przystaw ucho na ok. 10 sekund do ust dziecka tak, aby widzieć, czy porusza się klatka piersiowa. Jeśli nie, przystąp do dalszego działania.
4. Jeżeli to możliwe, połącz się z numerem alarmowym 112 lub poproś kogoś (najlepiej wskazać osobę konkretnie, zamiast wołając “niech ktoś wezwie pomoc”), aby to uczynił.
5. Udziel 5 ratowniczych wdechów w lekko rozchylone usta dziecka. Wdechy te powinny trwać około sekundy.
6. Jeśli mimo tego nie ma reakcji, przystąp do masażu serca. W przypadku niemowląt wykonuje się go dwoma palcami (zazwyczaj trzecim i czwartym), u starszych dzieci jest to otwarta dłoń. Po 15 uciskach wykonujemy dwa wdechy dopóki dziecko nie zacznie oddychać. Nie przerywamy akcji do momentu, aż przejmie ją ratownik medyczny. Klatkę piersiową dziecka należy uciskać tak, aby obniżyła się o kilka centymetrów. gdy uda Ci się ustabilizować dziecko, połóż je w pozycji bocznej ustalonej.

Preparaty na urazy

Preparaty na urazy

Niezbędne w każdej apteczce sterylne materiały opatrunkowe - gazy, bandaże i plastry - po które sięgniemy w przypadku skaleczeń, czy zranień.
Bandaże i gazy
Opaski i stabilizatory
Opaski elastyczne

Zatrucie dziecka – co robić?

Dzieciom niestety zdarza się wypić jakiś żrący płyn czy chemikalia. To sytuacja wyjątkowo groźna, liczy się każda chwila. Przede wszystkim wezwij pogotowie lub udaj się z dzieckiem do szpitala. Zatrucia chemikaliami nie należy leczyć samodzielnie. Dziecko nie powinno pić wody ani innego płynu. Nie powinniśmy również próbować wywoływać wymiotów, ponieważ może to doprowadzić do poważnych ran przełyku. Ratunku mogą udzielić tylko wykwalifikowani medycy.

Złamania

W przypadku złamania należy ściśle przestrzegać zasad postępowania, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy dziecku wyrządzić dodatkową krzywdę lub utrudnić powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy, gdy te złamie rękę lub nogę. Przede wszystkim w miarę możliwości nie ruszaj złamanej kończyny i pod żadnym pozorem nie próbuj jej samodzielnie nastawiać. Wezwij pomoc – najważniejsze jest, aby spróbować uspokoić dziecko i unieruchomić kończynę. W przypadku ręki najlepsza jest chustka, jeśli natomiast złamaniu uległa noga powyżej kolana, to możemy ją unieruchomić drugą nogą. Gdy złamaniu uległa noga poniżej kolana, można użyć kijków lub nawet grubej gazety. Następnie udaj się do szpitala samodzielnie lub wezwij pogotowie.

Zakrztuszenie

Gdy zakrztusi się małe dziecko, najlepszym sposobem na jego ratunek jest przyjęcie odpowiedniej pozycji. Najpierw usiądź, następnie ułóż dziecko płasko na przedramieniu, z jego twarzą skierowaną w podłogę. Przytrzymaj głowę dziecka dłonią, a drugą uderz pięciokrotnie w plecy otwartą dłonią – między łopatki. Następnie wykonaj 2 uciśnięcia na mostku, aż uda się usunąć ciało obce. W przypadku starszych dzieci ważne, aby miały zwróconą głowę w dół. Wówczas uderzenia między łopatki powinny przynieść ulgę.

Otarcia, rany, skaleczenia

To najczęstsze wypadki naszych milusińskich. Postępowania w takich sytuacjach są dość proste i nie wymagają specjalnych działań. Każde otarcie należy przemyć odpowiednim środkiem antyseptycznym, po czym możemy nałożyć plaster, gazę lub opatrunek. Wszelkie ciała stałe najlepiej usuwać ręcznie. Jeśli ciało obce jest duże, najlepiej udać się do lekarza. Dzieki tym wszystkim radom będziesz wiedzieć, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy skutecznie i bez zbędnych nerwów.