Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności jest laserowa korekcja wzroku. Kiedy można ją wykonać, czy jest bolesna i jaka jest jej skuteczność?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Jeśli nosisz okulary i odczuwasz z ich noszeniem dyskomfort, to zapewne marzysz o tym, aby się ich pozbyć raz na zawsze. Niegdyś w takich przypadkach o ostrości widzenia można było zapomnieć. Natomiast dziś istnieją nowoczesne metody leczenia, dzięki którym możliwe jest trwałe usunięcie wady wzroku. Jest nią laserowa korekcja wzroku, która w przeciwieństwie do okularów czy soczewek kontaktowych nie koryguje wady, a ją likwiduje. Laser powoduje przywrócenie oczom sprawności – pacjent na nowo uzyskuje ostrość widzenia.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku? To zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przez cały czas pozostaje przytomny i ma kontakt z lekarzem. W czasie zabiegu lekarz nakierowuje laser na oko i zmienia kształt rogówki celem nakierowania załamywanych przez nią promieni słonecznych na siatkówkę. W korekcji wzorku wykorzystuje się nowoczesne, bezpieczne lasery, które w razie np. odwrócenia wzroku przez pacjenta, wyłączą się. Nie ma więc możliwości, że światło lasera zostanie skierowane w niewłaściwe miejsce.

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Oczy to zarazem bardzo ważny jak i niezwykle wrażliwy narząd. Sprawdź dostępne preparaty.
Produkty w formie kropli i maści
Produkty polecane przez specjalistów

Czy zabieg jest bolesny? Jeśli decydujesz się na laserową korekcję wzroku, nie musisz obawiać się bólu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, więc nie jesteś narażony na bolesność. Możesz jedynie odczuwać niewielki dyskomfort w trakcie zabiegu, nie ma jednak mowy o trudnym do zniesienia bólu. Po operacji należy stosować się do zaleceń lekarza z zasad higieny wzroku. Jedną z nich może być również stosowanie kropli, w tym także zapobiegającym zapaleniu spojówek.

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest skuteczna i bezpieczna, jednak nie zawsze może zostać ją zastosować. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące wieku i stanu zdrowia pacjenta, a także rodzaju wady, z którą się zmaga. Zabiegu laserowej korekcji wzroku nie można przeprowadzić u osoby poniżej 20 roku życia. Pacjent, który zostaje jej poddany musi mieć bowiem ustabilizowaną wadę wzroku. W przeciwnym razie zabieg będzie mało skuteczny. Inne przeciwwskazania okulistyczne to występowanie zaćmy lub jaskry bądź mocne pogorszenie wady w ciągu ostatniego roku, a także zapalne schorzenia oczu i zaburzenia siatkówki. Laserowa korekta wzroku nie może być także wykonywana u osób z rozrusznikiem serca bądź pacjentów zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi. Czasowym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz okres karmienia piersią.

Jakie wady są korygowane laserem?

Jakie wady usuwa laserowa korekcja wzroku? To przede wszystkim najczęściej występujące w społeczeństwie schorzenia, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

U pacjentów krótkowidzących laser powoduje spłaszczenie rogówki, ponieważ układ oka jest zbyt silny i promienie świetlne wadliwie skupiają się przed siatkówką. W przypadku dalekowzroczności laserowa korekta wzroku polega na wzmocnieniu układu oka poprzez uwypuklenie rogówki i skierowanie promieni świetlnych na siatkówkę. Wzrok można skorygować także u osób zmagających się z astygmatyzmem, a więc nieregularną krzywizną rogówki. W takich przypadkach laser wyrówna płaszczyznę rogówki i w efekcie promienie świetlne będą prawidłowo skupiać się na siatkówce, a pacjent będzie widzieć ostro i wyraźne.

Laserowa korekcja wzroku – skuteczność

Czy laserowa korekcja wzroku to zabieg skuteczny? Większość pacjentów odnotowuje natychmiastową poprawę. Zaraz po zabiegu wraca ostrość wzroku, a rekonwalescencja jest szybka i bezbolesna. Możliwy jest nawet powrót do pracy i wykonywania codziennych obowiązków następnego dnia.

Zwykle laserową korekcję wykonuje się w życiu. W jej wyniku następuje stała poprawa ostrości widzenia – całkowita lub częściowa, w zależności od poziomu zaawansowania wady przed zabiegiem. Warunkiem trwałego efektu jest wykonywanie zabiegu, kiedy wada się ustabilizuje. Nie może to być przed 20 rokiem życia ani nie w okresie, w którym wada znacznie się pogłębia w krótkim czasie.